logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Zdravá architektura

zdravá architektura

Zdravá architektura je výsledkem koncepčního přístupu k navrhování a tvorbě prostoru. Cílem je vytvoření energeticky maximálně šetrné, ekologické, finančně úsporné, funkční a zároveň estetické architektury. Uchopuje architekturu komplexně od interiéru a exteriéru, přes samotnou stavbu až po její zapojení do okolního prostředí, města, zeleně a krajiny. Vše dohromady tak vytvoří jednotný zdravý organizmus a dobře fungující celek.

Architektura a architektonický prostor v širším kontextu tvoří zároveň prostor urbanistický. Urbanismus, jako nauka o tvorbě lidských sídel, začíná u jednotlivé dílčí architektury a ve vzájemné interakci pokračuje až po začlenění sídelních celků do jejich okolního prostředí.

Nedílnou součástí zdravé architektury je tzv. modrozelená infrastruktura. Jedná se o soubor opatření pro nakládání s vodou, půdou a zelení, která pomáhají udržovat zdravé životní prostředí a umožňují udržitelnější využívání zdrojů. Patří sem ochrana a retence podzemních vod, zachytávání a čištění dešťové vody, prevence a omezení důsledků povodní a přívalových vod, promyšlená práce s půdním fondem a terénem, omezení eroze, opatření vedoucí ke zvýšení biodiverzity ve spolupráci se zelení, zlepšení čistoty ovzduší a mikroklimatu.

Charakteristické rysy zdravé architektury lze vystopovat také v intuitivním a empirickém počínání našich předků, proto v této rubrice naleznete mimo přehledu současné zdravé architektury i lidovou architekturu a památkově chráněné objekty. Zdravá architektura zahrnuje také pobytové prostory pro volnočasové aktivity, hřiště, parky a vodní prvky jako součást městské krajiny.

Tvorbě zdravé architektury pomáhá i systém vzdělávání a dotační tituly. Proto zde najdete i informace o dotačních programech jako jsou Nachytej dešťovku, Zeleň střechám, Vnitroblok, Zalejme.cz nebo třeba Nábřežít.

Urbanistická řešení
Revitalizace brownfieldů, rekonstrukce a rekonverze původní architektury

Mohlo by vás zajímat


28.9.2024ABF, a.s.
V současné době je využívání udržitelných materiálů v nábytkářském průmyslu u nás, respektive v oblasti interiérového designu, minimální. Pokud tedy nebudeme brát v potaz klasické zpracování masivního dřeva. Nutnost udržitelnosti se ale v zahraničí již propisuje i do zmíněného odvětví a výrobci pracující s těmito materiály se dostávají do popředí zájmu. Veletrh FOR INTERIOR, který proběhne v PVA EXPO PRAHA ve dnech 3. až 6. října, přinese unikátní přehlídku materiálů budoucnosti nejen pro interiérový design – EKO MATERIÁL.
27.9.2024Frank Bold Advokáti, s.r.o.
Rozvoj českých měst a obcí je dnes společnou výzvou pro vedení samospráv a investory. Vzájemná spolupráce totiž nabízí řešení pro rychlejší a ekonomicky udržitelnou výstavbu. Právě o trendech v této oblasti, kterou zásadně ovlivňuje nový stavební zákon, ale také o energetice a strategických investicích budou společně diskutovat zástupci developerů, samospráv i klíčových veřejných institucí na největší podzimní konferenci o udržitelnosti Bold Future. Do jejího startu zbývají necelé dva měsíce, představuje proto podrobný program s více než čtyřiceti řečníky. Akci pořádá expertní skupina Frank Bold už 12. listopadu 2024 v Kongresovém centru v Praze.
8.9.2024Wienerberger s.r.o.
Z třípodlažního domu do nízkopodlažního. Manželé Kubenkovi se rozhodli prodat svůj starý dům a začali svépomocí stavět nový. O podobě novostavby a stavebních materiálech měli hned jasno. Rozhodli se pro stavbu bez dodatečného zateplení od společnosti Wienerberger, která nabízí komplexní systém pro stavbu domu, aby měli co nejméně starostí v budoucnu. Pro svůj rodinný dům zvolili jednovrstvou cihlu Porotherm T Profi, která splňuje všechny požadavky, včetně zajištění zdravého vnitřního prostředí. To dokazuje i studie, jejíž součástí byl dům půl roku.
Posuvná okna se skly IZOS Shadow, okna jsou bez stínicí techniky
26.8.2024HELUZ IZOS s.r.o.
Ve světě moderní architektury a interiérového designu hrají okna klíčovou roli nejen jako estetický prvek, ale především jako zásadní funkční složka, která výrazně ovlivňuje kvalitu prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme. Jedním z hlavních prvků, který zásadně ovlivňuje vlastnosti okenního systému, je izolační sklo. Jeho schopnost propouštět světlo, jako je tomu u IZOS Energy+, a zároveň izolovat teplo a chránit interiér před nepříznivými vnějšími vlivy, je nezbytná pro vytvoření zdravých a energeticky efektivních prostorů.
Fotografie domu z dálky (od fotografky Natálie Hilgertové)
23.8.2024Wienerberger s.r.o.
Investor a autor Českého soběstačného domu Pavel Podruh měl sen o rodinném domě, který bude nezávislý na inženýrských sítích. To se mu povedlo, a po čtyřech letech plánování a necelých dvou letech stavby si vychutnává výhled na lesy a louky Pošumaví.
18.8.2024PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.
Nová obytná čtvrť Schmucker v Uttingu u jezera Ammer je tak přirozená ve své diferenciaci mezi exteriérovými a interiérovými prostory, tak srozumitelná ve svém sledu veřejných, poloveřejných a soukromých prostor, že se člověk až diví, proč tuto kvalitu nemá více obytných čtvrtí. V Uttingu, který čítá 4 000 obyvatel, se o tuto kvalitu postarali architekt Gerold Heugenhauser a projektová manažerka Patricia Ezcurra ze studia WWA Architekten z Mnichova.
15.8.2024redakce
Proč by nás měla zajímat zelenomodrá infrastruktura? Jak pomáhá zmírňovat dopady klimatických změn, zlepšovat kvalitu života ve městech a hospodárně nakládat s vodou? Proč ve městech podporovat co nejširší výsadbu stromů a jak zajistit, aby prospívaly a jejich kořeny nenarušovaly podzemní sítě? O tom všem jsme si povídali s Petrem Urbanem, expertem na oblast hospodaření s dešťovou vodou ze společnosti Wavin Czechia.
4.7.2024KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
Letní vlny veder se stávají stále palčivějším problémem, a to i v našich končinách. Betonové džungle se mění v rozpálené pece a únik od úmorného horka není snadný. Řešením mohou být zelené střechy, které přináší do městského prostředí oázy zeleně a zároveň ho efektivně ochlazují.
Zdroj: Penta Real Estate
3.7.2024BMI střešní a hydroizolační systémy s.r.o.
V samém srdci Prahy byla postavena významná stavba, kancelářská budova Masaryčka, vlastněná investiční skupinou Penta a navržená architektonickou kanceláří Zahi Hadid. Rádi bychom se s vámi podělili o výsledný stav vegetační ploché střechy, u které byl použit hydroizolační systém Icopal Vedag.
26.6.2024Martin Kubín, redakce
Jedním ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti dobročinné akce, jsou veřejné workshopy. Skupina dobrovolníků, která se podílí na výstavbě školy v zambijském Kashitu zde naposledy, před svým odjezdem do Afriky, předváděla výrobu nepálených cihel v praxi. Podívaná přímo na břehu Vltavy vzbuzovala u kolemjdoucích zájem zapojit se aktivně do projektu.
25.6.2024Vlastimil Růžička, redakce
Ulehčením pro identifikaci environmentálně udržitelné činnosti by měla být dobře vypracovaná taxonomie. Potíž je ale v tom, že kritéria zde obsažená vztahující se ke stavebnictví a k budovám jsou poněkud nepřehledná a nejednoznačná. Česká rada pro šetrné budovy proto vypracovala dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie, který sjednocuje metodiku hodnocení projektů.
19.6.2024Martin Kubín, redakce
V polovině května prezentoval studentský projekt stavíme školu v Zambii postup výroby nepálených cihel, ze kterých škola v zambijském Kashitu postupně vzniká. Akce proběhla na pražském Výstavišti v rámci festivalu Maker Faire Prague.
19.6.2024Sto s.r.o.
Správně navržené a realizované interiéry vzdělávacích institucí jsou klíčem ke zdravému prostředí, které přímo ovlivňuje celkovou kvalitu vzdělávacího procesu a má významný dopad na duševní a fyzické zdraví studentů a zaměstnanců školy.
18.5.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.
12.5.2024Xella CZ, s.r.o.
Xella Group, přední evropský poskytovatel udržitelných, efektivních a cenově dostupných řešení hrubé stavby, dosáhla v předchozím roce významného pokroku ve svých iniciativách udržitelnosti a je na dobré cestě k dosažení svých cílů pro rok 2030. Hlavním milníkem pro rok 2023 bylo snížit emise oxidu uhličitého v rozsahu 1, 2 a 31, což je schváleno také iniciativou Science Based Targets Initiative (SBTi).
23.4.2024Vlastimil Růžička, redakce
Příklady budov a možnosti řešení jejich provozování v rámci udržitelné výstavby budoucnosti představila konference Šetrné budovy. Vybíráme ty nejzajímavější momenty v oblasti takzvaného carbon managementu a upozorňujeme, na co je třeba se v nejbližších letech připravit.
Při plánování rekonstrukce nebo výstavby nových budov pro vzdělávání je nejdůležitější myslet na blaho jejich budoucích uživatelů, tj. studentů a zaměstnanců školy, školky nebo univerzity.
22.4.2024Sto s.r.o.
Architekti a projektanti čelí při navrhování moderních vzdělávacích institucí náročnému úkolu. Školy nejsou jen místa pro předávání informací, ale formují budoucnost svých uživatelů. Prozkoumejte 5 klíčových faktorů, které zajistí, že nové či rekonstruované budovy škol splní současné požadavky.
12.4.2024Veletrhy Brno, a.s.
Modulární malometrážní bydlení je pro Čechy velmi aktuální téma. Nový stavební zákon počítá se zvýšením maximální výměry drobné stavby ze současných 25 m2 až na 40 m2 zastavěné plochy. Protože u drobných staveb není potřeba vyřizovat stavební povolení, představují tyto modulové domky administrativně nejjednodušší a nejrychlejší cestu k novému bydlení.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.