ESG se netýká jenom firem nad 250 zaměstnanců, ale i všech jejich subdodavatelů. Vykazování ESG se tak promítne do celého dodavatelského řetězce.
Budoucnost evropské zelené politiky se na první pohled může zdát nejistá. Diskuze na konferenci Bold Future o udržitelné budoucnosti Česka pořádané expertní skupinou Frank Bold ale ukázaly, že pro mnohé podnikatele jsou udržitelná opatření a zmírňování dopadů na životní prostředí a společnost už nedílnou součástí obchodní strategie.
Cílem udržitelnosti je neplýtvat, využít lokální zdroje a zpracovat maximum surovin včetně odpadů. Chce to nápady a úsilí, ale jde to. Materiály z odpadů jsou zajímavé. Viděli jste je na letošním veletrhu For Interior a uvidíte je na konferenci Kroky k udržitelnému stavebnictví v dubnu 2025 v Praze.
Uplynulé desetiletí přineslo rekordní teploty, které jsou nevyhnutelným důsledkem změny klimatu. S globálním oteplováním roste i vliv klimatických změn, které mohou mít dlouhodobě nenávratné následky. Stoupající emise skleníkových plynů, zvyšování globální teploty a stále zranitelnější ekosystémy i populace zdůrazňují důležitost udržitelné výstavby a jejího vlivu na životní prostředí.
GoodWe, přední světový výrobce solárních invertorů a poskytovatel energetických řešení, otevřel své nové globální sídlo v Suzhou, Čína, čímž posiluje svůj závazek k dlouhodobému rozvoji v oblasti obnovitelné energie. Tato moderní budova s prosklenou fasádou je navržena tak, aby pojala tisíce zaměstnanců a sloužila jako centrum pro globální spolupráci a ukázka ekologického designu pracovních prostor.
Už 14. listopadu proběhne druhé Wienerberger fórum roku 2024, které se bude konat od 9 do 12 hodin ve virtuálním prostoru World of Wienerberger. Zájemce čeká bohatý online program vedený experty z oblasti stavebnictví a architektury. Hlavními tématy budou legislativní změny v oboru, kontrola hrubé stavby a přijde řada i na první Český soběstačný dům postavený z produktů Wienerberger. Nebudou chybět externí hosté a zajímavé virtuální vizualizace.
Konference Bold Future nabídne už 12. listopadu v Kongresovém centru Praha čtyřem stovkám účastníků mix diskuzí, workshopů a mastermind setkání, jejichž společným jmenovatelem je cesta k udržitelnější budoucnosti Česka. Nad společenskými a ekologickými výzvami se v panelech i při neformálních setkáních sejdou zástupci různých oblastí byznysu a podnikání s představiteli samospráv nebo vrcholovými politiky.
V současné době je využívání udržitelných materiálů v nábytkářském průmyslu u nás, respektive v oblasti interiérového designu, minimální. Pokud tedy nebudeme brát v potaz klasické zpracování masivního dřeva. Nutnost udržitelnosti se ale v zahraničí již propisuje i do zmíněného odvětví a výrobci pracující s těmito materiály se dostávají do popředí zájmu. Veletrh FOR INTERIOR, který proběhne v PVA EXPO PRAHA ve dnech 3. až 6. října, přinese unikátní přehlídku materiálů budoucnosti nejen pro interiérový design – EKO MATERIÁL.
Rozvoj českých měst a obcí je dnes společnou výzvou pro vedení samospráv a investory. Vzájemná spolupráce totiž nabízí řešení pro rychlejší a ekonomicky udržitelnou výstavbu. Právě o trendech v této oblasti, kterou zásadně ovlivňuje nový stavební zákon, ale také o energetice a strategických investicích budou společně diskutovat zástupci developerů, samospráv i klíčových veřejných institucí na největší podzimní konferenci o udržitelnosti Bold Future. Do jejího startu zbývají necelé dva měsíce, představuje proto podrobný program s více než čtyřiceti řečníky. Akci pořádá expertní skupina Frank Bold už 12. listopadu 2024 v Kongresovém centru v Praze.
Z třípodlažního domu do nízkopodlažního. Manželé Kubenkovi se rozhodli prodat svůj starý dům a začali svépomocí stavět nový. O podobě novostavby a stavebních materiálech měli hned jasno. Rozhodli se pro stavbu bez dodatečného zateplení od společnosti Wienerberger, která nabízí komplexní systém pro stavbu domu, aby měli co nejméně starostí v budoucnu. Pro svůj rodinný dům zvolili jednovrstvou cihlu Porotherm T Profi, která splňuje všechny požadavky, včetně zajištění zdravého vnitřního prostředí. To dokazuje i studie, jejíž součástí byl dům půl roku.
Ve světě moderní architektury a interiérového designu hrají okna klíčovou roli nejen jako estetický prvek, ale především jako zásadní funkční složka, která výrazně ovlivňuje kvalitu prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme. Jedním z hlavních prvků, který zásadně ovlivňuje vlastnosti okenního systému, je izolační sklo. Jeho schopnost propouštět světlo, jako je tomu u IZOS Energy+, a zároveň izolovat teplo a chránit interiér před nepříznivými vnějšími vlivy, je nezbytná pro vytvoření zdravých a energeticky efektivních prostorů.
Nová obytná čtvrť Schmucker v Uttingu u jezera Ammer je tak přirozená ve své diferenciaci mezi exteriérovými a interiérovými prostory, tak srozumitelná ve svém sledu veřejných, poloveřejných a soukromých prostor, že se člověk až diví, proč tuto kvalitu nemá více obytných čtvrtí. V Uttingu, který čítá 4 000 obyvatel, se o tuto kvalitu postarali architekt Gerold Heugenhauser a projektová manažerka Patricia Ezcurra ze studia WWA Architekten z Mnichova.
Proč by nás měla zajímat zelenomodrá infrastruktura? Jak pomáhá zmírňovat dopady klimatických změn, zlepšovat kvalitu života ve městech a hospodárně nakládat s vodou? Proč ve městech podporovat co nejširší výsadbu stromů a jak zajistit, aby prospívaly a jejich kořeny nenarušovaly podzemní sítě? O tom všem jsme si povídali s Petrem Urbanem, expertem na oblast hospodaření s dešťovou vodou ze společnosti Wavin Czechia.
Jedním ze způsobů, jak přiblížit veřejnosti dobročinné akce, jsou veřejné workshopy. Skupina dobrovolníků, která se podílí na výstavbě školy v zambijském Kashitu zde naposledy, před svým odjezdem do Afriky, předváděla výrobu nepálených cihel v praxi. Podívaná přímo na břehu Vltavy vzbuzovala u kolemjdoucích zájem zapojit se aktivně do projektu.
Ulehčením pro identifikaci environmentálně udržitelné činnosti by měla být dobře vypracovaná taxonomie. Potíž je ale v tom, že kritéria zde obsažená vztahující se ke stavebnictví a k budovám jsou poněkud nepřehledná a nejednoznačná. Česká rada pro šetrné budovy proto vypracovala dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie, který sjednocuje metodiku hodnocení projektů.