logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Zdravá architektura
Archiv článků od 16.8.2023 do 7.2.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.1.2024
Mgr. Patrik Majringer, Martin Kubín

Jedním z trendů moderního stavebnictví je znovuobjevování tzv. tradičních stavebních materiálů, které v hojnosti používali naši předkové. V kombinaci s moderními materiály či technologiemi zpracování nabízejí řešení složitých projektů, vyžadujících skloubení několika materiálových vlastností dohromady, a vytvářejí tak na stavebním trhu nové portfolio, které má stále více příznivců, nejen u alternativně smýšlejících lidí, ale i u odborné veřejnosti.

22.1.2024
doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Ve vodním zákoně byla dána vyšší priorita akumulaci a využívání dešťové vody oproti jejímu odvádění kanalizací. Snahou MŽP bude zrovnoprávnit MZI s ostatní infrastrukturou v sídlech. Podívejte se na praktické příklady z vybraných měst.

Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024
Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz

Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.

Foto: Pexels
7.1.2024
Ing. Marek Hekrle, Ph.D., Ing. Jan Macháč, Ph.D.

Úspěšná realizace projektů vedoucích ke zlepšení hospodaření s dešťovou vodou (HDV) vyžaduje technickou kvalitu návrhu a provedení, ale také dobře zvolenou formu a načasování komunikace. Zkušenosti měst s realizací projektů vedoucích ke zlepšení hospodaření s dešťovou vodou (HDV) a k realizaci opatření modrozelené infrastruktury předvedli na konferenci o vodě v Litomyšli zástupci ústecké univerzity.

25.12.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Kolik způsobů šetrného zacházení s vodou vymyslíte na svém pozemku nebo hospodářství? Toulcův dvůr je statek v pražské Hostivaři, který slouží jako středisko ekologické výchovy. A možností, jak hospodárně nakládat s vodou, zde mají celou řadu. Podívejte se.

Foto: TRITEM a ČZU Praha
15.12.2023
Vlastimil Růžička, redakce

Podívejte se na zajímavé inspirativní příklady využití vody v podnicích. Seznámíme s tím, jaké konkrétní činnosti by měly firmy udělat v přechodu na udržitelný rozvoj.

11.12.2023
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., člen TNK 76 Osvětlení, ČKAIT Praha

Recenzovaný Příspěvek se zabývá rovnoměrností denního osvětlení v obytných místnostech. Zkoumá vliv způsobu stanovení velikosti a umístění obytného prostoru v obytné místnosti na rovnoměrnost.

5.11.2023
Ing. Jakub Kotrla, VUT FAST Brno, Ústav územního rozvoje

Recenzovaný Článek přináší rešerši přístupů k zelené infrastruktuře z pohledu EU, včetně příkladů, i návaznost na legislativu ČR. V ČR dlouho tento pojem neměl jednotnou definici. Teprve až s novým zákonem č. 283/2021 Sb., stavební zákon byl pojem zelená infrastruktura v České republice legislativně ukotven. Je zde definováno dělení veřejné infrastruktury, tedy pozemkům, stavbám a zařízením sloužícím veřejné potřebě. V právním řádu České republiky se tedy jedná nejenom o prvky vegetační a vodní, ale také územní systém ekologické stability krajiny.

23.10.2023
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Zeleň v ulicích k ochlazování měst nestačí. Aby došlo ke snížení teploty zastavěných ploch, je potřeba zapojit do výstavby více prvků modro-zelené infrastruktury. Významnou roli přitom hrají zelené střechy, které ochlazují tepelné ostrovy, zlepšují mikroklima v budovách a přispívají k větší biodiverzitě ve městech.

8.10.2023
Saint-Gobain

Skupina Saint-Gobain, Česká komora architektů a Sdružení pro architekturu a rozvoj uspořádali 20. září v Obecním domě SUMMIT UDRŽITELNOSTI. Připravili výjimečný program moderovaných diskusí, kterých se zúčastnili zástupci předních světových i domácích architektonických studií jako například Valode & Pistre Architectes, Bogle Architects, Schindler Seko, Chybik + Kristof nebo YUAR.

20.9.2023
Jana Šmídková, Asociace pro vodu ČR z.s.

Vědci, odborníci z provozů, dodavatelé technologií i studenti z oboru vodního hospodářství se po dvou letech opět setkávají na největší domácí odborné konferenci o vodě. CzWA svoji bienální konferenci s jednoduchým podtitulem VODA pořádá již popatnácté. Konference probíhá ve dnech 20. až 22. září. Vrací se opět do Litomyšle a s ní přijíždějí rekordní čtyři stovky účastníků.

Stavba rodinného domu z cihel HELUZ. Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl
7.9.2023
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Dosažení dobrých parametrů vnitřního prostředí budovy je zcela zásadní pro pohodu užívání budovy, protože přibližně 80 % času života strávíme uvnitř budov. Vnitřní prostředí budovy ovlivňuje zdravotní stav člověka – jeho fyzickou i psychickou stránku.

Realizace Green Roof BayWa r.e. Solar Energy Systems GmbH
6.9.2023
BayWa r.e. Solar Systems s.r.o.

Fotovoltaika na zelené střechy nebo také bio solární střechy je v České republice novinkou. Kombinace zelené střechy a FVE je ideální řešení pro novostavby, jako jsou rodinné domy, garáže, logistické haly, panelové domy i mateřské školky, které mají sklon střechy 0–5 stupňů.

28.8.2023
Ing. Vítězslav Novák, Ph.D., Ing. Šimon Baránek, doc. Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Jan Bubeník

Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití zelených stěn a jejich dopadu na životní prostředí, mikroklimatické podmínky a celkový vjem na pocitové pohodlí v interiéru. Zelené stěny, neboli vertikální zahrady jsou žádaným architektonickým prvkem prostorů ať už vnějšího či vnitřního, pro svou estetickou hodnotu a významné schopnosti příznivě ovlivňovat prostředí, ve kterém žijeme. Vertikální zahrady jsou schopny zlepšit akustické parametry prostoru, regulovat vlhkost a teplotu vnitřního prostředí a zachycovat prach. Zelená stěna funguje také jako velmi efektivní tepelný a zvukový izolační systém. Jakákoliv větší zelená plocha zásadně zvyšuje kvalitu mikroklimatu, a tedy i života lidí.

20.8.2023
Saint-Gobain Česká republika

Jaké budou stavby budoucnosti? Jaký bude trend ve východní Evropě? Jak je to s recyklací stavebních materiálů? Stavebnictví je konzervativní obor, který se mění pomalu a je relativně rezistentní proti výraznějším inovacím. Současná doba se zvýšenými požadavky na udržitelnost, ale tlačí tento obor kupředu. Cílem bude šetřit suroviny, energie a tím snižovat emise CO2, potřebu lidské práce a produkci odpadu. Stavby budoucnosti budou prefabrikované, variabilní a z recyklovaných materiálů.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.