CzechInvest připravuje nabídky vhodných lokalit pro podnikání firem či jejich expanzi
Zájem o brownfieldy v Česku zůstává vysoký. CzechInvest zveřejnil nové statistiky podnikatelských nemovitostí za rok 2024.
V roce 2024 připravil CzechInvest pro investory celkem 96 nabídek podnikatelských nemovitostí, což představuje meziroční pokles o pětinu. Přesto se v rámci těchto nabídek pracovalo s vyšším počtem lokalit. Celkem jich bylo 656. Největší zájem investoři projevili o lokality v Ústeckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji. Nejčastěji šlo o kombinaci haly a pozemku (39 %), ale výrazně vzrostla i poptávka po samostatných halách, která dosáhla 28 %.
„Při rozhodování o umístění investice zdaleka nejde jen o pozemek nebo dokonce halu. Záleží na charakteru investice a stále více investorů se dívá na lokalitu v širším kontextu. Zohledňují dostupnost pracovní síly, bydlení, dopravní obslužnost i napojení na inovační prostředí. Lidé a kvalita místa se tak stávají klíčovými faktory při umístění investičního záměru,“ říká Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Výraznou roli v nabídkách pro investory sehrály brownfieldy, které i přes mírný pokles byly součástí 52 % všech poptávek. To potvrzuje jejich stabilní pozici v rozhodovacím procesu investorů. Průmyslové parky na brownfieldech jsou dnes běžnou součástí portfolia velkých developerů a stávají se standardem v komerční výstavbě, kde je navíc ekologická šetrnost považována za samozřejmý požadavek.
Roste rozmanitost požadavků
- oblasti pozemků investoři nejčastěji hledali menší rozvojové plochy do 5 hektarů, které tvořily rekordních 69 % všech požadavků. Tento trend odráží rostoucí důraz na flexibilitu a možnost rychlé výstavby bez složité přípravy území.
- Stabilní poptávka přetrvává také po halách do 10 000 m2.
- Stále častěji se objevují i poptávky po větších, multifunkčních areálech.
Ke konci roku 2024 bylo v Národní databázi brownfieldů evidováno 4 627 lokalit o celkové rozloze téměř 15 000 hektarů.
- Nejvíce těchto nevyužívaných areálů se nachází v Moravskoslezském, Ústeckém a Libereckém kraji, tedy v regionech s průmyslovou tradicí.
- Přibližně 58 % lokalit je v soukromém vlastnictví, čtvrtina pak patří veřejnému sektoru.
- Nejčastěji se jedná o bývalé průmyslové areály a plochy po zemědělských provozech. Společně tvoří více než polovinu všech lokalit v Národní databázi.
- Hojně zastoupeny (20 %) jsou také bývalé objekty občanské vybavenosti.
- Kontaminaci půdy vykazuje sice jen 8 % lokalit, tyto plochy však představují až čtvrtinu celkové výměry všech evidovaných brownfieldů. Ve většině případů jde právě o pozůstatky těžkého průmyslu.
Detailní přehled všech evidovaných lokalit, včetně možnosti filtrování podle regionu, velikosti nebo vlastnictví, je dostupný na portálu brownfieldy.gov.cz.
V Národní databázi brownfieldů za loňský rok přibylo 187 nových lokalit o celkové rozloze 878 ha
Zároveň však databáze zaznamenala významný posun i na opačné straně. Z důvodu úspěšné regenerace či prodeje bylo z evidence odstraněno 117 lokalit, které zabíraly plochu více než 326 ha.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě podporuje oživení nevyužívaných lokalit a v roce 2024 jsme z dotačních titulů MPO podpořili řadu projektů, které dávají brownfieldům nový smysl. Obnova těchto míst má nejen ekonomický, ale i silný symbolický rozměr. Vrací lidi do oblastí, které dříve tvořily základní pilíře místní ekonomiky či veřejného života,“ říká Jan Hana, vedoucí oddělení brownfields, MPO.