logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Výměny kotlů 2022


logo Norway grants, SFŽP

Zákaz provozu kotlů na pevná paliva emisních tříd 1 a 2 a bez stanovené třídy vyplynul z nutnosti snižování emisí, zvyšování účinnosti a snižování energetické náročnosti lokálního vytápění a je opřen o zákon. Kotlíkové dotace a částečně i Nová zelená úsporám významně pomohly nastartovat proces jak povinné výměny neekologických zdrojů tepla pro vytápění domácností, kterých k 31.12.2021 bylo stále v provozu přibližně 300 tisíc, tak i jiných, již zastaralých zdrojů.

Původní termín byl 1. září 2022, do kterého si museli provozovatelé mimo rodinné domy, bytové domy nebo stavby pro rodinnou rekreaci zajistit výměnu nevyhovujícícho kotle. Pro kotle provozováné v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci byl termín změněn a kotle lze provozovat do prodlouženého termínu 31. srpna 2024.

Do výměny v první termínu zbývá již jen


Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, v §17 odst. (1) písm. g) o zákazu provozu nevyhovujících kotlů na pevná paliva uvádí:
„Provozovatel stacionárního zdroje je povinen provozovat spalovací stacionární zdroj na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace, v souladu s minimálními požadavky uvedenými v příloze č. 11 k tomuto zákonu.“

Jak poznám, že se zákaz provozu týká mého zdroje tepla?
Mám zdroj na pevná paliva do příkonu 300 kW a vytápím objekt/dům teplovodní otopnou soustavou (radiátory, podlahové vytápění).

Mám kotel nebo lokální topidlo? Zákaz platí pouze pro kotle. Je to dáno definicí „zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace“. Kotel „topí“ pouze do vody, lokální topidlo má přitápět také místnost, ve které je umístěno. Zpravidla má skleněná dvířka nebo plotnu na vaření.

Musí být jednoznačně prokazatelné, že můj zdroj je zařazen do třídy 3, 4 nebo 5 (třídu najdeme na výrobním štítku, splnění podmínek ekodesignu nikoliv). Kotel vyrobený „na koleně“ či kotel vyrobený před rokem 2000 má smůlu, i kdyby byl sebelepší. Stejně tak kotel, který má na výrobním štítku třídu 1 nebo 2 podle ČSN EN 303-5.

Musím to prokázat Dokladem o kontrole kotle. Každý kotel na pevná paliva do příkonu 300 kW musí projít jednou za 36 měsíců povinnou kontrolou. Vyškolený technik do dokladu o kontrole musí napsat, zda lze kotel provozovat i po 1.9.2022 a provozovatel kotle to musí tímto dokladem případně prokázat.

Je jedno, zda jsem občan, či firma. Zákon hovoří o provozovateli spalovacího zdroje a nezajímá jej status provozovatele. Platí pravidlo - je důležité, co vychází z komína, ne od koho to vychází. Novelou zákona o ochraně obvzduší v roce 2022 byl o dva roky prodloužen termín na výměnu pro kotle provozované v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci.

Pokud musím zdroj vyměnit, pečlivě zvažuji, čím ho nahradím. V dnešní turbulentní době není jednoduché zvolit nový zdroj, jehož provoz bude z dlouhodobého hlediska ekonomický a spolehlivý z technického hlediska.

Na závěr rada nejdůležitější:
Nespoléhejte na to, že se nic nestane, když nevyměníte nevyhovující kotel. Doba se mění, napětí okolo klimatické změny se mění v hysterii! A těch, kteří budou ctít povinnost ohlásit nedodržení lhůty pro výměnu, přibývá.

POTŘEBUJI PORADIT

Přečtěte si také Vlhkost palivového dřeva ovlivňuje emise z kotle. Instruktážní film TZB-info Přečíst článek

Mohlo by vás zajímat


8.12.2022Ing. Zdeněk Lyčka
Umělým vysušením zkušebních vzorků palivového dřeva lze s velkou přesností ověřit správnost měření jejich vlhkosti hrotovým vlhkoměrem. Jednoduchou metodou lze zjistit také hustotu dřeva.
5.12.2022OPOP, spol. s r.o.
Pokud chcete vytápět pevným palivem, a přitom se o topení co nejméně starat, je nejlepší zvolit automatický kotel na pelety. Ze všech možností nabízí nejvyšší komfort, protože většinu práce udělá za vás. Pro snadnou údržbu můžete použít užitečné příslušenství. Kotel se navíc vejde i do velmi malých prostor.
4.12.2022NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Rodinný dům se nachází v malé obci v Krušných horách, na pozemku o velikosti 6 426 m2. Dům je navržen jako pasivní stavba, která těží z polohy a orientace parcely. Prosklené plochy se v zimě stávají tepelným zdrojem domu díky dopadajícímu světlu do interiéru.
„Igelitová zkouška“ je jednoduchou pomůckou orientačního ověření suchosti palivového dřeva
16.11.2022Ing. Zdeněk Lyčka
Po měsíci přirozeného sušení se vlhkost štěpů smrku i buku přiblížila mezi hygroskopicity, tedy relativní vlhkosti ha hranici 25 %. Pozitivně dopadl i „igelitový“ test.
5.11.2022Ing. Zdeněk Lyčka
V pokračování měření vlhkosti štípaného palivového dřeva při jeho postupném vysychání se mimo jiné dozvíte, co je mez hygroskopicity a jaký význam má právě pro palivové dřevo.
Obr. Plocha obytných místností 123 m2, tepelná ztráta 3 kW při −15 °C, dispozice: 5 + kk
4.11.2022Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.
Tepelná čerpadla vzduch-vzduch vytápí energeticky úsporné domy jednoduše a úsporně. Při větší potřebě tepla, nebo i ve stávajících domech s teplovodními kotly na plyn nebo elektřinu nebo s přímotopným elektrickým vytápěním, jsou rychlým řešením pro úspory.
27.10.2022OPOP, spol. s r.o.
Kotle na pevná paliva od OPOP se vyrábějí ve Valašském Meziříčí už víc než 60 let a v posledních měsících se výroba doslova nezastaví. Jak vybrat kotel do novostavby? Jaké palivo zvolit a kdy můžete mít objednaný kotel doma? Zeptali jsme Ing. Romana Boczka, který má v OPOP na starost obchod a servisní síť.
27.10.2022Ing. Zdeněk Lyčka
Obecně je přijímáno pravidlo, že vlhkost palivového dřeva by neměla být vyšší jak 20 %. Rychlost vysychání významně urychlíme rozřezáním na délku podle topeniště a rozštípeme na menší kusy.
25.10.2022Asociace pro využití tepelných čerpadel
Hlavní myšlenkou je synchronizovat spotřebu elektřiny celého systému na čas, kdy probíhá výroba fotovoltaiky a v neposlední řadě optimalizací provozu snížit i opotřebení bateriového úložiště elektrárny.
17.10.2022Ing. Zdeněk Lyčka
Mnoho domácností, které nově instalovaly kotel nebo kamna na dřevo nemá zkušenosti s tím, jak douho musí mokré dřevo vysychat. Zúčastněte se pokusu, který potřebnou dobu ukáže. Buď pasivně sledováním výsledků nebo i aktivně svým odhadem potřebné doby.
Systém Samsung EHS se dokonale hodí do každé místnosti. Můžete ho umístit do menšího prostoru, čímž zkrátíte čas, nároky a náklady na instalaci.
3.10.2022Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o.
V současné situaci, kdy ceny energií dosahují historického maxima a domácnosti se obávají každého vyúčtování, se téma tepelných čerpadel začíná čím dál více skloňovat. Poptávka na trhu roste, kapacity výrobců začínají být omezené a s tím bohužel souvisí i rostoucí cena čerpadel. Samsung naštěstí na navyšování cen reaguje velmi citlivě, a tak si jejich tepelná čerpadla označená jako EHS (Eco Heating System) může dovolit většina domácností.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.