logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vytápíme pevnými palivy

dřevěné pelety

České domácnosti využívají pro vytápění, přípravu teplé vody, či vaření minimálně 700 tisíc kotlů a 500 tisíc kamen, krbů a sporáků na pevná paliva. I když neustále sílí tlaky na náhradu pevných paliv v domácnostech jinými zdroji tepla, je zřejmé, že v dohledné budoucnosti budou mít v tomto energetickém sektoru pevná paliva stále své nezanedbatelné (pevné) místo. Díky legislativnímu tlaku, ale i stále se zvyšujícímu obecnému podvědomí o nutnosti ochrany životního prostředí, lze v sektoru lokálního vytápění domácností již nějakou dobu pozorovat ústup od spalování uhlí. Statistické údaje naopak potvrzují neustálý nárůst zájmu o spalování biomasy.


Mohlo by vás zajímat


Foto © Sandra Knopp, Fotolia.com
30.5.2024Ing. Zdeněk Lyčka
Od září 2024 budou pokračovat dotace na výměnu kotlů na pevná paliva tříd 1 a 2, ale nově přibydou dotace na výměnu všech kotlů spalujících uhlí bez ohledu na třídu.
1.5.2024Ing. Zdeněk Lyčka
Jedním ze zásadních ustanovení zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 bylo zavedení zákazu provozování teplovodních kotlů na pevná paliva nižších tříd než 3 od září 2022 (dále jen nevyhovující kotle). Pro domácnosti byla lhůta prodloužena do září 2024.
27.4.2024redakce s využitím TZ Evropa v datech
Vodík doplní evropský energetický mix. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat až deset milionů tun, a to s minimálními emisemi. V polovině února byla schválena státní podpora pro vodíkové projekty až ve výši 6,9 miliard eur v 7 evropských zemích, Česko mezi nimi nicméně chybí.
20.4.2024Česká peleta, z.s.p.o.
Od letošního září si nesmíte zatopit v žádném starém kotli na pevná paliva, který spadá do 1. nebo 2. emisní třídy. Přitom je jich v provozu ještě 150 000. Ministr životního prostředí Petr Hladík potvrdil, že termín platí a pokuta může dosáhnout až 50 000 Kč. Jak budou probíhat kontroly? A proč Češi na výměny kašlou?
Kombinovaný kotel na dřevo a pelety BLAZE GREEN COMBI, nejuniverzálnější kotel na trhu
25.3.2024redakce
Podle odhadů je v Česku stále asi 150 tisíc zastaralých kotlů. Zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy vstoupí v platnost 1. září 2024. Výměny kotlů se financují už několik let ze dvou dotačních programů.
18.3.2024Ing. Jiří Vrba, TNK 105 Komíny
Recenzovaný Náklady na vytápění lze radikálně snížit využitím lokálních spotřebičů na pevná paliva, jako jsou krbová kamna. Ale co když není k dispozici komín? Rozhodně to neřešte jen trubkou prostrčenou skrz stěnu. Vhodná, a hlavně bezpečná řešení existují.
9.3.2024Česká peleta, z.s.p.o.
V roce 2023 se vyrobilo 470 tisíc tun dřevních pelet, oznámila národní asociace Klastr Česká peleta. Produkce pelet trojnásobně převýšila domácí spotřebu. Počet peletových kotlů přitom v ČR rychle roste, často nahrazují zastaralé uhelné i provozně drahé plynové kotle. Pelety patří k nejlevnějším palivům, jejich cena klesá už dvanáct měsíců v řadě a jsou dobře dostupné po celé ČR.
10.2.2024Česká peleta, z.s.p.o.
Vytápění dřevěnými peletami je levnější než elektřina, plyn i tepelné čerpadlo. Aktuálně lze pelety pořídit již pod 8 Kč za kilo a cena dále klesá. Dlouhodobě jsou ceny pelet v Česku hodně stabilní, jen krizový rok 2022 přinesl nečekaný výkyv kvůli energetické krizi a válce na Ukrajině. Předtím se cena pelet držela 10 let na úrovni 5–7 Kč za kilo.
20.12.2023Česká peleta, z.s.p.o.
Český smrk by chtěl mít doma každý, a to nejen o Vánocích! Cena palivového dřeva se snížila o 35 % a cena pelet klesla o 14 % za poslední čtyři měsíce. I v novém roce bude dřevo z českých lesů dostupným a spolehlivým zdrojem tepla pro váš domov, a to i ve formě pelet a briket.
10.12.2023Ing. Jiří Horák, Ph.D., alias SMOKEMAN, VŠB – Technická univerzita Ostrava, Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET), Výzkumné energetické centrum (VEC)
Recenzovaný V Česku dosud přibližně 15 % domácností topí v kotli na pevná paliva, ale situace se postupně mění k lepšímu. Moderní kotle a správné postupy obsluhy dokáží kvalitu ovzduší pozitivně ovlivnit už nyní. Chcete ušetřit za palivo a méně kouřem obtěžovat sebe i své okolí?
4.12.2023Ing. Zdeněk Lyčka
Odborný Spalování dřevních paliv v domovních kotelnách zanechává nesrovnatelně menší uhlíkovou stopu než spalování zemního plynu či uhlí, a to i se započtením veškeré spotřeby primární neobnovitelné energie na těžbu a zpracování dřeva a výrobu paliv z něj.
Dřevní pelety, foto © TZB-info
14.11.2023Česká peleta, z.s.p.o.
Lidé si objednali pelety a brikety z atraktivního webu, zaplatili předem, ale palivo nedostali. Strakoničtí policisté řešili letos v říjnu dva podobné případy. Jak poznat spolehlivého dodavatele?
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.