Pokračují dotace na výměnu kotlů na pevná paliva tříd nižších než 3, nově je zavedena podpora na výměnu moderních spalovacích zdrojů na fosilní paliva plnících ekodesign.
Na začátku září nastaly změny v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám a úpravami prošel i program Nová zelená úsporám Light. Ten je určený seniorům i nízkopříjmovým domácnostem a nově přináší podporu na tepelná čerpadla při výměně starých kotlů na plyn a tuhá paliva. Komu a odkdy hrozí udělení pokuty za starý kotel? A s jak vysokou podporou můžete počítat v případě pořízení tepelného čerpadla z upravených dotačních programů NZÚ a NZÚ Light?
Woltair, digitální platforma pro transformaci evropského vytápění, má ode dneška nového generálního ředitele. Tim Hilpert povede čtyři země, ve kterých tento energeticko-technologický startup působí. Vít Javůrek, který od února 2024 vedl společnost Woltair jako dočasný generální ředitel, bude i nadále součástí týmu vrcholového vedení jako ředitel pro strategii.
I vlastníci starších rodinných domů mohou využívat výhod a komfortu, které přinášejí tepelná čerpadla, a to bez větších rekonstrukcí. Čím více tepla je potřeba k vytopení domu, tím více se instalace čerpadla vyplatí. V České republice je stále mnoho starších rodinných domů, které k vytápění používají kotle na ekologicky náročná tuhá paliva nebo kotle na elektřinu. Přitom existuje efektivnější a ekologičtější alternativa – tepelné čerpadlo. Toto moderní, účinnější a ekologicky šetrnější zařízení lze navíc snadno instalovat i do starších domů s tradiční otopnou soustavou, která využívá silné trubky a litinové radiátory s velkým objemem vody.
V rozhovoru pro server Euractiv.cz Michal Čejka, odborník na úsporné stavebnictví a konzultant Centra pasivního domu, diskutoval o evropské zelené politice a její implementaci v České republice. Čejka zdůrazňuje důležitost konkrétních kroků a systémových změn k dosažení dlouhodobých cílů dekarbonizace do roku 2050.
Možnost čerpat dotace na starý kotel za výhodnějších podmínek se pomalu blíží ke konci. Příjem žádostí bude ukončen ke konci letních prázdnin, tedy 31. srpna 2024. Majitelé bytů, rodinných domů a staveb určených pro rodinnou rekreaci tak mají na výměnu nejstarších a nejméně ekologických kotlů, tedy kotlů s emisní třídou 1 a 2, posledních pár týdnů. Ušetřit je přitom možné až několik desítek tisíc korun. A to není vše. Od 1. září se zároveň mění celková podoba dotací na výměnu kotlů.
Recenzovaný Dochované podrobné údaje o spotřebě otopu (koksu) pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody funkcionalistického bytového domu z 30. let vedly k myšlence porovnat energetickou náročnost těchto domů v době jejich výstavby se současností a sledovat, jak se projevují modernizační zásahy jak do otopné soustavy, tak do vlastní konstrukce bytového domu, a tyto modernizační zásahy kvantifikovat.
Majitelé rodinných domů, ale také vlastníci bytových jednotek mají nyní možnost snížit svou závislost na centrálních dodavatelích energií a tím výrazně ovlivnit výši nákladů za teplo. Důvodů k tomu je hned několik: zvyšující se ceny energií, omezování produkce z uhlí, neefektivní spotřeba nebo snaha o udržitelný přístup. Cestou k energetické nezávislosti, a tedy finančním úsporám je teplo vyráběné z nefosilních paliv přímo v místě spotřeby, tedy kotelnách využívajících technologii tepelného čerpadla.