Kapalná paliva se vyznačují vysokou energetickou hustotou umožňující vytvořit zásobu i na celou topnou sezónu. Jsou skladovatelná za běžných teplotních a tlakových podmínek.
Kapalná paliva mají základ v surové ropě, která je směsí různých látek. Z par ropy během její frakční destilace při teplotách okolo 240 až 300 °C kondenzuje tzv. lehký topný olej a při 340 až 400 °C kondenzuje těžký topný olej. Oleje se od sebe liší viskozitou, zápalnou teplotou, obsahem parafinů aj. a nyní i podílem z OZE.
Těžký topný olej se používá ve větších zdrojích tepla, kde není problém zvýšit jeho nižší viskozitu ohřevem a vyšší teplotu vzplanutí řešit konstrukcí hořáku.
Lehký topný olej je vlastnostmi podobný motorové naftě, a to umožňuje jednoduché využití i u malých zdrojů tepla v rodinném domě. Nejběžnější je topný olej EL s nízkým obsahem síry pod 0,005 % (hmotnostních) a aditivy, která zaručují skladovatelnost i více let. Vizuálně je červený a obsahuje chemický značkovač.
Již před přelomem tisíciletí se objevily topné oleje obsahující podíl vyrobený s využitím obnovitelných zdrojů energie. Aktuálním příkladem je topný olej EL Bio. Podle stáří olejového kotle se použitelný podíl OZE pohybuje mezi 5 až 10 %, u nových olejových kondenzačních kotlů i více.