logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vytápíme kapalnými palivy

LTO

Kapalná paliva se vyznačují vysokou energetickou hustotou umožňující vytvořit zásobu i na celou topnou sezónu. Jsou skladovatelná za běžných teplotních a tlakových podmínek.

Kapalná paliva mají základ v surové ropě, která je směsí různých látek. Z par ropy během její frakční destilace při teplotách okolo 240 až 300 °C kondenzuje tzv. lehký topný olej a při 340 až 400 °C kondenzuje těžký topný olej. Oleje se od sebe liší viskozitou, zápalnou teplotou, obsahem parafinů aj. a nyní i podílem z OZE.

Těžký topný olej se používá ve větších zdrojích tepla, kde není problém zvýšit jeho nižší viskozitu ohřevem a vyšší teplotu vzplanutí řešit konstrukcí hořáku.

Lehký topný olej je vlastnostmi podobný motorové naftě, a to umožňuje jednoduché využití i u malých zdrojů tepla v rodinném domě. Nejběžnější je topný olej EL s nízkým obsahem síry pod 0,005 % (hmotnostních) a aditivy, která zaručují skladovatelnost i více let. Vizuálně je červený a obsahuje chemický značkovač.

Již před přelomem tisíciletí se objevily topné oleje obsahující podíl vyrobený s využitím obnovitelných zdrojů energie. Aktuálním příkladem je topný olej EL Bio. Podle stáří olejového kotle se použitelný podíl OZE pohybuje mezi 5 až 10 %, u nových olejových kondenzačních kotlů i více.


Mohlo by vás zajímat


Nadzemní zásobník kapalného propanu v areálu obchodní firmy
15.5.2024TOMEGAS s.r.o.
Propan, jako zdroj energie pro vytápění, zůstává stále perspektivní alternativou pro nejrůznější průmyslové i zemědělské provozy, velmi často umístěné mimo městskou aglomeraci. V místech, kde není přípojka zemního plynu, se jeho výhoda projevuje naplno.
15.4.2024TOMEGAS s.r.o.
Nedávno se v médiích objevila zpráva, že se chystá zákaz plynových kotlů. To pochopitelně vyvolává mezi lidmi paniku, nebo alespoň řadu otázek, protože vytápění domů plynovými kotly patří stále mezi nejrozšířenější. A to i přesto, že v posledních dvou letech došlo mezi dodavateli zemního plynu doslova k zemětřesení. Pozor, to se však netýkalo propanu, který není, nebyl a nebude závislý na dodávkách plynu z Ruska.
Kombinovaný kotel na dřevo a pelety BLAZE GREEN COMBI, nejuniverzálnější kotel na trhu
25.3.2024redakce
Podle odhadů je v Česku stále asi 150 tisíc zastaralých kotlů. Zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy vstoupí v platnost 1. září 2024. Výměny kotlů se financují už několik let ze dvou dotačních programů.
VÝROBA A SKLADOVÁNÍ VODÍKU. Zdroj: 2JCP
11.2.20242JCP
Strojírensko-inženýringová společnost 2JCP z Račič u Štětí se specializuje na cleantech technologie. Po úspěšné spolupráci se Siemens Energy na vodíkových elektrolyzérech teď vyvíjí se společností KEW Technology, podporovanou britskou vládou, modulární zařízení, které dokáže ze syntetického plynu z odpadu či biomasy separovat velmi čistý vodík, průmyslový vodík a CO2. Výroba prvního pilotního zařízení v Račicích začne ještě letos. 2JCP se tak stane průkopníkem technologie, která má velký potenciál dalšího průmyslového využití v zelených sektorech energetiky.
Požární zkouška v UCEEB, ČVUT v Praze. Zdroj: estav.tv
25.1.2024Ing. Josef Hodboď, Bc. Helena Weiserová
V českém rodinném domě lze mít nádrž na topný olej do 2 000 litrů, zatímco v německém rodinném domě se stejnou stavební konstrukcí může být nádrž o objemu až 5 000 litrů. Proto byla provedena zkouška, jejímž cílem je ověřit možnost sjednocení českých předpisů s německými.
22.12.2023redakce
Stabilita a bezpečnost topného oleje, optimalizace jeho nákupu do zásoby na rok i déle a v době nízké ceny, dlouhodobé zkušenosti, osvědčená technika a perspektiva opírající se o rostoucí podíl nefosilních topných olejů jsou argumenty, které nutí k zamyšlení. Chcete je znát podrobněji? Vyslechněte si odpovědi člověka, který se topnými oleji zabývá již desítky let.
21.9.2023NRG Group a.s.
Extra lehký topný olej je stále obestřen určitým tabu, vnímán značně předpojatě a dostupných informací o něm je málo. Skýtá v sobě přitom obrovský potenciál, zvláště v dnešní době energetické krize, kdy ceny rapidně stoupají a nejistota ohledně dodávek je veliká.
20.9.2023Asociace podniků topenářské techniky, APTT
Způsob transformace vytápění domácností státní správa komunikuje jen s vybranými neziskovými organizacemi, které mají stejný názor jako zainteresovaní státní úředníci,“ říká APTT. Dokládá to i odpovědí na otevřený dopis zaslaný premiérovi.
10.6.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Požární bezpečnost staveb je nedílnou součástí realizace projektů týkajících se extra lehkých topných olejů. Často přicházejí otázky týkající se nejen samotného zajištění bezpečnosti provozu, ale i dodržení platných norem a nařízení. Proto uzavíráme téma věnované využívání TOEL právě tímto tématem.
9.6.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Odvody spalin při využívání extra lehkých topných olejů jsou nedílnou součástí olejového hospodářství. Návrhy řešení spalinových cest s ohledem na současnou legislativu a způsoby čištění a revize se setkaly u posluchačů s velkým ohlasem.
5.6.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Na využití topného oleje EL byl zaměřen seminář, který organizovala společnost NRG Group, která jej dodává již přes 25 let. Ve spolupráci s portálem TZB-info bylo zaznamenáno všech šest přednášek, které můžete shlédnout na TZB-info.cz a estav.tv
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.