logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vytápíme plynem

plynový kotel

Plynové vytápění nabízí provozní komfort, dlouhodobé zkušenosti, velkou schopnost rychle měnit výkon, dostupnost, nízké emise škodlivých látek a vysokou účinnost. To vše při zachování příznivých investičních a provozních nákladů stojí za dlouhodobou oblibou využití plynných paliv pro vytápění a přípravu teplé vody.

Nejširší zastoupení má plyn metan, tj. zemní plyn a narůstá biometan. Stabilní zastoupení mají také propan a butan. Velká očekávání se vkládají do vodíku vyráběného s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů.

K cílenému využití hořlavých plynů poprvé došlo, podle některých pramenů, v Číně již v 10. století před našim letopočtem. Od počátku devatenáctého století se masově využíval svítiplyn, což je směs vodíku (cca 40 %), oxidu uhelnatého a metanu. Vodík tedy není novodobou alternativou.

Vysoká energetická hustota plynů umožňuje snadnou dopravu velkého množství energie. Pro zemní plyn a jeho směsi s biometanem či vodíkem jsou k dispozici zásobníky, které vyrovnávají sezónní výkyvy ve spotřebě na celostátní úrovni. Stupeň jejich naplnění určuje nejen česká, ale i evropská legislativa.

V regionech bez plynovodu lze k vytápění použít propan či směs propan-butan v jejich zkapalněné formě, dále zemní plyn zkapalněný (LNG) či vysoce stlačený (CNG).

V EU se plánuje postupný útlum využití zemního plynu. Část zemního plynu již začala být nahrazována biometanem. Pokud se rozběhne výroba vodíku, bez zásadních opatření nahradí 20 % zemního plynu. Využití plynové infrastruktury včetně plynových zdrojů tepla s rokem 2050 s velkou pravděpodobností neskončí.


Mohlo by vás zajímat


21.1.2025GasNet, s.r.o.
Upozornit na nezastupitelnou roli dobrovolných hasičů a podpořit ve firmách takové podmínky, které zaměstnancům umožní vykonávat dobrovolnou hasičskou činnost – to jsou hlavní cíle memoranda o podpoře zaměstnanců vykonávajících činnost dobrovolných hasičů a společenské odpovědnosti zaměstnavatelů.
20.1.2025redakce
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám pro rodinné domy se od roku 2025 bude skládat ze dvou výzev: Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light. Nové výzvy pro rodinné domy budou v programu Nová zelená úsporám spuštěny 20. února 2025. Řekl to Petr Hladík, ministr životního prostředí ČR na tiskové konferenci při zahájení výstavy Infotherma 2025 v Ostravě. Zahájení a tiskovou konferenci přenášel portál ESTAV.tv. Výzvy pro bytové domy zůstávají beze změny.
12.1.2025MPO ČR
Vláda schválila novelu energetického zákona Lex plyn, která zjednoduší a zrychlí proces povolování plynových elektráren s instalovaným výkonem nad 100 MW. Novela odstraní administrativní překážky a zkrátí dobu potřebnou pro realizace projektů. Jedná se o klíčový krok pro zajištění energetické bezpečnosti České republiky v rámci postupného odklonu od uhelných zdrojů.
11.1.2025COGEN Czech
Novým místopředsedou Sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech je Jiří Šimek, generální ředitel společnosti innogy Energo. Na post místopředsedy ho 11. prosince 2024 zvolili členové rady sdružení.
14.12.2024redakce
O přechodu na ekologické vytápění se už řeklo hodně. Zajímavá data vzešla z výzkumu Knowlimits. Češi by chtěli vytápět zeleně, ale bez státu se jim do kotlů investovat nechce. Podle výsledku výzkumu plánuje ekologičtější zdroj jen nějakých 9 % obyvatelstva.
5.12.2024redakce podle tiskové zprávy
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám v roce 2025 se zásadně změní. Ve dvou podprogramech – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light, do kterých se sloučí současné podprogramy, nabídne zálohové financování a zvýhodněný úvěr všem, a to na komplexní i dílčí renovace. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny. Změny se týkají pouze rodinných domů a začnou platit od 1. února 2025.
3.12.2024Energetický regulační úřad
Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí, kterými stanovil regulované složky cen energie na nadcházející rok 2025. Jak v případě elektřiny, tak v případě plynu celkové průměrné ceny meziročně klesnou. V průměru by měly domácnosti na elektřině ušetřit přes 10 %, na plynu 8,5 %.
19.11.2024TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Proč mají pohádkovou rentabilitu státní investice zaplatit čeští zákazníci? A proč mají být vypláceny bonusy státním zaměstnancům za to, že přišli do práce, protože Net4Gas obdrží bonus, pokud bude dodržovat energetický zákon. Skryté zdanění energií přes nemravné zisky státních monopolů je podlé.
17.11.2024Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně
Recenzovaný Příspěvek pojednává o historii zdravotně technických instalací, tedy vnitřních vodovodů, kanalizací a odběrných plynových zařízení od nejstarších dob do roku 1948 a je zaměřen především na historii tohoto oboru na území bývalého Československa. Zabývá se také historií instalatérského řemesla, dobovými právními předpisy, technickými normami a odbornou literaturou na území bývalého Československa.
12.11.2024Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Vytopený a nefunkční kotel nebo tepelné čerpadlo pořízené z dotací, co teď? Dotovaný projekt sebrala voda, rada pro starosty. Co se chystá na rok 2025? Rozhovor s Ing. Petrem Valdmanem, ředitelem SFŽP.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.