logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vytápíme plynem

plynový kotel

Plynové vytápění nabízí provozní komfort, dlouhodobé zkušenosti, velkou schopnost rychle měnit výkon, dostupnost, nízké emise škodlivých látek a vysokou účinnost. To vše při zachování příznivých investičních a provozních nákladů stojí za dlouhodobou oblibou využití plynných paliv pro vytápění a přípravu teplé vody.

Nejširší zastoupení má plyn metan, tj. zemní plyn a narůstá biometan. Stabilní zastoupení mají také propan a butan. Velká očekávání se vkládají do vodíku vyráběného s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů.

K cílenému využití hořlavých plynů poprvé došlo, podle některých pramenů, v Číně již v 10. století před našim letopočtem. Od počátku devatenáctého století se masově využíval svítiplyn, což je směs vodíku (cca 40 %), oxidu uhelnatého a metanu. Vodík tedy není novodobou alternativou.

Vysoká energetická hustota plynů umožňuje snadnou dopravu velkého množství energie. Pro zemní plyn a jeho směsi s biometanem či vodíkem jsou k dispozici zásobníky, které vyrovnávají sezónní výkyvy ve spotřebě na celostátní úrovni. Stupeň jejich naplnění určuje nejen česká, ale i evropská legislativa.

V regionech bez plynovodu lze k vytápění použít propan či směs propan-butan v jejich zkapalněné formě, dále zemní plyn zkapalněný (LNG) či vysoce stlačený (CNG).

V EU se plánuje postupný útlum využití zemního plynu. Část zemního plynu již začala být nahrazována biometanem. Pokud se rozběhne výroba vodíku, bez zásadních opatření nahradí 20 % zemního plynu. Využití plynové infrastruktury včetně plynových zdrojů tepla s rokem 2050 s velkou pravděpodobností neskončí.


Mohlo by vás zajímat


10.9.2024Yello
Yello, přední alternativní dodavatel energií v České republice, se stala vítězem aukce Skautské energie. V projektu organizovaném Junákem – českým skautem získala příležitost dodávat elektřinu až 6 200 zákazníkům.
Foto © Shawn Hempel, stock.adobe.com
8.9.2024APOKS – asociace pro optimalizaci komínů a spalování, z.s.
Plynárenská soustava je schopna pracovat s vodíkem s menšími vstupními investicemi. Primárně je to dáno tím, že jak rozvody, tak spotřebiče jsou již nyní schopny pracovat s blendem vodíku se zemním plynem v rozsahu 0 až cca 20 obj. %.
Ministr životního prostředí Petr Hladík. Zdroj: estav.tv
30.8.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Podmínky dotačních programů NZÚ a NZÚ Light se od září mění. Proč se mění, jak moc, zda končí kotlíkové dotace, proč nejsou podpořeny plynové kondenzační kotle, proč dotace na výměny kotlů na uhlí a dokonce i na kamna? Odpovědi jsou v sestřihu z tiskové konference MŽP a SFŽP ČR.
20.8.2024Energetický regulační úřad
I v letošním prvním pololetí Češi spotřebovali o jednotky procent méně elektřiny a plynu než před rokem. Fotovoltaické elektrárny navýšily výrobu meziročně o více než čtvrtinu.
7.8.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Pro orientační výpočet množství energie získatelné spálením zemního plynu se tradičně používá hodnota 10,55 kWh/m3. Aktuálně je tato hodnota vyšší.
4.8.2024Cech topenářů a instalatérů ČR
Konference se koná 3. září 2024 v Brně, pořadatelem je Cech topenářů a instalatérů ČR. Plynová, tlaková zařízení a spalinové cesty v praxi dle platné legislativy přednáší TI ČR, Společenstvo kominíků, Státní úřad inspekce práce, HZS Jihomoravského kraje a GasNet.
1.8.2024GasNet, s.r.o.
Stavební veletrh v Brně hostil druhý ročník soutěže Plynař roku 2024. Soutěž zaměřená na učňovskou mládež zaznamenala významné změny a rozšíření oproti prvnímu ročníku. Plynař roku se letos stal mezinárodní soutěží díky účasti nejen českých a moravských škol, ale také slovenské školy.
1.8.2024redakce TZB-info
1. 8. 2024 uběhlo 150 let od okamžiku, kdy si čtenáři časopisu pro městečko Remscheid poprvé přečetli oznámení, že se Johann Vaillant na trhu etabloval jako řemeslník, měditepec a dodavatel čerpadel. Ikonický zajíček vykukující z vajíčka se v logu firmy objevil v roce 1899.
22.7.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Odborný Plynová tepelná čerpadla patří do skupiny teplem poháněných tepelných čerpadel, TDHP (Thermally Driven Heat Pumps). Ke své činnosti, tedy k přenosu tepelné energie z nositele tepla s nižší teplotou na nositele tepla s vyšší teplotou, využívají energii uvolňovanou při oxidaci plynu.
© Adobestock
18.7.2024redakce
V rozhovoru pro server Euractiv.cz Michal Čejka, odborník na úsporné stavebnictví a konzultant Centra pasivního domu, diskutoval o evropské zelené politice a její implementaci v České republice. Čejka zdůrazňuje důležitost konkrétních kroků a systémových změn k dosažení dlouhodobých cílů dekarbonizace do roku 2050.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.