logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Tepelná čerpadla

tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou zařízení, která na své primární straně odnímají teplo z jedné teplonosné látky (vody, vzduchu nebo země) s nižší teplotou a převádějí ho na své sekundární straně do jiné teplonosné látky (vzduch, voda) s vyšší teplotou. Proto mohou být využita pro vytápění a přípravu teplé vody, přestože na jejich primární straně je venkovní vzduch, země či voda s teplotami okolo nuly, v případě vzduchu i s významně podnulovými teplotami, a na sekundární straně dokážou připravit teplou vodu o teplotě 55 °C a vyšší.

K tomu, aby došlo k transportu tepelné energie z prostředí o nižší teplotě do prostředí s teplotou vyšší, tedy opačným směrem, než tento proces probíhá samovolně v přírodě, musíme dodat energii. Nejčastěji jde o elektrickou energii pro elektromotor pohánějící kompresor v tepelném čerpadle, případně plyn pro plynový motor, nebo tepelnou energii na podporu procesů probíhajících v sorpčním materiálu. V závislosti na konstrukci tepelného čerpadla, vlastnostech primárního zdroje tepelné energie ať již má přírodní nebo odpadní původ, a na rozdílu teplot, který musí tepelné čerpadlo překonat, se odvíjí velikost topného faktoru. Ten číselně udává poměr mezi využitelnou tepelnou energií na vytápění, přípravu teplé vody a pomocnou energií, kterou jsme museli tepelnému čerpadlu na jeho činnost dodat. Proto je topný faktor zásadním kritériem energetické efektivity tepelného čerpadla a z jeho velikosti v konkrétních provozních poměrech vyplývají náklady, které provozovatel za vytápění, přípravu teplé vody zaplatí.


Mohlo by vás zajímat


logo Nová zelená úsporám
29.5.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo detaily zářijových změn v programu Nová zelená úsporám a její varianty Light. Podpora bytových domů bude rozdělena na tři výzvy podle vlastníka domu. V programu budou zvýhodněny nízkopříjmové domácnosti. Zavede se podpora výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Veškeré dotace Nová zelená úsporám budou nabízet bonifikaci 10 % pro znevýhodněné obce s rozšířenou působností (ORP). Pro získání dotace nebude třeba dokládat faktury.
28.5.2023VIESSMANN, spol. s r.o.
Bezprecedentní výzvy vyžadují bezprecedentní odpovědi. Boj proti změně klimatu a zajištění co největší soběstačnosti v zásobování energií v Evropě jsou výzvy, které nabízejí obrovskou příležitost k dosažení pozitivních změn pro budoucí generace. Spolu se svými obchodními partnery může společnost Viessmann hrát při utváření těchto změn rozhodující úlohu – jako jedna velká rodina, která dokáže vdechnout energetickému přechodu život. Aby to bylo možné, je zde nabídka integrovaných řešení společnosti Viessmann s řadou nových produktů – včetně inovativních produktů a systémů pro efektivní využití obnovitelné energie, konektivity a platforem, digitálních služeb a nových služeb.
26.5.2023TESTO, s. r. o.
Společnost Testo uvádí na trh první inteligentní servisní přístroj na světě, Testo 570s, který samostatně detekuje anomálie a upozorňuje na ně. Testo tím přináší revoluci v dlouhodobých měřeních chladicích a klimatizačních systémů a tepelných čerpadel. Místo zdlouhavého hledání se anomálie zobrazují přímo v aplikaci testo Smart App. A servisní přístroj láme i další rekordy, protože má také nejdelší výdrž baterie na světě až 360 hodin.
19.5.2023Woltair
Společnost Woltair, která patří mezi přední dodavatele fotovoltaiky a tepelných čerpadel do českých domácností, garantuje zajištění akceptace dotace ještě před letními dotačními prázdninami. Stihnutí současných dotačních podmínek a vyřízení veškeré související administrativy garantuje firma při uzavření smlouvy do 5. června 2023.
17.5.2023redakce
Při nebývale rostoucím zájmu o instalace tepelných čerpadel se projevuje nedostatek plně kvalifikovaných odborníků, nicméně zákazníci požadují rychlou reakci na jejich poptávky. Zkrácení instalační doby umožňuje monobloková konstrukce tepelných čerpadel, protože nevyžaduje při instalaci odborníka na chladiva a vzájemné propojení venkovní a vnitřní jednotky je rychlejší, jednodušší.
26.4.2023Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
TZB-info doporučuje Účinnost a hlučnost jsou klíčové parametry ventilátorů. Při modernizaci vzduchotechnických zařízení nejde jen o výměnu kus za kus, ale i o zhodnocení, jak celý systém funguje. Pokud je na systému regulace zapnout/vypnout, tak až 50% úsporu může přidat nová plynulá regulace, a v tomto případě nový účinnější ventilátor přidá další procenta. V rozhovoru odpovídá Ing. Aleš Jakubec, jednatel ebm-papst CZ.
15.4.2023Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.
Společnost Daikin uvedla na trh v roce 2020 nové vysokoteplotní tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 H HT s nominálním výkonem 14, 16 nebo 18 kW, které i při venkovní teplotě −15 °C dokáže dosáhnout teploty vody na výstupu 70 °C pouze termodynamickým cyklem bez podpory záložního elektrického ohřevu a které je navíc velice tiché (akustický výkon 54 dBA). Jaká je reálná zkušenost a naměřená spotřeba během prvních dvou let provozu?
10.4.2023Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Zdeněk Lyčka, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
TZB-info doporučuje Podle chystané novely nařízení komise o ekodesignu by od 2029 měly být uváděny na trh pouze kotle, jejichž sezónní účinnost je vyšší jak 115 %. Tuto podmínku by však splnily jen tzv. hybridní zdroje, které novela nařízení definuje.
6.4.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.
Stavba nového výrobního závodu společnosti ACOND a.s. je v plném proudu.
5.4.2023redakce
Pokud se člověk rozhoduje k investici do tepelného čerpadla, není na škodu si předem něco zjistit o tom, jak se takové tepelné čerpadlo vyrábí, jak vypadají jeho hlavní komponenty. Samozřejmě, cena bude v rozhodování určitě stát v popředí, ale vždy jí bude těsně za zády stát kvalita, technické vlastnosti, úroveň prodejních a poprodejních služeb.
Tepelné čerpadlo NIBE F2120 s vnitřní jednotkou VVM S320
3.4.2023NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Uplynulý rok se nesl ve znamení boomu poptávek po obnovitelných zdrojích tepla, který vyvolala energetická krize a zvýšený zájem o udržitelnou výstavbu, podpořený státními dotacemi. Z analýzy Asociace pro využití tepelných čerpadel1 vyplývá, že v porovnání s rokem 2021 vzrostly prodeje tepelných čerpadel o 100 %. Na český trh jich bylo dodáno přes 60 000 kusů, z nichž většina byla určena k instalaci v rodinných domech, a to jak u novostaveb, tak i při rekonstrukcích. V obou případech majitelé rodinných domů počítali s využitím tepelného čerpadla jako hlavního zdroje energie pro ekologické vytápění, chlazení nebo ohřev vody. Několik zajímavých realizací, které se mohou stát inspirací pro další zájemce, představuje divize NIBE Energy Systems CZ – výhradní dovozce švédských tepelných čerpadel značky NIBE.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.