logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Tepelná čerpadla

tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla jsou zařízení, která na své primární straně odnímají teplo z jedné teplonosné látky (vody, vzduchu nebo země) s nižší teplotou a převádějí ho na své sekundární straně do jiné teplonosné látky (vzduch, voda) s vyšší teplotou. Proto mohou být využita pro vytápění a přípravu teplé vody, přestože na jejich primární straně je venkovní vzduch, země či voda s teplotami okolo nuly, v případě vzduchu i s významně podnulovými teplotami, a na sekundární straně dokážou připravit teplou vodu o teplotě 55 °C a vyšší.

K tomu, aby došlo k transportu tepelné energie z prostředí o nižší teplotě do prostředí s teplotou vyšší, tedy opačným směrem, než tento proces probíhá samovolně v přírodě, musíme dodat energii. Nejčastěji jde o elektrickou energii pro elektromotor pohánějící kompresor v tepelném čerpadle, případně plyn pro plynový motor, nebo tepelnou energii na podporu procesů probíhajících v sorpčním materiálu. V závislosti na konstrukci tepelného čerpadla, vlastnostech primárního zdroje tepelné energie ať již má přírodní nebo odpadní původ, a na rozdílu teplot, který musí tepelné čerpadlo překonat, se odvíjí velikost topného faktoru. Ten číselně udává poměr mezi využitelnou tepelnou energií na vytápění, přípravu teplé vody a pomocnou energií, kterou jsme museli tepelnému čerpadlu na jeho činnost dodat. Proto je topný faktor zásadním kritériem energetické efektivity tepelného čerpadla a z jeho velikosti v konkrétních provozních poměrech vyplývají náklady, které provozovatel za vytápění, přípravu teplé vody zaplatí.


Mohlo by vás zajímat


22.7.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Odborný Plynová tepelná čerpadla patří do skupiny teplem poháněných tepelných čerpadel, TDHP (Thermally Driven Heat Pumps). Ke své činnosti, tedy k přenosu tepelné energie z nositele tepla s nižší teplotou na nositele tepla s vyšší teplotou, využívají energii uvolňovanou při oxidaci plynu.
Ministr životního prostředí Petr Hladík. Zdroj: estav.tv
16.7.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Podmínky dotačních programů NZÚ a NZÚ Light se od září mění. Proč se mění, jak moc, zda končí kotlíkové dotace, proč nejsou podpořeny plynové kondenzační kotle, proč dotace na výměny kotlů na uhlí a dokonce i na kamna? Odpovědi jsou v sestřihu z tiskové konference MŽP a SFŽP ČR.
16.7.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
SFŽP prodloužil příjem žádostí a navýšilo objem peněz na podporu energetických úspor u veřejných a památkových budov v rámci ENERGov 1/2023 a ENERGov 2/2023 z Modernizačního fondu na energeticky efektivní rekonstrukce veřejných a památkově chráněných budov.
15.7.2024Ing. Petr Michal, IVT Tepelná čerpadla s.r.o.
Odborný Dnešní doba způsobuje, že spoustu vynálezů přijímáme automaticky, aniž bychom chápali, jak vlastně fungují. Takovým vynálezem je i tepelné čerpadlo, jehož historie sahá až do 19. století. Informace v článku jsou aktuální i v 21. století a mohou pomoci řešit problémy.
9.7.2024AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
Možnost čerpat dotace na starý kotel za výhodnějších podmínek se pomalu blíží ke konci. Příjem žádostí bude ukončen ke konci letních prázdnin, tedy 31. srpna 2024. Majitelé bytů, rodinných domů a staveb určených pro rodinnou rekreaci tak mají na výměnu nejstarších a nejméně ekologických kotlů, tedy kotlů s emisní třídou 1 a 2, posledních pár týdnů. Ušetřit je přitom možné až několik desítek tisíc korun. A to není vše. Od 1. září se zároveň mění celková podoba dotací na výměnu kotlů.
9.7.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Na jedné straně omezení fosilních zdrojů energie s pomocí tepelných čerpadel a na druhé omezení vlivu chladiv na tvorbu skleníkového efektu. Druhou stranu řeší evropské nařízení o F-plynech. Servis starších zařízení s GWP do 2 500 omezen není.
2.7.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Využití plynů jako zdrojů energie pro vytápění má stále velké zastoupení a zejména u zdrojů tepla ve spojení s výrobou elektřiny poroste. Uhlíkovou stopu snižuje přechod na plynové kondenzační kotle, plynová tepelná čerpadla, náhrada uhlí plynem.
28.6.2024NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla představuje – při optimálně nastavené komunikaci mezi střídačem a řídicí jednotkou – jeden z nejúčinnějších způsobů využití vlastní vyrobené energie k vytápění a ohřevu vody. Tepelná čerpadla navíc disponují funkcí chlazení, kterou domácnost využije především v letní sezóně: tedy v období, kdy vznikají největší přebytky vyrobené elektřiny.
26.6.2024Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers
Stále více tepelných čerpadel je dnes instalováno zároveň s domácími fotovoltaickými elektrárnami. Vyvstává tedy zcela relevantní otázka, jak co nejlépe zužitkovat vlastní vyrobenou elektřinu z fotovoltaického systému pro tepelné čerpadlo jakožto významného spotřebiče. Díky energetickému managementu Bosch můžete svým zákazníkům nabídnout efektivní využití elektrické energie z jejich fotovoltaické elektrárny pro vytápění, přípravu teplé vody a využití přebytků (k omezení přetoků do distribuční sítě) např. pro chytré zásuvky a nabíjení elektromobilu.
25.6.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Biometan, obnovitelný nositel energie, je plně standardizovaným řešením s velkým potenciálem na cestě k dekarbonizaci a snížení závislosti na producentech fosilních paliv. Stručný souhrn základních informací.
25.6.2024Redakčně upraveno podle tiskové zprávy MŽP
Dne 24. června vyhlásil ministr životního prostředí Petr Hladík nové parametry dotačních programů Nová zelená úsporám NZÚ a NZÚ Light platné od 1. září 2024. Zahrnuty budou i kotle na uhlí, topný olej, elektrické vytápění.
25.6.2024AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem
Majitelé rodinných domů, ale také vlastníci bytových jednotek mají nyní možnost snížit svou závislost na centrálních dodavatelích energií a tím výrazně ovlivnit výši nákladů za teplo. Důvodů k tomu je hned několik: zvyšující se ceny energií, omezování produkce z uhlí, neefektivní spotřeba nebo snaha o udržitelný přístup. Cestou k energetické nezávislosti, a tedy finančním úsporám je teplo vyráběné z nefosilních paliv přímo v místě spotřeby, tedy kotelnách využívajících technologii tepelného čerpadla.
24.6.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Odborný Přehled základních rozdílů vlastností splitových a monoblokových tepelných čerpadel. Odlišnosti by měl zájemce vnímat a využít, neboť mohou zvýšit energetickou efektivitu, řešit složité instalační poměry atp.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.