logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vnitřní prostředí
Archiv článků od 13.12.2000 do 30.10.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.10.2003
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Tak jsme se dočkali novelizace nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci! Nad původním textem jsme v roce 2001 ostře diskutovali s vědomím, že takový legislativní dokument platí vždy velmi dlouho. "Stosedmdesátosmička", jak jsme vládní nařízení č. 178/2001 Sb. hovorově nazývali, nepřežila beze změny ani dva roky.

3.7.2003
Bronislav Bechník

Rovnovážná vlhkost stavebních materiálů závisí na relativní vlhkosti okolního vzduchu. Při sorpci vlhkosti v konstrukčních materiálech se uvolňuje teplo. Obráceně při desorpci (vysychání) se teplo spotřebovává. Energetické efekty spojené se sorpcí a desorpcí vlhkosti ve stavebních materiálech jsou ve výpočtu energetické bilance staveb podle ČSN EN 832 pominuty. Ukazuje se, že pro stavby s výrazně vyšší úrovní tepelné ochrany, tzv. stavby pasivní, může být vliv vlhkosti na energetickou bilanci významný.

10.6.2003
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc.

Vyhláška se týká místností staveb zařízení pro výchovu a vzdělávání, vysokých škol, škol v přírodě, staveb pro zotavovací akce, staveb zdravotnických, zařízení léčebně preventivní péče, ústavů sociální péče, ubytovacích zařízení, staveb pro obchod a staveb pro shromažďování většího počtu osob.

17.4.2003
Miloš Pokorný

Představený stavební systém je novinkou na českém trhu. V zahraničí, především pak ve Francii, je ale technologií zcela běžnou a osvědčenou. Jeho základní předností je nižší cena oproti současným stavbám s vnějším zateplením.

14.1.2003
FLAIR, a.s., Ing. Petr Andres

Použití odvlhčovačů (ať kondenzačních nebo adsorpčních) je jednoznačně nejrychlejší a nejefektivnější metodou vysoušení staveb po záplavách. Bez správného výběru však bude konečný výsledek jen těžko uspokojivý. Této chyby se bohužel často dopouštěly obecní úřady, které bez zásadních znalostí zajišťovaly dodávky odvlhčovačů mnohdy zcela nekompetentně pouze podle ceny bez ohledu na výkon.

11.12.2002
Multi-VAC, spol. s r.o., Ing. Syrový Jiří

Představujeme skandinávský systém pro úpravu vnitřního klima v budovách, který se díky mnoha svým zajímavým vlastnostem začíná čím dál tím více prosazovat v západní i ve střední Evropě.

3.12.2002
Ing. Jan Matějka

Příspěvek reaguje na výzvu k diskusi zveřejněnou ve VVI č. 1/2002 a klade si za cíl informovat čtenáře o požadavcích na mikroklimatické podmínky ve školách, které by při zvolené koncepci ministerstva zdravotnictví měl stanovit jeden z cca 25 prováděcích předpisů k zákonu č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Současně by měl článek přispět k iniciaci věcné a fundované diskuse k dané legislativě na stránkách odborného periodického tisku.

21.11.2002
Ing. Karel Kabele, CSc., Katedra technických zařízení budov, ČVUT Fakulta stavební

Na nízkoenergetické budovy je potřeba hledět ze dvou zásadních hledisek - z hlediska potřebného instalovaného příkonu vytápěcího zařízení a z hlediska roční potřeby tepla na vytápění. Jak již bylo mnohokrát citováno, hranicí je hodnota roční potřeby tepla na vytápění 50 kWh/m2a.

21.3.2002
Dalibor Skácel

Pojem, který známe z termodynamiky, lze chápat i jinak - z pohledu denního života a jeho uspořádání.

1.2.2002
redakce

Ve dnech 29.-30.1.2002 se v Praze uskutečnila konference "Klimatizace a větrání 2002". Zúčastnilo se jí celkem 268 zájemců o problematiku klimatizace a větrání z řad projektantů, provozovatelů, investorů, dodavatelů, zástupců výzkumu, škol a vystavujících firem.

30.11.2001
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc.

Vládní nařízení přináší další změny, které nebyly v prvním článku zmíněny, a proto se k němu opět vracíme. Je to např. i ustanovení, že práce u počítače musí být během pracovní směny přerušována bezpečnostními přestávkami nebo změnami činnosti v délce 5 až 10 minut po každých dvou hodinách nepřetržité práce.

14.6.2001
Ing. Lada Centnerová, Stavební fakulta ČVUT Praha

Oblečení plní funkci tepelné izolace mezi pokožkou člověka a okolním vzduchem. Hodnota izolace oblečení je tak jako hodnota metabolismu důležitým osobním faktorem, který ovlivňuje stanovení optimální teploty interiérového vzduchu pro zajištění tepelné pohody a zdraví uživatelů interiéru.

7.6.2001
Ing. Lada Centnerová, Stavební fakulta ČVUT Praha

Hodnota metabolismu udává tepelný výkon produkovaný člověkem. Článek je úvodem do této problematiky a popisuje způsob výpočtu metabolického tepelného toku. Tabulkovou formou jsou dále uvedeny hodnoty metabolického tepelného toku při různých činnostech.

13.12.2000
Ing. Lada CENTNEROVÁ

Popsány jsou fyziologické reakce člověka na tepelné podmínky prostředí, uvedena rovnice tepelné bilance lidského těla a vysvětleny podmínky tepelné neutrality, tepelné pohody a tepelné nepohody.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.