logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vnitřní prostředí
Archiv článků od 20.2.2006 do 23.10.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.10.2006
Ing. Zuzana Mathauserová, Státní zdravotní ústav Praha

Vysoký nárůst plísní ve všech typech zateplených objektů je často diskutovanou problematikou. Teoreticky je vše jasné - vznik a růst plísní souvisí s vyšší vlhkostí vzduchu v interiéru a ten je třeba odvést. Jedinou možností je dostatečné větrání. Jak ale větrat, když máme budovu dobře utěsněnou?

11.9.2006
překlad Ing. A. Chyba

Odpověď na otázku, zda se přiklonit k centrálnímu nebo lokálnímu řešení klimatizace není jednoznačná. Vždy závisí na místních podmínkách - tj. na architektuře, provozním režimu budovy, ekologických, ekonomických a ještě mnoha dalších okolnostech, které teprve napoví, zda volit jeden či druhý způsob nebo jejich kombinaci.

22.8.2006
HENNLICH s.r.o., Ing. Dana Vágnerová

Firma HENNLICH INDUSTRIETECHNIK přichází s revolučním řešením pro tropická vedra - sálavým stropním chlazením. Na jakém principu toto chlazení pracuje, jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody a pro jaké konstrukce stropů lze chlazení použít?

1.8.2006
Ing. Ondřej Hojer, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

V článku je diskutován problém absence minimálního hygienického větrání při vytápění průmyslové haly světlými plynovými zářiči a jako jedno z možných řešení je uvažována jednotka se zpětným získáváním tepla. Na základě simulačního výpočtu v softwaru Fluent jsou navrženy optimální umístění přiváděcích resp. odváděcích vyústek.

24.7.2006
Ing. Miloš Lain, Ing. Martin Barták, Bc. Hana Svobodová, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, ČVUT v Praze

Dodatečné instalace klimatizačních jednotek jsou většinou poplatné dispozici prostoru a často také uspořádání nábytku. V příspěvku je provedeno komplexní zhodnocení parametrů tepelné pohody v místnosti s osazenou klimatizační jednotkou.

21.6.2006
Drekoma

Zvlhčování vzduchu je velmi častý poždavek nejen u vzduchotechnických systémů. Zvlhčovače Merlin najdou své uplatnění ve výrobních i kancelářských prostorách, ale třeba také ve venkovním prostoru pro osvěžení kolemjdoucích při vysokých venkovních teplotách.

23.5.2006
Drekoma

Soukromá firma DREKOMA je mimo jiné výhradním dovozcem vlhkoměrů a zvlhčovacích systémů firmy MERLIN Technology GmbH. Systém pracuje na základě vysokého tlaku vody v tlakovém systému cca 70 bar a jeho rozprašováním prostřednictvím trysek do prostoru od výšky minimálně 200 cm. Vysoká účinnost zvlhčovacího systému je získána nasáváním suchého vzduchu od stropu do zvlhčovacího modulu.

15.5.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

V pokračování článku se autor zabývá otázkami tepelného komfortu v souvislosti s povrchovou teplotou a nebezpečím vzniku průvanu. Rozebírá otázky distribuce teploty a praktické způsoby hydraulického zapojení.

1.5.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

Možnou alternativou úpravy stavu prostředí pro vytvoření optimálního tepelného komfortu osob v administrativních budovách, bez vysokých nároků na distribuci vzduchu, je klimatizace prostorů sálavými chladicími systémy. Mezi nejrozšířenější systémy tohoto typu patří zejména chladicí stropy.

24.4.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Pokračování úspěšného seriálu článků se schématy zapojení topných systémů. Úvodní díl je věnován obecnému popisu systémů teplovzdušného vytápění a větrání a možnostem využití zemního registru pro zimní předehřev a letní chlazení přiváděného vzduchu.

24.4.2006
Ing. Daniel Veselý, Instaplast Praha a.s.

Radon jakožto plyn má přirozenou schopnost unikat z prostředí s vyšší hustotou (geologické podloží, půda) do vnitřního prostředí budov. Někdy stačí i malá netěsnost v provedené izolaci, kterou proniká nahromaděný plyn. Jako nejúčinější protiradonové opatření se ukazuje dostatečné větrání.

20.3.2006
Jan Hollan

Velkorysé větrání je v pořádku vždy, když vede ke vzrůstu komfortu. Je-li venku deset patnáct stupňů nad nulou, problém se suchým vzduchem nikdy nenastává. V mraze je to ovšem jinak: "čistý a čerstvý vzduch" nemusí být příjemný, klesne-li jeho vlhkost pod třicet procent. Snadným opatřením je snížit tehdy tempo větrání výrazně pod hodnoty doporučované normami.

13.3.2006
Ing. Luděk Mareš

Článek definuje základní pojmy a fyzikální principy související s vlhkostí vzduchu a přehledně shrnuje metody měření vlhkosti jako jednoho ze základních vzduchotechnických parametrů.

6.3.2006
Ing. Luděk Mareš

Teplota je snad nejdůležitější veličinou užívanou v technice prostředí. Používá se při mikroklimatickém hodnocení prostředí, při návrhu a kontrole vytápěcích a klimatizačních zařízení. Odvozenými veličinami je např. výsledná teplota, operativní teplota, střední radiační teplota.

27.2.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.

V druhé části příspěvku autor popisuje program pro analýzu střední radiační teploty v místnosti, ukazuje na možnosti použití simulačního software a porovnává jednotlivé způsoby výpočtu této teploty.

20.2.2006
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Operativní teplota je hodnotícím kritériem pro tepelnou pohodu v prostoru. Kromě teploty vzduchu respektuje i střední radiační teplotu a proudění vzduchu. V první části příspěvku autor vypočítává možnosti stanovení střední radiační teploty.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.