logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vnitřní prostředí

Kvalitu vnitřního prostředí určují základní parametry, jako jsou teplota, relativní vlhkost vzduchu, rychlost proudění vnitřního vzduchu a intenzita osvětlení (vyhl. 78/2013). Kvalita vnitřního prostředí dále může být dána například koncentrací CO2, hlukovou zátěží, prašností, atd. Všechny výše uvedené ukazatele musí splňovat určité hodnoty a nedodržením i jednoho z nich vede ke sníženému komfortu užívaného prostoru.

Na kvalitu vnitřního prostředí má zásadní vliv větrání. Odvod znehodnoceného vzduchu lze zajistit pouze dostatečným provětráváním. Ve většině případů se tímto rozumí odvod CO2 produkovaného osobami, případně i odvod vlkosti, která může mít v zimním období nepříznivý vliv na růst plísní.
Větrat lze buďto přirozeně, nicméně s rostoucími požadavky na těsnost budov je tento způsob značně problematický, přičemž je třeba mít na paměti, že případnými spárami v okenních konstrukcích dostatečného větrání docílit nelze. Přirozené větrání a jeho intenzita navíc také závisí na rozdílu venkovní a vnitřní teploty a na dynamických účincích větru.

Výše zmíněné problémy se mohou odstranit využitím nuceného přívodu/odvodu vzduchu, kdy lze zároveň příznivě ovlivnit více parametrů. Instalací správně navržené vzduchotechnické jednotky a jejím řádným provozováním je zajištěna vyhovující koncentrace CO2 po celou dobu pobytu osob, bez nutnosti otevírání oken (v zimním období při provětrávání okny může docházet k nekomfortnímu proudění vzduchu, pakliže se ovšem vůbec okny větrá). Součástí každé VZT jednotky musí být filtr, čímž je zajištěna nižší prašnost větraného protoru. Samozřejmostí je i zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu.
Lze předpokládat, že systémy nuceného přívodu/odvodu vzduchu budou v novostavbách i rekonstruovaných objektech v brzké době samozřejmostí.

Koncept větrání - dokument, který je určen zejména při volbě koncepce větrání, lze však ho využít ve všech fázích procesu návrhu, realizace a obsahuje i pokyny pro přejímku, provoz a údržbu větracího zařízení.


Mohlo by vás zajímat


9.4.2024Protronix s.r.o.
Oxid uhličitý (CO2) je vynikající indikátor toho, jak je vzduch ve sledovaném prostoru vydýchaný, ovšem někdy na to nestačí. Co Vám může nabídnout kombinované čidlo?
1.4.2024STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Celkem 75 % Čechů uvažuje nad kvalitou vzduchu ve svých domácnostech. Jak správně v domácnosti větrat ví poté 79 % lidí. O zdravotních rizicích vysoké hladiny CO2 obsažené ve vzduchu v domácnosti ví však pouze třetina české společnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. O kvalitu vzduchu v domácnosti Češi typicky pečují pomocí čističky či zvlhčovače vzduchu.
27.3.2024doc. Ing. František Skácel, CSc., Ing. Viktor Tekáč, Ph.D.
Recenzovaný Měření obsahu a množství anorganických látek ve vnitřním ovzduší má velký význam a příslušné právní předpisy toto měření dokonce vyžadují. Existují různé metody založené na zachycování částic ve vzduchu na kapilárních membránových filtrech s následným stanovením jejich početní koncentrace. Jsou nezbytnou součástí při sanaci budov s konstrukcemi obsahujícími vlákna, jsou nezbytnou součástí každé takovéto rekonstrukce.
Petr Bohuslávek, TZB-info a Jiří Mervart ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory. Zdroj: estav.tv
20.3.2024redakce
Úspora energií je dána zejména vysokou účinností zpětného získávání tepla. Tu zajišťuje rekuperační výměník, který je součástí každé rekuperační jednotky. Kvalita vnitřního vzduchu je dána přísunem dostatečného množství větracího vzduchu a jeho filtrace přes aktivní filtrační články, zachycující pyl a i nejjemnější částice prachu. O nuceném větrání s rekuperací jsme hovořili s Jiřím Mervartem ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.
Obr.1 Instalace jednotky SAVE VSR 400
19.3.2024Systemair, a.s.
Oblíbená řada rekuperačních jednotek SAVE byla rozšířena o další velikosti ve variantě s horizontálním připojením. Jednotky SAVE VSR 400 a SAVE VSR 700 s rotačním regeneračním výměníkem tak doplňují již tak bohatou řadu jednotek.
Správně dimenzovaný a instalovaný systém řízeného větrání vytváří zdravé vnitřní klima.
15.2.2024Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Předsudky týkající se řízeného větrání zahrnují několik oblastí, z nichž je často diskutovanou ta zahrnující zdravotně-hygienické aspekty – plísně, nečistoty, špatná kvalita vzduchu, skvrny na fasádě, hluk a přeslechy mezi místnostmi. Právě na tuto oblast se zaměříme společně s odborníky ze společnosti Zehnder, kteří vysvětlí, čím jsou tyto předsudky způsobeny, a jak je řízené větrání ve skutečnosti zdraví prospěšné.
3.1.2024Ing. Angelika Václavová, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Katedra technických zariadení budov
Konferencia Vnútorná Klíma Budov (VKB) sa konala v dňoch 30. novembra – 1. decembra 2023. Uskutočnila sa už po 34-krát, a bola zameraná na tému „Vplyv klimatických zmien na tvorbu vnútorného prostredia budov“.
2.1.2024ŠTORC TZB s.r.o. - oficiální dodavatel větrání BRINK a UBBINK pro ČR
Proč vybavujeme domy řízeným větráním s rekuperací? Především proto, abychom zajistili dostatečný přívod čerstvého vzduchu a současně odvedli vlhkost a škodliviny, které se v domě tvoří. Vyšší intenzita větrání nám v interiéru zajistí kvalitní a čerstvý vzduch s nízkou úrovní CO2, ale v mrazivých zimních dnech povede s vysokou pravděpodobností k vysoušení vzduchu a nízké vlhkosti v interiéru. Zajištění odpovídající kvality vzduchu a současně omezení problému s nízkou vlhkostí vyžaduje více opatření. Firma Brink má v tomto ohledu dlouhodobé zkušenosti a její systém větrání se vzduchotechnickým rozvodem Air Excellent se snaží tento problém řešit komplexně od samého počátku.
© Fotolia.com
29.12.2023RNDr. Bohumil Kotlík, Ph.D., pplk. Ing. Jiří Matějka
Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.
Správně dimenzovaný systém řízeného větrání s rekuperací tepla dokáže uspořit až polovinu nákladů na vytápění.
29.12.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Manuální větrání okny je sice lepší než nevětrat vůbec, nicméně kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací tepla se nedokáže vyrovnat, a to jak ze zdravotního hlediska, tak i z toho finančního. Na tom nic nezmění ani předsudky, které o řízeném větrání stále ještě panují. V této druhé části se se švýcarskou značkou Zehnder zaměříme na předsudky týkající se právě oblasti financí a nákladů.
Princip funkce decentrální rekuperační jednotky (zdroj: STIEBEL ELTRON)
8.12.2023STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
V moderních energeticky úsporných budovách je více než 50 % tepelných ztrát způsobeno větráním. V současnosti se staví dokonale utěsněné budovy, ve kterých nedochází k výměně vzduchu a přirozenému proudění skrz samotnou konstrukci domu. Aby se místnost řádně vyvětrala, je nutné několikrát denně otevírat okna. Zatímco v létě toto větrání klade vyšší energetické nároky na výkon klimatizace, v zimě teplo uniká otevřenými okny. U systémů nuceného větrání v obytných budovách jsou k dispozici různé možnosti snížení tepelných ztrát, přičemž největší potenciál úspor energie má rekuperace tepla.
23.11.2023redakce
Společnost Zehnder, přední dodavatel designových otopných těles, stropních sálavých panelů pro vytápění a chlazení a větrání s rekuperací tepla, 9. listopadu 2023 slavnostně otevřela své nové sídlo a školicí centrum Zehnder Climate Center. Vznik centra následuje příklady školicích center Zehnder ve Švýcarsku a Německu. Budovou nás provedl pan Ing. Jiří Štekr, vedoucí zastoupení Zehnder Group pro Česko a Slovensko.
15.11.2023Progres Partners Advertising, s.r.o.
Veletrh MCE – Mostra Convegno Expocomfort, globální obchodní platforma pro firmy z oborů HVAC+R, obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti a vodního hospodářství, se připravuje na svůj 43. ročník. Ten se bude konat v tradičním jarním termínu od 12. do 15. března 2024 na výstavišti Fiera Milano. MCE patří k největším evropským veletrhům v oboru TZB, jehož minulého ročníku se zúčastnilo 1 581 vystavovatelů z 53 zemí, z toho 17 firem z ČR, a 90 739 návštěvníků ze 131 zemí.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.