logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vnitřní prostředí
Archiv článků od 18.4.2005 do 15.2.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.2.2006
redakce

Text je ukázkou z knihy Vzduchotechnika, autorů Ing. G. Gebauera, CSc., Ing. O. Rubinové PhD. a Ing. H. Horké. Tuto knihu vydalo nakladatelství Era a vybraný text je jen malou ukázkou z této kvalitní knihy. Kniha na 262 stranách přináší přehledně a srozumitelně odbornou problematiku a je doplněna celou řadou grafů a kvalitních obrázků.

6.2.2006
Ing. Hana Doležílková, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

V druhé části článku autorka porovnává jednotlivé způsoby výpočtu množství větracího vzduchu. V závěru pak ukazuje, že v obytných budovách, kde jsou lidé nejvýznamnějším zdrojem škodlivin, je rozhodující kritérium kvality vnitřního vzduchu koncentrace oxidu uhličitého.

30.1.2006
Ing. Hana Doležílková, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Vzduchotěsnost budovy vede ke snižování spotřeby energie na vytápění, ale projevuje se negativně na zhoršení kvality vnitřního prostředí. Autorka rozebírá jednotlivé ovlivňující faktory a porovnává naše a zahraniční legislativní požadavky na kvalitu vnitřního prostředí.

27.1.2006
BEAM ČR s.r.o.

Ještě před několika lety byl u nás princip centrálních vysavačů v bytech a budovách jen málo známý. V poslední době se však situace rychle mění, v novostavbách se centrální vysavač stává standardem a roste i počet stavebníků, kteří si centrální vysavač instalují do stávajících objektů.

23.1.2006
Martin Jindrák, Atrea s.r.o, Jablonec n.N.

V druhé části seriálu autor podrobněji popisuje rozdíl mezi rovnotlakou větrací jednotkou a mezi větrací jednotkou s cirkulační větví. Konkrétně pak ukazuje nejnovější výsledky měření vlhkosti reálného pasivního domu v Rychnově.

16.1.2006
Martin Jindrák, Atrea s.r.o, Jablonec n.N.

Teplovzdušné vytápěné spojené s větráním se stále více prosazuje u nízkoenergetické výstavby. Kromě výhod přináší ale i problém nízké vlhkosti vzduchu v zimním období. Ten se ale projevuje rozdílně u rovnotlaké a cirkulační větrací soustavy.

2.1.2006
Ing. Jan Schwarzer, Ing. Martin Barták, Prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Simulační programy nacházejí stále větší uplatnění při optimalizaci a přesnosti řešení. Užívají se pro simulace dynamického chování budov, energetických bilancí objektu nebo pro simulaci proudění.

21.12.2005
Ing. Radim ČERMÁK, Ph.D., Arsen K. MELIKOV, Ph.D., International Centre for Indoor Environment and Energy, Technical University of Denmark

Směšování a vytěsňování jsou nejpoužívanějšími principy distribuce vzduchu v klimatizovaných prostorách. Článek ukazuje výsledky měření, při kterém byly proměřovány obrazy proudění při přívodu vzduchu podlahovými výustěmi a porovnány s obrazy proudění při větrání směšováním a vytěsňováním.

5.12.2005
Ing. Olga Mikulová, Zdravotní ústav Praha

Článek přehledně shrnuje požadavky aktuálně platné legislativy ve formě četných vyhlášek a nařízení vlády na větrání vnitřních prostor. Autorka zároveň přidává svůj komentář a v případech, kdy si legislativní požadavky vzájemně odporují, současně pak i doporučení, jak v těchto případech postupovat.

28.11.2005
MUDr. Hana Lehocká (1,2,3), Jirák Z. (1,2), 1 - Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Centrum pracovního lékařství, 2 - Ostravská univerzita, Zdravotně sociální fakulta, 3 - Univerzita Palackého v Olomouci, Lékařská fakulta

Tepelná pohoda člověka je závislá na metabolické produkci organismu, tepelně-izolačních vlastnostech oděvu a tepelně vlhkostních podmínkách prostředí. Tepelný stav prostředí lze hodnotit tzv. výslednou teplotou, která se měří kulovým teploměrem a zohledňuje vliv teploty vzduchu i sálání okolních povrchů.

21.11.2005
Ing. Jana Mašatová, VELUX Česká republika, s.r.o.

Obytné prostředí bohužel není z hlediska mikroklimatických podmínek, větrání a koncentrací škodlivin v ovzduší ošetřeno v ČR žádným legislativním dokumentem. Dílčí informace můžeme nalézt v několika technických normách. V současnosti se navíc v případě zajištění přirozené infiltrace dostávají mnohdy do protikladu požadavky na zajištění minimálních tepelných ztrát a hygienické požadavky na větrání.

14.11.2005
Ing. Jan Schwarzer, Ing. Martin Barták, prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Na Ústavu techniky prostředí byla řešena instalace velkoplošných obrazů při dodržení podmínek, které vyžadoval Státní ústav památkové péče. Praktickým využitím znalostí bude možno dosáhnout úspor vzhledem k vynaložené energii na výrobu chladu (vytváření tzv. vzduchových oáz chladu, bez nutnosti chladit celý prostor).

31.10.2005
Ing. Jaroslav Šafránek, CSc., Centrum stavebního inženýrství a.s. Praha

Okna jako součást vnějšího pláště budovy prošla v posledních letech zásadním vývojem motivovaným snahou o minimalizaci tepelných ztrát. Současně se zvyšování tepelného odporu oken vzrostla jejich vzduchová nepropustnost. Článek rozebírá možnosti eliminace negativních dopadů tohoto trendu na vnitřní prostředí budov

3.10.2005
MUDr. Hana Lehocká (1,2,3), Jirák Z. (1,2), 1 - Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Centrum pracovního lékařství, 2 - Ostravská univerzita, Zdravotně sociální fakulta, 3 - Univerzita Palackého v Olomouci, Lékařská fakulta

Ojedinělým zdravotnickým zařízením disponuje Centrum pracovního lékařství (CPL) Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě. Tamní klimatická komora nabízí možnosti testování reakce lidského organismu na zvýšenou zátěž v extrémních tepelných a vlhkostních podmínkách.

2.9.2005

Vliv řízeného větrání na vnitřní prostředí u pasivních a nízkoenergetických domů vysvětluje autorizovaný architekt Eugen Nagy. Problémem řízené výměny vzduchu s rekuperací tepla, ale bez úpravy vlhkosti, je hlavně snížená vlhkost v zimních měsících.

22.8.2005
Olga a Aleš Rubinovi

Pojednání o parametrech vnitřního prostředí, tepelné pohodě a základních způsobech větrání budov je výběrem z publikace Klimatizace a větrání, kterou vydalo nakladatelství ERA.

20.6.2005
Ing. Michal Duška, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Článek je zaměřen na stanovení tepelných zisků z vnitřního vybavení administrativních budov, jako jsou počítače, monitory, tiskárny, kopírky, faxy a skenery, které se významně podílejí na celkové tepelné zátěži pracovního prostředí.

18.4.2005
Ing. Zuzana Mathauserová, Státní zdravotní ústav Praha

Kvalitu vnitřního prostředí v budovách upravují tři zákony a několik vyhlášek a nařízení vlády. Přesto je situace na mnoha pracovištích nevyhovující především z pohledu vysoké tepelné zátěže v letním období v důsledku nedostatečného nebo nevhodně řešeného větrání. Autorka v článku přehledně shrnuje aktuálně platné legislativní normy a konfrontuje je s poznatky získanými z praxe.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.