logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Pasivní domy

pasivní dům

Pasivní domy se vyznačují velmi nízkou energetickou náročností a kvalitním vnitřním prostředím. Nízké energetické náročnosti se dosahuje dobře izolovanou obálkou budovy s eliminací tepelných mostů, ale také optimalizací budovy z hlediska umístění na pozemku, orientace prosklených ploch na jih a tvaru budovy tak, aby ochlazovaná obálka byla vůči vytápěnému objemu co nejmenší. Pasivní dům nebo standard pasivního domu není povinný. Jde ale o nejobvyklejší standard pro výstavbu s velmi nízkou energetickou náročností.

Definice pasivního domu

Pasivní dům je dům s velmi nízkou energetickou náročností. Ta je dána měrnou potřebou tepla na vytápění (potřeba tepla na metr podlahové plochy a rok), která se jako definice pasivního domu vždy udávala hodnotou 15 kWh/m².a. Pro výpočet měrné potřeby tepla na vytápění a definici pasivního domu existuje však několik rozdílných metod, které přirozeně dávají mírně rozdílné výsledky. Metody se liší mimo jiné např. započítáním půdorysné plochy obálky budovy a plochy příček do podlahové plochy.

Pasivní dům má kvalitní vnitřní prostředí

Kvalitní vnitřní prostředí pasivního domu je dáno zejména zabezpečením trvalého přísunu čerstvého vzduchu, vhodným způsobem vytápění s optimalizovaným nízkým výkonem, často za použití nějakého obnovitelného zdroje, a zajištěním tepelné stability interiéru zejména v letním období, tedy stíněním prosklených ploch proti nežádoucím tepelným ziskům v létě. Snížení tepelných ztrát větráním je u pasivních domů zajištěno použitím zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu k ohřívání vzduchu přiváděného (rekuperace).

Obálka pasivního domu

Pasivní dům má velmi dobře izolovanou obálku. Je tedy velice dobře zateplen a má kvalitní okna, obvykle zasklená trojskly. Součinitel prostupu tepla konstrukcí by měl odpovídat hodnotám doporučeným pro pasivní domy. V obálce budovy jsou minimalizovány tzv. tepelné vazby, a i ty jsou vyřešeny tak, aby jimi nedocházelo k větším tepelným ztrátám. Pro minimalizaci tepelných ztrát a dobrý tepelně-vlhkostní režim obálky včetně vyhovujících povrchových teplot konstrukcí se u pasivních domů sleduje průvzdušnost obálky budovy daná násobností výměny vzduchu v interiéru n50 ≤ 0,6 h-1 při podtlaku a přetlaku vzduchu 50 Pa. Průvzdušnost obálky budovy se měří metodou Blower Door Test.

Vytápění a větrání v pasivním domě

Pasivní dům má nízké nároky na výkon otopné soustavy. Díky dobré izolaci obálky a orientaci vůči světovým stranám v zimě využívá pasivních solárních zisků, které ještě nároky na otopnou soustavu snižují. Pro pasivní domy se využívají zdroje tepla s nízkým výkonem, obvykle tepelná čerpadla v kombinaci se solárními systémy a fotovoltaikou, ale také elektrické vytápění. Tyto zdroje se mohou doplnit např. krbem. Pasivní domy se vyznačují kvalitním vnitřním prostředím zajištěným zejména nuceným větráním, které zajištuje trvalý přísun čerstvého vzduchu. Pro minimalizaci tepelných ztrát se větrací systém opatřuje rekuperační jednotkou pro zpětné získávání tepla. Odváděný vzduchu předává ve výměníku jednotky teplo vzduchu přiváděnému.


Mohlo by vás zajímat


5.12.2024redakce podle tiskové zprávy
TZB-info doporučuje Nová zelená úsporám v roce 2025 se zásadně změní. Ve dvou podprogramech – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light, do kterých se sloučí současné podprogramy, nabídne zálohové financování a zvýhodněný úvěr všem, a to na komplexní i dílčí renovace. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny. Změny se týkají pouze rodinných domů a začnou platit od 1. února 2025.
Bytový dům v Praze © TZB-info
1.9.2024redakce
Podpora je určena pro vlastníky stávajícího bytového domu, stavebníky nového BD, vlastníky bytových jednotek a fyzickým osobám jako nabyvatelům nové BJ. Podporováno je zateplení starších bytových domů, výměna zdrojů tepla, instalace obnovitelných zdrojů energie a další opatření. Podporovány jsou i novostavby bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Příjem žádostí začíná 19. září 2023 v 10:00.
Pasivní rodinný dům © TZB-info
1.9.2024redakce
Podpora je určena pro vlastníky, stavebníky a nabyvatele rodinných domů. Podporováno je zateplení starších rodinných domů, výměna zdrojů tepla a instalace obnovitelných zdrojů energie a další opatření. Podporovány jsou i novostavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností.
25.6.2024Vlastimil Růžička, redakce
Ulehčením pro identifikaci environmentálně udržitelné činnosti by měla být dobře vypracovaná taxonomie. Potíž je ale v tom, že kritéria zde obsažená vztahující se ke stavebnictví a k budovám jsou poněkud nepřehledná a nejednoznačná. Česká rada pro šetrné budovy proto vypracovala dokument nazvaný Společný výklad technických screeningových kritérií EU Taxonomie, který sjednocuje metodiku hodnocení projektů.
18.5.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.
3.5.2024HELUZ cihlářský průmysl a.s.
Jako projektant má dlouholetou zkušenost s navrhováním rodinných a bytových domů, ale také občanských staveb, ve všech stupních projektové dokumentace. Stanislav Bernacík při své práci často pracuje s jednovrstvým zdivem HELUZ, i když přiznává, že k tomuto konstrukčnímu principu cítil zpočátku nedůvěru. Co změnilo jeho postoj a jaké výhody mu HELUZ při projektování přináší?
8.4.2024Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
24.2.2024Vlastimil Růžička, redakce
Veletržní souběh FOR PASIV a FOR WOOD a akce STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO v areálu PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech přinesly celou řadu zajímavých momentů. V rámci vstupenky na veletrh bylo možné navštívit kromě jiného i celou řadu přednášek bohatého doprovodného programu.
Vzorkovna společnosti Slavona
24.1.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Okna ze Slavony jsou všeobecně známa jako výrobky s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi a elegantním vzhledem. Díky inovacím a vývoji okenních konstrukcí, kterému Slavona věnuje dlouhá léta velkou pozornost, může nabídnout zákazníkům výrobky s přidanou hodnotou v podobě nadčasového designu, dlouhé životnosti a minimálních nároků na údržbu. Abychom se seznámili s aktuálními produkty, navštívili jsme pražskou vzorkovnu firmy, kde si s námi na uvedená témata povídal obchodní zástupce Slavony, pan Pavel Kamír.
8.9.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
V programu Nová zelená úsporám se otevírá příjem žádostí o dotace 19. září v případě bytových domů a 26. září v případě rodinných domů, a to včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Nová zelená úsporám Light, určená pro seniory, invalidní důchodce a osoby pobírající příspěvek na bydlení, běží beze změny kontinuálně od 9. ledna tohoto roku.
11.7.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Ohlášené změny v programu Nová zelená úsporám se týkají také podpory novostaveb s velmi nízkou energetickou náročností. Je to jedna z mála oblastí, kde se od září v případě rodinných domů podpora zúží, a to tak, že bude podporována jen energeticky nejúspornější varianta ze třech, které se podporovaly do konce června. Řada dílčích změn je ale v detailech.
6.4.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.
7.3.2023Wienerberger s.r.o.
Pasivní a nízkoenergetické domy nepředstavují jenom stavby s polystyrenovým zateplením o šířce 30 cm, jak si většina populace stále představuje. Vhodným řešením je například i jednovrstvá cihla plněná minerální vatou. Ať už ale investoři zvolí jakoukoliv možnost, kvalitní obvodové zdivo z různých materiálů představuje pouze jednu část tepelněizolační funkce, která z celku tvoří zhruba 20 %. Únikům tepla lze ještě zabránit správným výběrem střechy, oken, dveří a zateplením podlahy. Vhodnou kombinací materiálů a technologií lze na energiích ušetřit desetitisíce korun za rok.
19.2.2023Vlastimil Růžička, redakce
Patří mezi nejdůležitější stavební akce roku: veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM proběhly společně s akcí Střechy Praha a její tradiční konferencí Izolace letos s podtitulem Soběstačnost díky střechám. Připomeňme si některé zajímavé okamžiky.
Centrum odborné přípravy a gymnázium v Praze, autor Jiří Tencar
8.2.2023redakce
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.