Reklama

Fotovoltaika

fotovoltaické panely

Fotovoltaika je technologie pro přímou přeměnu slunečního záření na elektřinu. Základem technologie jsou fotovoltaické články a z nich vytvořené fotovoltaické panely.

Fotovoltaika je obnovitelný a nevyčerpatelný zdroj elektřiny. K výrobě elektřiny nepotřebuje žádné palivo a zároveň neobsahuje pohyblivé části. Fotovoltaická elektrárna proto může fungovat dlouhou dobu bez obsluhy a s nízkými nároky na údržbu.

Fotovoltaiku lze používat všude, kde je dostatečný zdroj světla, a v libovolné velikosti - od malého článku v kalkulačce přes několik panelů na rodinném domě nebo na vesmírné družici až po tisíce panelů v solárních farmách s megawattovými výkony.

Díky své dostupnosti a ceně má fotovoltaika velký rozvojový potenciál. Zatímco vyspělým zemím pomáhá hlavně ke splnění klimatických závazků, pro mnoho obyvatel třetího světa jsou solární panely vůbec prvním zdrojem elektřiny.

Fotovoltaika a solární kolektory pro ohřev teplé vody
Fotovoltaické panely

Mohlo by vás zajímat


1.5.2025STP - Společnost pro techniku prostředí
Vytápění Třeboň – tradiční odborná konference, jejíž součástí jsou dva společenské večery. Konference se soustředí na témata výzkumu, vývoje a inovativních realizací topenářských systémů a současně na nové trendy projektování a hodnocení budov ve světle současné legislativy.
30.4.2025Mgr. Jiří Zilvar, redakce
TZB-info doporučuje Španělsko i Portugalsko, tedy celý pyrenejský poloostrov, se na konci dubna 2025 ocitly zcela bez dodávek elektřiny. Úplné obnovení dodávek trvalo 24 hodin a výpadek si vyžádal oběti na životech. Jak takto rozsáhlý blackout probíhal, jaké jsou pravděpodobné příčiny a jak dopadl na životy lidí?
30.4.2025Pražské centrum obnovitelné energie (PCOE)
Pražské centrum obnovitelné energie (PCOE) dokončilo instalace fotovoltaických elektráren na 43 objektech ve správě firem a městských organizací hl. m. Prahy. Nespotřebovaná energie poslouží i v rámci sdílení dalším pražským organizacím.
29.4.2025Ing. Erika Langerová, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Odborný Kyberbezpečnostní nároky kladené na „velkou“ energetiku se budou postupně do určité míry rozšiřovat i na domácnosti. Tepelná čerpadla nebo fotovoltaika v domácnostech totiž dnes obvykle nemají řízení, které by bylo vzájemně kompatibilní, natož kyberneticky zabezpečené.
22.4.2025Ing. Erika Langerová, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Odborný Střídač fotovoltaické elektrárny připojený k internetu může být zneužit pro hackerský útok. Na co si dát pozor při výběru střídače z pohledu kybernetické bezpečnosti? A jak ochránit svou domácí fotovoltaiku před on-line hrozbami? Zde jsou konkrétní tipy pro uživatele.
17.4.2025redakce
Praktická zkušenost ukazuje, že při sdílení elektřiny rozhoduje správné rozdělení váhy spotřeby. Jinak elektřina zbytečně mizí v síti. I přes celkově delší topnou sezonu 2024/2025 se u některých zákazníků podařilo udržet spotřebu nižší než tu minulou.
16.4.2025Kadlec – elektronika, s.r.o.
Cílem projektu je zavedení inovativní nízkouhlíkové technologie v sídle společnosti Kadlec-elektronika, s.r.o. a využití principu akumulace energie. Hlavní investicí projektu je pořízení stacionárního bateriového úložiště. V rámci projektu byl systém napojen na zdroj elektrické energie z OZE – v místě realizace je již instalován fotovoltaický systém.
11.4.2025Ústav elektrotechnologie, FEKT, VUT v Brně
Rádi bychom Vás pozvali na 46. ročník tradiční vědecko-technické konference NZEE – Nekonvenční Zdroje Elektrické Energie. Akci pořádá Ústřední odborná skupina Chemické zdroje elektrické energie České elektrotechnické společnosti, z.s., ve spolupráci s Ústavem elektrotechnologie Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.
11.4.2025Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Na konferenci hovořil Miroslav Daněk, vedoucí oddělení řízení strategie regionálního rozvoje, v diskusi se připojila Ing. Žanet Hadžić, CSc., ředitelka odboru stavebního řádu MMR ČR, hovořil i Mgr. Pavel Doucha z Doucha Šikola advokáti. Poslechněte si komentáře ve videu.
4.4.2025Wienerberger s.r.o.
Střešní moduly Wevolt X-Tile představují moderní řešení, které efektivně kombinuje obnovitelnou energii a estetický design střechy. Jednou z předností Wevolt X-Tile je jejich provozní teplota a schopnost minimalizovat vliv na teplotu podstřeší. Díky své konstrukci a materiálu zajišťují moduly nižší přehřívání, přičemž jejich spodní strana nepřesahuje hranici 60 stupňů Celsia ani při extrémních teplotách.
Střídače SMA, foto © TZB-info
1.4.2025Ing. Erika Langerová, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov
Odborný Stovky tisíc domácností a firem v Evropě provozují solární elektrárny připojené k internetu – často s minimálními bezpečnostními opatřeními. Většina střídačů je připojena do cloudových platforem, které umožňují vzdálené řízení, aktualizace firmwaru nebo monitoring přes mobilní aplikaci. Otázkou je: jsou tyto systémy dostatečně zabezpečeny?
Velkokapacitní úložiště energie Sunpower jsou nejspolehlivějším řešením i pro banky a investory. Zdroj: SOLSOL
27.3.2025SOLSOL s.r.o.
Globální jednička mezi výrobci střídačů Sungrow si nově pro spolupráci pro region střední Evropy vybrala největšího českého distributora SOLSOL. Ten do svého portfolia zahrne nejnovější komerční i rezidenční střídače, baterie a velkokapacitní bateriová úložiště Powerstack. Do léta navíc nabízí instalačním firmám voucher ve výši 150 € na tuto značku.
26.3.2025Yello
Alternativní dodavatel energií Yello oznamuje významný milník ve své historii. Poprvé vstupuje na spotový trh s elektřinou, a to prostřednictvím akvizice firmy SolidSun Energie, kterou v loňském roce provedla skupina PRE, pod níž značka Yello spadá. Díky tomuto kroku Yello v březnu rozšířilo své produktové portfolio a přináší novou flexibilní možnost odběru elektřiny pro své zákazníky. Tím jim poskytne ještě více služeb na míru.
25.3.2025Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Moderní technologie jako baterie nebo výroba vodíku jsou drahé a náročné. Věci jako akumulace nebo flexibilita donedávna v ČR nebyly ani povolené. Proto na scénu vstoupilo primitivní řešení: mařiče. A jednoduchý spotřebič boduje nad smart energetikou 4:0. Jak je to možné?
 
 

Reklama