Hodnocení energetické náročnosti budov se týká stavebníků, vlastníků a provozovatelů budov. Požadavky jsou kladeny na energetickou náročnost budovy při její výstavbě, při změně dokončené budovy, energetickou klasifikaci při prodeji či pronájmu, či povinnost zpracovat PENB pro organizační složky státu.
Kdo a kdy musí mít energetický průkaz budovy?
Stavební řešení - Jedním z kritérií pro nové budovy je ukazatel průměrného součinitele prostupu tepla. Součinitele prostupu tepla jmenovaných konstrukcí by měly odpovídat hodnotám dle ČSN 73 0540-2 (2011) tepelná ochrana budov, část 2: Požadavky.
Na TZB-info je přístupný nový výpočet prostupu tepla stavební konstrukcí.
TZB: Metodika porovnávává referenční stavy pro účinnost výroby energie, účinnost distribuce energie, účinnost sdílení energie, měrné tepelné ztráty zásobníku. TNI 73 0331 obsahuje souměřitelné hodnoty typických parametrů používaných ve výpočtu. Aplikací OZE je možné příznivě ovlivnit hodnocení energetické náročnosti budovy a její konečné vyhodnocení z pohledu faktoru neobnovitelné energie, která je pro nové budovy jedním z kritérií.
Nedílnou součástí nulových budov (stejně jako pasivních) je řízené větrání se zpětným získáváním tepla. Lze předpokládat, že se v těchto budovách bude uplatňovat větrání řízené podle potřeby (DCV - Demand Control Ventilation) a je třeba sledovat novinky, jelikož je zde vysoký potenciál úspor. Úspory ve větrání však vždy musí být podřízené hygienickým požadavkům.
Do základní diagnostiky provozu budov je třeba zahrnout i systém monitoringu stavu vnitřního prostředí, sledování parametrů distribuce a spotřeby energie.