logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Větrání s rekuperací

rekuperace

Větrání je v oblasti budov činnost, při které je z vnitřního prostoru budovy odváděn znehodnocený vzduch a místo něj je přiváděn čerstvý vzduch z venkovního prostředí. Znehodnocení vzduchu vzniká dýcháním, při kterém vydechovaný vzduch má vyšší obsah oxidu uhličitého a zpravidla i vyšší obsah vodních par a znehodnocují jej i nejrůznější výpary z nábytku, podlahových krytin, z vaření, z různých průmyslových činností atd. Pokud mají výpary organické chemické složení, kam patří i pachy, souhrnně je označujeme VOC. Nutnost větrat může vyvolávat i zdroj prachu aj.

Rekuperací, nebo také zpětným získáváním tepla v souvislosti s větráním rozumíme činnost, při které v tepelném výměníku z odváděného teplejšího vzduchu přestupuje část tepla do přiváděného chladnějšího vzduchu a tím jej částečně ohřívá. Takto se snižuje potřeba tepla na ohřátí přiváděného chladného vzduchu na teplotu shodnou s požadovanou teplotou vzduchu ve větraném prostoru a snižuje se potřeba tepla na vytápění. Při této rekuperaci se využívá jen přirozené, samovolné šíření tepla z teplejšího prostředí do chladnějšího, přičemž proudění vzduchu výměníkem zajišťují ventilátory sloužící k větrání.

Množství tepla získaného z odváděného vzduchu může být zvýšeno aktivní činností tepelného čerpadla. K tomu nepostačí jen tepelný výměník a ventilátory, ale je nutná činnost kompresoru se spotřebou energie na jeho provoz. Pak již nejde jen o pouhou rekuperaci tepla z primárního nosiče, ale o regeneraci, zhodnocení tepla, neboť sekundární nosič tepla (vzduch, voda) může mít i vyšší teplotu, než měl odváděný vzduch.


Mohlo by vás zajímat


29.5.2023Schiedel, s.r.o.
Schiedel je pojem nejen v komínové technice. Nyní i v oblasti prefabrikace komínu a krbové vložky s dobou instalace na stavbě během cca 2 hodin, nebo i úporných větracích systémů využívajících více průduchová řešení šachet a komínů.
28.5.2023VIESSMANN, spol. s r.o.
Bezprecedentní výzvy vyžadují bezprecedentní odpovědi. Boj proti změně klimatu a zajištění co největší soběstačnosti v zásobování energií v Evropě jsou výzvy, které nabízejí obrovskou příležitost k dosažení pozitivních změn pro budoucí generace. Spolu se svými obchodními partnery může společnost Viessmann hrát při utváření těchto změn rozhodující úlohu – jako jedna velká rodina, která dokáže vdechnout energetickému přechodu život. Aby to bylo možné, je zde nabídka integrovaných řešení společnosti Viessmann s řadou nových produktů – včetně inovativních produktů a systémů pro efektivní využití obnovitelné energie, konektivity a platforem, digitálních služeb a nových služeb.
26.5.2023Schiedel, s.r.o.
Po vynucené „covidové pauze“ vyhlásila společnost Schiedel, s.r.o. soutěž určenou pro studenty středních škol v České republice, kteří se připravují na budoucí povolání projektanta nebo architekta. Zadáním soutěže bylo zpracovat projekt rodinného domu pod názvem „Jak by měl vypadat můj ideální dům“ s použitím 3D/BIM softwarových nástrojů.
10.5.2023JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
O rekuperační jednotce Jablotron Futura říkáme, že je plícemi vašeho domova. Zajišťuje vám trvalý přísun čerstvého vzduchu do domu, a přitom efektivně využívá teplo a snižuje náklady na energie. Aby větrací jednotka dlouhodobě využívala svého plného potenciálu, je potřebné ji dopřát pravidelnou údržbu.
Díky větrací jednotce Zehnder ComfoAir Q bude výměna vzduchu pohodlná, tichá a hlavně energeticky úsporná
5.4.2023Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
Běžným větráním otevřenými okny sice dochází k výměně vnitřního vzduchu, interiéry při něm ale ztrácí značné množství tepla. Mnohdy dokonce více než prostupem stavební konstrukce. Navíc okny je třeba větrat pravidelně a efektivně, a to například i v době, kdy jsou obyvatelé domu v práci.
Foto Daikin
31.3.2023Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.
Řízené větrání s rekuperací tepla je způsob, jak v bytech a rodinných domech snížit provozní výdaje. Odpadá nutnost řešit, jak často a jak dlouho větrat, abychom měli doma příjemný vzduch.
13.3.2023JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
Uvažujete o rekonstrukci domu/bytu a chtěli byste společně s tím vyřešit efektivní větrání s minimální ztrátou tepla a s optimální vlhkosti? Tak právě pro vás jsme si připravili dnešní článek. Ukážeme vám, že právě rekonstrukce je skvělou příležitostí pro instalaci rekuperace a také jaký komfort díky ní získáte.
7.3.2023Lindab Ventilace
Funkčnost a úspornost jsou hlavními faktory pro splnění nároku na větrání bytů pomocí vzduchotechniky s použitím minimálního rozměru potrubí. Při volbě konceptu větrání bytových domů je proto vždy důležité si odpovědět, zda větrání bude zajišťovat centrální společná jednotka pro skupinu bytů, nebo decentrální jednotka umístěná v každém bytě zvlášť.
24.2.2023redakce
Odborný TZB-info doporučuje Poslechněte si rozhovor o nebezpeční vzniku námrazy v zimním období, zejména u velmi účinných výměníků, která vede k zablokování průtočných kanálů a snížení schopnosti přenášet teplo. Hostem je Ing. Alžběta Svobodová z Katedry TZB FSv ČVUT, autorka výzkumu v UCEEB v Buštěhradu.
22.2.2023ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.
Větrání ve své základní podstatě zajišťuje výměnu vzduchu ve vnitřních prostorách budov. Vzhledem k tomu, že člověk v interiérech budov stráví většinu svého času, má v tomto ohledu kvalita vnitřního prostředí zásadní vliv na jeho zdraví. Vnitřní mikroklima velmi významně ovlivňuje výskyt alergií, nemocí dýchacích cest a dalších zdravotních problémů. Je obecně známo, že pokud se v budovách neobjevuje nadměrná vlhkost a je současně zajištěn dostatečný přívod čerstvého vzduchu, je riziko těchto nemocí celkově nízké.
13.2.2023Multi-VAC spol. s r.o.
Multi-VAC rozšiřuje nabídku kompaktních rekuperačních jednotek pro domácnosti. DF EVO je ultra tenká kompaktní jednotka s minimalistickým designem, automatickým by-passem, volbou orientací připojeních hrdel a odvodu kondenzátu. IoT (Internet of Things), chytrý dům s technologií EVO je samozřejmostí.
Centrum odborné přípravy a gymnázium v Praze, autor Jiří Tencar
8.2.2023redakce
Revitalizací školní budovy ze 70. let 20. století v Českobrodské ulici v Praze vznikl unikátní projekt vybavený fotovoltaickou elektrárnou a bateriovým úložištěm. O vytápění se starají tepelná čerpadla, dešťová voda ze zelených střech a zpevněných ploch se využívá pro zálivku zeleně. Přečištěná voda ze sprch a umyvadel slouží ke splachování. Kvalitní architektura společně s inteligentním systémem větrání, osvětlení a stínění se stará o kvalitní vnitřní prostředí. Autor projektu Jiří Tencar představil realizaci školy na konferenci Energetická náročnost budov 2022.
Nová zelená úsporám
28.1.2023redakce
Státní fond životního prostředí zveřejnil nové závazné pokyny pro žadatele od 1. 6. 2022. Přinášíme aktualizované hodnoty příspěvků v jednotlivých oblastech.
Větrací jednotka s rekuperací Zehnden ComfoAir 180
9.1.2023Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Kvalita vnitřního prostředí a energetické úspory jsou cílem majitelů nejen nových rodinných domů a moderních bytů. Pokročilé subtilní systémy větrání s rekuperací najdou své místo i v rekonstruovaných bytech staré zástavby. Jeden z takových bytů jsme navštívili při montáži a předání větracího systému Zehnder.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.