logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická politika
Archiv článků od 12.5.2014 do 17.12.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.12.2014
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podle studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy způsobují uhelné elektrárny škody ve výši minimálně 51 miliard korun ročně. Tyto tzv. externality jsou v podstatě skrytou dotací, která je vyšší, než náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie.

27.11.2014
Český plynárenský svaz

Vláda ve středu 12. listopadu schválila Zprávu o životním prostředí. Z ní vyplývá, že se v ČR celkově zvýšil počet smogových dnů (56 dní a 5 hodin) a ty byly vyhlášeny nově i ve městech bez těžkého průmyslu. Problémem jsou zastaralé kotle na pevná paliva.

21.11.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Dne 11. 11. 2014 se v Mramorovém sále Clam-Gallasova paláce v Praze konal již 5. ročník mezinárodní konference Trendy evropské energeticky, a to za účasti významných českých i zahraničních hostů ze 14 států.

21.11.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

V pořadí již desátý ročník konference Solární energie v ČR 2014 přinesl po delší době pozitivní signály pro fotovoltaické odvětví v ČR. Ač tyto signály nelze chápat jako vyjádření podpory ze strany státu, minimálně se objevily náznaky, že by stát mohl další rozvoj tohoto oboru méně komplikovat.

18.11.2014
HENKEL ČR - divize THOMSIT

Když Německá rada pro šetrné budovy (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen e. V. - DGNB) hledala prostory pro své nové sídlo, samozřejmě vyžadovala použití ekologicky šetrných materiálů. Materiály Thomsit pro podlahové konstrukce nového sídla DGNB proto dodala společnost Henkel, která je členem německé rady.

17.11.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Autor se v článku zamýšlí nad přínosem novely vyhlášky č. 237/2014 Sb., vydané Ministerstvem průmyslu a obchodu dne 7. listopadu 2014, pro zvyšování energetické účinnosti otopných systémů v objektech s ústředním vytápěním.

17.11.2014
Dr. Konstantinos Filis

Probíhající krize na Ukrajině znovu vyvolala diskusi o bezpečnosti dodávek energetických surovin na evropský trh. Kruhy z EU i mimo ní doporučují snížení závislosti na Rusku jako řešení všech energetických problémů. Autor tuto problematiku rozebírá z pohledu specialisty na záležitosti Ruska a bývalého Sovětského Svazu.

16.11.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

6. listopadu 2014 se v budově krajského úřadu Středočeského kraje, v Praze konala konference se zaměřením, jak již název odpovídá, na hospodaření měst s energiemi. Náklady na energie tvoří jednu z největších položek, které města platí. Proto informace, které se účastníci dozvěděli, jistě využijí ve svých městech.

28.10.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Připravovaná novela energetického zákona se pro své „revoluční změny“ stává častým předmětem diskuzí. Hovoří se o změnách ve vedení Energetického regulačního úřadu, o větší svobodě distributorů při tvorbě cen za distribuci. Jak je to ale s právy spotřebitelů?

21.10.2014
Ing. Petr Holyszewski, ENBRA, a.s.

Jako dodavatelé měřičů tepla (absolutních), tak i indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění otopnými tělesy, se v posledních období každodenně setkáváme s dotazy majitelů bytů na aplikaci § 7 odst. 4, zákona č. 406/2000 Sb. Dotazy majitelů nejčastěji směřují k problému, jak naplnit požadavek zákona tam, kde je to technicky velmi obtížné, nemožné nebo zjevně neekonomické.

6.10.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Teplárenské sdružení ČR vydalo koncem července tiskovou zprávu, ve které reaguje na poslední návrh Evropské komise. EK se dle vyjádření komisaře pro energetiku Günthera Oettingera chystá prosadit, aby do roku 2030 členské státy EU nezávazně zajistily energetické úspory ve výši 30 %.

25.9.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Rusko je dlouhodobým partnerem v dodávkách zemního plynu pro Evropu. Vlivem událostí kolem Ukrajiny, zejména vzájemných sankcí, se však diskutuje možnost úplného přerušení toku zemního plynu do Evropy. Jaké jsou argumenty proti přerušení dodávek? Je to reálná hrozba? Co by to znamenalo pro Rusko?

1.8.2014
Ondřej Šrámek, Public Affairs, Knauf Insulation

Teplárenské sdružení může, tak jako každé léto, soustředit své PR aktivity na vyplňování okurkové sezóny. Nejnověji jsme se dozvěděli, jak teplárny zachraňují sokoly a jak EU naopak likviduje ekonomiku návrhem na cíl energetické účinnosti. Zprávu týkající se evropského cíle pro energetickou účinnost, který „provětrá Evropanům peněženky“, bych si dovolil maličko rozebrat.

18.6.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Čína jako energetická velmoc hraje významnou roli v ovlivňování cen energetických surovin. Ne jinak to bude i v případě zemního plynu. Jak je na tom Čína s těžbou a spotřebou zemního plynu nyní? Vyrovná se Čína Spojeným státům v těžbě a spotřebě břidlicového plynu? Jak ovlivní čínská spotřeba ceny u nás?

5.6.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Již třetí ročník konference byl ve znamení změn v globálním obchodování se zemním plynem, možnými důsledky ukrajinské krize, či změnou legislativy u nás. Jak ukrajinská krize ovlivní ceny plynu u nás? Kdy budou nové tarifní sazby, nebo jak prodávat, když se ceny zvyšují?

Gazprom
20.5.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Obchod se zemním plynem prochází významnou změnou, díky zkapalněnému zemnímu plynu se stává čím dál tím víc globálnějším. Jak na tento vývoj reaguje dosud největší producent na světě, Rusko? Co dělá konkurence Gazpromu, společnost Novatek? Co plánuje, jak čelí sankcím ze strany USA?

12.5.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Net metering je jeden z druhů nefinanční podpory obnovitelných zdrojů. Jelikož výraz „podpora obnovitelných zdrojů“ si v ČR vydobyl značně negativní konotaci, je i na net metering nahlíženo s nedůvěrou jako na další formu „tahání“ peněz ze spotřebitelů/daňových poplatníků pod záminkou rozvoje zelené energetiky.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.