logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Energetická politika

Energetická politika určuje, co státy dělají a plánují v oblasti energetiky. Zásobování energií musí být v moderním státě nejen stabilní a bezpečné, ale i dostupné a šetrné k životnímu prostředí. Vyvažování těchto požadavků tak, aby žádný z nich nepřišel zkrátka, je neustálý a náročný proces.

Energetická politika stanovuje nejen žádoucí skladbu zdrojů, ale reguluje i samotnou výrobu a distribuci energie, zásobování palivem, obchodování s energií, kontroluje i využití a spotřebu energie a další. Energetická politika zároveň ovlivňuje i jiné oblasti státní správy, například sociální politiku (ceny energií a paliv), politiky životního prostředí a dopravy (znečištění) nebo stavebnictví a průmysl (úspory energie, odpady).

Na energetickou politiku daného státu mají vliv místní přírodní podmínky, dostupnost surovin a zdrojů. Zároveň se zde silně projevují i zájmové skupiny, mezinárodní vztahy a závazky. Důležitou roli má také aktuální vývoj na trhu surovin, technologií nebo emisních povolenek. Z těchto důvodů je energetická politika málokdy zcela v režii jednoho státu a nezávislá na okolí.

Právě mezinárodní vztahy jsou důvodem, proč energetická politika často překračuje hranice jedné země. Znečištění (i potenciální), obchodní vazby nebo bezpečnost dodávek a strategické zásobování vytváří tlak na politické rozhodování v dotčených zemích. Hlavní nadnárodní rámec pro českou energetiku tvoří politika Evropská unie.

Energetickou politiku České republiky definují zejména tyto dokumenty a zákony:

  • Energetický zákon - zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů
  • Zákon o hospodaření energií - zákon č. 406/2000 Sb.
  • Zákon o podporovaných zdrojích energie - zákon č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů
  • Energetická koncepce - hlavní dokument, který by měl definovat základní směřování české energetiky. Česká energetická koncepce však dlouhodobě nestíhá reflektovat energetickou transformaci a stupňující se nároky Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat


28.11.2024Uri Sadot, SolarEdge
Odborný Válka na Ukrajině vedla ke zvýšenému zájmu o vlastní zdroje elektřiny. Ten ale paradoxně vedl k širšímu využívání technologií pro fotovoltaiku, které pocházejí z Číny. A stejně jako u telekomunikací jsou o jejich zabezpečení oprávněné pochybnosti.
24.11.2024TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Celková dekarbonizace bude stát v následujících letech asi 1 000 miliard (bilion) korun. Teplárenství si z tohoto koláče zcela jistě ukrojí své. Otázkou je, jaké nové technologie se budou muset zavádět, aby se dekarbonizovalo co nejefektivněji a za rozumných podmínek.
13.11.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
TZB-info doporučuje Co je odchylka, jak se projevuje v ceně elektřiny a jakou roli v tom hraje domácí fotovoltaika? Může se domácnostem prodražit i chytré měření? O vlivu odchylky na náklady dodavatelů a o domácí flexibilitě jsme ve studiu Estav.tv hovořili s Janem Hiclem, jednatelem společnosti Delta Green.
Foto © Photocreo Bednarek, stock.adobe.com
28.10.2024redakce
Zásobníky na zemní plyn jsou téměř plné a budoucnost je kryta smlouvami na 5 let i více. Mezi perspektivní způsoby využití plynu nepatří jen kotle, ale i plynové kogenerační jednotky a plynová tepelná čerpadla. Prosazují se i bez dotací.
14.10.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Odborný Tvrdí to nedávná analýza týmu Fakta o klimatu. Podle ní by rychlejší rozvoj české energetiky, spojený především s vyšší výrobou z obnovitelných zdrojů měl umožnit nejen snížení importu, ale také dosažení nižší ceny silové elektřiny i dřívější náhradu stávajících uhelných zdrojů.
Foto © Shawn Hempel, stock.adobe.com
8.9.2024APOKS – asociace pro optimalizaci komínů a spalování, z.s.
Plynárenská soustava je schopna pracovat s vodíkem s menšími vstupními investicemi. Primárně je to dáno tím, že jak rozvody, tak spotřebiče jsou již nyní schopny pracovat s blendem vodíku se zemním plynem v rozsahu 0 až cca 20 obj. %.
19.8.2024Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Od 1. září startuje nová výzva dotačního programu NZÚ Light pro nízkopříjmové domácnosti na výměnu kotlů. Setkání je neformální příležitostí pro dotazy a připomínky k této výzvě i k dalším dotačním titulům.
16.8.2024S-Power Energies, s.r.o.
Rezidenční projekt Kejřův park v pražském Hloubětíně patřil v době svého dokončení k nejmodernějším rezidenčním konceptům v celé republice. Uzavřený areál pěti budov nabízel spoustu neobvyklých výdobytků – od 24hodinové obsluhy na recepci, přes citlivé zasazení novostaveb do přírody, až po soukromou pláž u revitalizovaného rybníka. V mnoha ohledech šel tento projekt ostatním příkladem, ovšem vlastní zdroje energie mu v roce 2012 chyběly.
© Adobestock
7.8.2024Ing. Jan Schindler, redakce
Po klidu dva obchodníci mírně začali zvyšovat ceny. Datové centrum začalo od 1. srpna fungovat. Doporučené nabídky ke sjednání, sice bez významných změn, ale klid nemusí trvat věčně. Ceny na burzách v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu.
2.8.2024Unie komunitní energetiky
Elektroenergetické datové centrum (EDC) dnes spouští registrace do svého informačního systému. Energetická společenství i aktivní zákazníci tak mohou začít s kroky k zahájení sdílení elektřiny. Kromě toho se do EDC do konce roku 2024 musejí registrovat i všechny bytové domy, kde již nyní obyvatelé sdílí elektřinu, jinak o možnost sdílení přijdou.
© Adobestock
18.7.2024redakce
V rozhovoru pro server Euractiv.cz Michal Čejka, odborník na úsporné stavebnictví a konzultant Centra pasivního domu, diskutoval o evropské zelené politice a její implementaci v České republice. Čejka zdůrazňuje důležitost konkrétních kroků a systémových změn k dosažení dlouhodobých cílů dekarbonizace do roku 2050.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.