logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Energetická politika

Energetická politika určuje, co státy dělají a plánují v oblasti energetiky. Zásobování energií musí být v moderním státě nejen stabilní a bezpečné, ale i dostupné a šetrné k životnímu prostředí. Vyvažování těchto požadavků tak, aby žádný z nich nepřišel zkrátka, je neustálý a náročný proces.

Energetická politika stanovuje nejen žádoucí skladbu zdrojů, ale reguluje i samotnou výrobu a distribuci energie, zásobování palivem, obchodování s energií, kontroluje i využití a spotřebu energie a další. Energetická politika zároveň ovlivňuje i jiné oblasti státní správy, například sociální politiku (ceny energií a paliv), politiky životního prostředí a dopravy (znečištění) nebo stavebnictví a průmysl (úspory energie, odpady).

Na energetickou politiku daného státu mají vliv místní přírodní podmínky, dostupnost surovin a zdrojů. Zároveň se zde silně projevují i zájmové skupiny, mezinárodní vztahy a závazky. Důležitou roli má také aktuální vývoj na trhu surovin, technologií nebo emisních povolenek. Z těchto důvodů je energetická politika málokdy zcela v režii jednoho státu a nezávislá na okolí.

Právě mezinárodní vztahy jsou důvodem, proč energetická politika často překračuje hranice jedné země. Znečištění (i potenciální), obchodní vazby nebo bezpečnost dodávek a strategické zásobování vytváří tlak na politické rozhodování v dotčených zemích. Hlavní nadnárodní rámec pro českou energetiku tvoří politika Evropská unie.

Energetickou politiku České republiky definují zejména tyto dokumenty a zákony:

  • Energetický zákon - zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů
  • Zákon o hospodaření energií - zákon č. 406/2000 Sb.
  • Zákon o podporovaných zdrojích energie - zákon č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů
  • Energetická koncepce - hlavní dokument, který by měl definovat základní směřování české energetiky. Česká energetická koncepce však dlouhodobě nestíhá reflektovat energetickou transformaci a stupňující se nároky Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat


Foto © pisotckii, Fotolia.com
22.6.2024redakce podle newsletteru ČPS
Na Ukrajině se ukládal i plyn původně nakoupený na Západě. Takže i plyn z Východu může mít teoreticky západní původ. Ovšem oproti plynu z Nizozemska, kde je přítomnost molekul ruského plynu hodně nepravděpodobná, tak na Východě je šance vyšší. Ruský plyn není ani pod sankcemi.
20.6.2024GENTEC CHP s.r.o.
Rozhodnutí Evropské komise podpořit kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET) v objemu 75 miliard korun je pro českou energetiku jedna z nejdůležitějších zpráv za posledních několik let. Naplno se totiž otevřely dveře pro transformaci a dekarbonizaci tuzemské energetiky a rovněž pro historicky největší modernizaci tepláren.
15.6.2024S-Power Energies, s.r.o.
V poslední době se zvyšuje poptávka po malých fotovoltaických elektrárnách na balkony bytových domů. Je to logické, ceny energií rostou, a tak už na penězích poznáte i malé zmenšení spotřeby elektřiny v bytě. Fotovoltaika už dávno není jen pro obyvatele rodinných domů, ale s jejím umisťováním na balkony bychom byli opatrní. Proč?
konference H2 HEATING 2024, foto APOKS
9.6.2024APOKS – asociace pro optimalizaci komínů a spalování, z.s.
České plynárenství je na vodík připraveno a s jeho využitím počítá. Podařilo se zakotvit téma potencionálního přechodu plynových kotlů v domácnostech na blend vodíku a čistý vodík. Net4Gas již v současné době pracuje na páteřních přepravních „vodíkovodech“ pro ČR i pro transit.
Předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek
31.5.2024Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Diskuse o konci uhlí, jako primárním zdroji energie, z veřejného prostoru nezmizela ani s nadcházejícím létem. Byla náplní i letošní, skvěle připravené odborné konference v rámci Dnů teplárenství a energetiky v Olomouci. Kromě velkého množství odborných přednášek nabídla i prostor na výměnu názorů politikům a kandidátům do voleb do EP.
13.5.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
TZB-info doporučuje S fosilními palivy se dají dělat náročnější věci, než je vytápění domácností,“ říká Tomáš Caha ze společnosti Exergie Česká republika. Dekarbonizace výroby tepla je pro český průmysl obrovská příležitost. Zatím si ji však v tuzemsku málokdo uvědomuje a vlak inovací se pomalu rozjíždí. Stihneme včas naskočit?
3.5.2024Ministerstvo životního prostředí ČR
Povolení výstavby větrných farem a solárních parků včetně akumulátorů bude snazší a rychlejší. Vláda schválila usnesení, které MPO předložilo spolu s MŽP a MMR. Umožní vznik oblastí vhodných pro jednodušší povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie, tzv. akcelerační zóny. Nyní resorty určí, které konkrétní oblasti budou pro tato opatření nejvhodnější.
2.5.2024redakce s využitím TZ Evropa v datech
Spotřeba vodíku ve světě roste, zelený vodík však pokrývá jen okolo jednoho procenta spotřeby. V jakých zemích se vodík nejvíce využívá a kolik stojí?
17.4.2024GasNet, s.r.o.
Plynárenská skupina GasNet spojila síly s evropským lídrem ve vodíkových technologiích využívajících plazmu, německou společností Graforce. Plynaři podepsali s kolegy z Berlína společné memorandum o spolupráci v oblasti výroby vodíku prostřednictvím plazmové pyrolýzy. Ta je cestou, jak z dostupných surovin vyrábět čistý vodík za konkurenceschopnou cenu.
15.3.2024Mgr. Ing. Jan Kupčík, Ph.D., Advokátní kancelář Schönherr Rechtsanwälte GmbH
Energetický zákon, který nabyl své účinnosti prvním dnem letošního roku, přináší celou řadu komplikací. Podle expertů na energetiku budou mít níže zmíněné faktory pravděpodobně za následek zvýšenou nejistotu a demotivaci investorů a potenciálních prodávajících. Co ovlivňuje nejvíce tato rozhodnutí, jsme se zeptali v rámci naší spolupráce s portálem epravo zástupců advokátní kanceláře Schönherr Rechtsanwälte GmbH.
14.3.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Všechny debaty o vodíkové energetice nebo vodíkovém vytápění mají implicitní předpoklad, že vodíku bude dost a bude levný, protože se bude vyrábět z levných přebytků zelené elektřiny. Kde ale tyto přebytky vezmeme?
11.3.2024Ing. Ján Klepáč, MGBM, Slovenský plynárenský a naftový zväz
Recenzovaný V příspěvku na mezinárodní konferenci Vykurovanie 2024 autor analyzoval situaci se zemním plynem na Slovensku včetně evropských souvislostí a dopady, které by totální a náhlý odklon od zemního plynu měl.
1.3.2024TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Dlouho očekávaná aktualizace Státní energetické koncepce je na světě. MPO ji předložilo do mezirezortního řízení. Staví především na jádru a obnovitelných zdrojích. Jakou roli má hrát teplárenství? I to bude jedním z témat mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky, která se koná koncem dubna v Olomouci.
28.2.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
Spotřeba evropských datacenter má v roce 2026 dosáhnout 150 terawatthodin. Takový je odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA). Hlavním důvodem má být rozvoj umělé inteligence. Bude-li tento údaj pravdivý, nastěhujeme si do Evropy z pohledu spotřeby elektřiny tři další České republiky. Nemáme-li odepsat celý Green deal, nesmí být tato energie promarněna jako odpadní teplo.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.