logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Energetická politika

Energetická politika určuje, co státy dělají a plánují v oblasti energetiky. Zásobování energií musí být v moderním státě nejen stabilní a bezpečné, ale i dostupné a šetrné k životnímu prostředí. Vyvažování těchto požadavků tak, aby žádný z nich nepřišel zkrátka, je neustálý a náročný proces.

Energetická politika stanovuje nejen žádoucí skladbu zdrojů, ale reguluje i samotnou výrobu a distribuci energie, zásobování palivem, obchodování s energií, kontroluje i využití a spotřebu energie a další. Energetická politika zároveň ovlivňuje i jiné oblasti státní správy, například sociální politiku (ceny energií a paliv), politiky životního prostředí a dopravy (znečištění) nebo stavebnictví a průmysl (úspory energie, odpady).

Na energetickou politiku daného státu mají vliv místní přírodní podmínky, dostupnost surovin a zdrojů. Zároveň se zde silně projevují i zájmové skupiny, mezinárodní vztahy a závazky. Důležitou roli má také aktuální vývoj na trhu surovin, technologií nebo emisních povolenek. Z těchto důvodů je energetická politika málokdy zcela v režii jednoho státu a nezávislá na okolí.

Právě mezinárodní vztahy jsou důvodem, proč energetická politika často překračuje hranice jedné země. Znečištění (i potenciální), obchodní vazby nebo bezpečnost dodávek a strategické zásobování vytváří tlak na politické rozhodování v dotčených zemích. Hlavní nadnárodní rámec pro českou energetiku tvoří politika Evropská unie.

Energetickou politiku České republiky definují zejména tyto dokumenty a zákony:

  • Energetický zákon - zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů
  • Zákon o hospodaření energií - zákon č. 406/2000 Sb.
  • Zákon o podporovaných zdrojích energie - zákon č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů
  • Energetická koncepce - hlavní dokument, který by měl definovat základní směřování české energetiky. Česká energetická koncepce však dlouhodobě nestíhá reflektovat energetickou transformaci a stupňující se nároky Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat


13.1.2025Informační zpravodaj OP TAK 2021–2027, číslo 10, 01/2025
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 12. prosince 2024 I. výzvu v rámci aktivity Obnovitelné zdroje energie – biomasa. Tato výzva je zaměřena na realizaci projektů podporujících využívání obnovitelných zdrojů energie z biomasy s vyvedením tepla do místa spotřeby.
12.1.2025MPO ČR
Vláda schválila novelu energetického zákona Lex plyn, která zjednoduší a zrychlí proces povolování plynových elektráren s instalovaným výkonem nad 100 MW. Novela odstraní administrativní překážky a zkrátí dobu potřebnou pro realizace projektů. Jedná se o klíčový krok pro zajištění energetické bezpečnosti České republiky v rámci postupného odklonu od uhelných zdrojů.
28.11.2024Uri Sadot, SolarEdge
Odborný Válka na Ukrajině vedla ke zvýšenému zájmu o vlastní zdroje elektřiny. Ten ale paradoxně vedl k širšímu využívání technologií pro fotovoltaiku, které pocházejí z Číny. A stejně jako u telekomunikací jsou o jejich zabezpečení oprávněné pochybnosti.
24.11.2024TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky
Celková dekarbonizace bude stát v následujících letech asi 1 000 miliard (bilion) korun. Teplárenství si z tohoto koláče zcela jistě ukrojí své. Otázkou je, jaké nové technologie se budou muset zavádět, aby se dekarbonizovalo co nejefektivněji a za rozumných podmínek.
13.11.2024Mgr. Jiří Zilvar, redakce
TZB-info doporučuje Co je odchylka, jak se projevuje v ceně elektřiny a jakou roli v tom hraje domácí fotovoltaika? Může se domácnostem prodražit i chytré měření? O vlivu odchylky na náklady dodavatelů a o domácí flexibilitě jsme ve studiu Estav.tv hovořili s Janem Hiclem, jednatelem společnosti Delta Green.
Foto © Photocreo Bednarek, stock.adobe.com
28.10.2024redakce
Zásobníky na zemní plyn jsou téměř plné a budoucnost je kryta smlouvami na 5 let i více. Mezi perspektivní způsoby využití plynu nepatří jen kotle, ale i plynové kogenerační jednotky a plynová tepelná čerpadla. Prosazují se i bez dotací.
14.10.2024Mgr. Oldřich Sklenář
Odborný Tvrdí to nedávná analýza týmu Fakta o klimatu. Podle ní by rychlejší rozvoj české energetiky, spojený především s vyšší výrobou z obnovitelných zdrojů měl umožnit nejen snížení importu, ale také dosažení nižší ceny silové elektřiny i dřívější náhradu stávajících uhelných zdrojů.
Foto © Shawn Hempel, stock.adobe.com
8.9.2024APOKS – asociace pro optimalizaci komínů a spalování, z.s.
Plynárenská soustava je schopna pracovat s vodíkem s menšími vstupními investicemi. Primárně je to dáno tím, že jak rozvody, tak spotřebiče jsou již nyní schopny pracovat s blendem vodíku se zemním plynem v rozsahu 0 až cca 20 obj. %.
19.8.2024Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info
Od 1. září startuje nová výzva dotačního programu NZÚ Light pro nízkopříjmové domácnosti na výměnu kotlů. Setkání je neformální příležitostí pro dotazy a připomínky k této výzvě i k dalším dotačním titulům.
16.8.2024S-Power Energies, s.r.o.
Rezidenční projekt Kejřův park v pražském Hloubětíně patřil v době svého dokončení k nejmodernějším rezidenčním konceptům v celé republice. Uzavřený areál pěti budov nabízel spoustu neobvyklých výdobytků – od 24hodinové obsluhy na recepci, přes citlivé zasazení novostaveb do přírody, až po soukromou pláž u revitalizovaného rybníka. V mnoha ohledech šel tento projekt ostatním příkladem, ovšem vlastní zdroje energie mu v roce 2012 chyběly.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.