logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická politika
Archiv článků od 3.6.2015 do 2.9.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

2.9.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Každý německý občan se může podílet na rozvoji obnovitelné energie. Může tak učinit jednak investicí do vlastního zařízení nebo účastí na společných projektech - v energetických družstvech. Kdo jsou jejich akcionáři? Kolik energie vyrobí a na co se soustředí? Jaký zisk může akcionář očekávat?

20.8.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Na území Ruska se nacházejí největší zásoby zemního plynu na světě. Ruská těžba je druhou největší na světě. V plynárenství země dominuje polostátní podnik Gazprom. V posledních letech se však začínají prosazovat alternativní těžařské společnosti.

19.8.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., RNDr. Vít Hladík, MBA, Česká geologická služba

Přechod k nízkouhlíkové ekonomice je jednou z největších výzev současnosti. Ve společnosti vzniká potřeba konstruktivního dialogu zaměřeného na udržitelná energetická řešení. Základem probíhajícího dialogu by měla být věcná a fakty podložená diskuze.

9.8.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Obsáhlejší odpovědi na otázky položené v rámci diskusního semináře o budoucím směřování české energetiky. Souhrn názorů všech panelistů je v úvodním článku série.

6.8.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Základní povinností členského státu Evropské unie vůči svým obyvatelům na základě Charty základních práv je bojovat proti sociálnímu vyloučení a chudobě. Každý členský stát je zodpovědný za řešení problému energetické chudoby, má konat v rámci pravomocí zakotvených v národní legislativě. Na Slovensku již první krok učinili, pokusili se pojmenovat problém a nastínili možná řešení.

2.8.2015
Ing. Milan Šimoník

Obsáhlejší odpovědi na otázky položené v rámci diskusního semináře o budoucím směřování české energetiky. Souhrn názorů všech panelistů je v úvodním článku série.

26.7.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Skupina expertů debatovala o možnostech přechodu na nízkouhlíkovou energetiku. Panelová diskuse proběhla v Brně v polovině května v rámci mezinárodního projektu R&Dialogue. Na otázky formulované v Diskusním dokumentu může v online dotazníku odpovídat i veřejnost.

5.7.2015
TEPLÁRENSKÉ SDRUŽENÍ České republiky

Státní energetická koncepce počítá s přednostním využitím hnědého uhlí v teplárnách. Samotná korekce limitů těžby hnědého uhlí na lomu Bílina však k zajištění dostatku uhlí pro teplárny stačit nebude, bude potřeba přijmout balík doprovodných opatření.

4.7.2015
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedlo v květnu 2015 průzkum, jehož výsledky zveřejnilo na svých webových stránkách. Obratem byly vydány nejméně dvě tiskové zprávy. Jednu zveřejnila ČTK, druhou ekologické sdružení Calla. Každá však interpretuje výsledky poněkud jiným způsobem.

26.6.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Ruská společnost Gazprom byla koncem dubna obviněna ze zneužití dominantního postavení ve státech Evropské unie. Profesor Riley na konferenci CSIS seznámil účastníky s hlavními důvody obvinění a s možnými tresty. Z čeho je Gazprom obviněn? Jaké tresty mohou následovat? Jsou závěry EK vhodně načasovány a jaké otázky kauza vyvolává?

20.6.2015
z materiálů společnosti BP, přeložil Ing. Jan Schindler

Jak se změnila světová energetika v roce 2014? Již 64 let přináší BP statistický přehled světové energetiky. Také letos shromáždila tisíce čísel, která dokreslují změny na energetickém trhu za 12 měsíců uplynulého roku. Hlavní ekonom BP Spencer Dale uvádí šest nejdůležitějších faktů, které pomohou čtenářům, aby si vytvořili celkový obrázek o stavu energetiky.

19.6.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Konference na téma energetické unie obnášela skvělé přednášky od renomovaných přednášejících a zajímavé otázky z publika. Navzdory tomu energetické unii mnoho nepřinesla. Ukázalo se, že prioritou pro každou zemi EU zastoupenou na konferenci je momentálně její vlastní energetický mix.

5.6.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

Již téměř deset let je náš trh s elektřinou a plynem liberalizovaný. V naší republice se často říká, že máme specifické podmínky a že musíme jít svojí vlastní cestou. Svou vlastní cestou se vydal i energetický trh pro domácnosti. Kam došel? Kdo na něm vydělává? Je zákazník vítězem?

5.6.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Jedním z kroků ke zlepšení životního prostředí v Číně je i snaha o snížení spotřeby a proměna energetického mixu. Podle aktuální studie, kterou vydaly čínské vládní agentury, by v roce 2050 mohly až 86 % dodávek energií pokrýt obnovitelné zdroje.

3.6.2015
Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle

Zájem o zachování či dokonce zlepšení kvality životního prostředí je jistě směr, který všichni podporujeme. Po roce 1989 se zdálo, že se vše výrazně zlepšuje a že máme snad konečně vše vyřešeno. Hlavním důvodem, jak se zdá, byl především prudký pokles průmyslové výroby. Dnes však opět průmyslová výroba roste a problém se znovu objevuje, ne však v takové míře jako koncem 80. let.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.