logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická politika
Archiv článků od 10.12.2012 do 3.9.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.9.2013
Ing. Michal Šváb

Souhrn nejdůležitějších událostí v energetice v uplynulém pololetí autor komentuje s nadhledem a vtipem. Za určitých předpokladů očekává i pokles cen zemního plynu. A pokud se jeho předpoklady naplní, lze očekávat významné překreslení mapy spotřeby primárních paliv v České republice, a to na všech úrovních výkonů.

12.8.2013
ASIO, Ing. Karel Plotěný, Ing. Oldřich Pírek, ASIO

Z pohledu udržitelné sanitace by voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené měly být recyklovány. Pro tento přístup se často užívá akronym NEW. Za tímto účelem se často voda dělí podle typu znečištění tak, aby pak její využití bylo co nejekonomičtější, a z důvodu lepší komunikace se jednotlivým typům vod přiřazují barvy – color of water.

12.8.2013
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

V minulém roce ztratil Gazprom v dodávkách plynu pozici světové exportní jedničky. Nová, nekonvenční produkce břidlicového plynu v USA v roce 2012 přesáhla ruskou těžbu.

22.7.2013
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

MPO předložilo návrh, který zastavuje de facto veškerou podporu obnovitelných zdrojů pro nové výrobny postavené od 2014, fixuje příspěvek na podporu OZE v ceně elektřiny pro konečného spotřebitele a zavádí povinná školení pro osoby oprávněné instalovat OZE, tedy kotle na dřevo, kotle na pelety, tepelná čerpadla, apod.

18.7.2013
Vysoká škola báňská - Výzkumné energetické centrum

Projekt E2BEBIS Enviromental and Economic Benefit from Biochar clusters in the Central area řeší jeden z nových přístupů, a to tvorbu a aplikaci biouhlí do půdy. Využíváním biouhelné technologie lze zlepšit vlastnosti půdy, ale taktéž bezpečně uložit velké množství uhlíku zachyceného fotosyntézou z ovzduší. Při současné výrobě biouhlí a el. energie je biouhelná technologie ekologicky, ale i ekonomicky zajímavá.

15.6.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Evropská komise vyhlásila antidumpingová cla na fotovoltaické panely pocházející z Číny. Již v březnu byla na dovozy panelů z Číny nařízena povinnost registrace s tím, že výše cla bude určena dodatečně. Výše cla je prozatímní a liší se v závislosti na výrobci panelů.

3.6.2013
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Po krizi v 70. letech 20. století se tehdejší Evropské společenství vyrovnalo s vysokou závislostí na ropě a organizaci OPEC. V současné době se EU ocitá v podobné závislosti na mnoha energetických komoditách dodávaných z Ruské federace. Text článku přibližuje problematiku závislosti EU na dodávkách zemního plynu z RF a představuje varietu nástrojů, kterými Brusel a členské státy efektivně proti jednostranné závislosti bojují.

13.5.2013
Ing. Jiří Gavor, CSc.

Přes veškeré nářky na růst koncových cen energií je trochu paradoxním faktem, že ceny vlastních energetických komodit, jako je mezinárodně obchodované černé uhlí, zemní plyn a silová elektřina jsou v současné době relativně nízké. Nenaplnily se tak dříve velmi oblíbené prognózy o rostoucím nedostatku energií, který požene ceny vzhůru.

Údajně nepovolená podpora fotovoltaiky a pokuta EU
29.4.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Deník Insider uvedl, že MPO poskytuje solárním elektrárnám státní dotaci, kterou EU považuje za nedovolenou státní podporu, kvůli níž ČR hrozí pokuta několika miliard korun. Ministr Kuba hrozbu pokuty popírá. Jak v deníku Insider, tak v reakci ministra jsou některá tvrzení chybná.

17.3.2013
redakce

Díky těžbě břidličného plynu jsou v USA třetinové ceny a pětinové oproti Japonsku. Průmysl v USA prochází renesancí. Petrochemie, spotřebitelský průmysl i těžký průmysl, který potřebuje nižší ceny elektřiny. USA nebudou muset díky těžbě z břidlic dovážet tolik ropy jako nyní a zřejmě se stanou se čistým vývozcem plynu.

1.3.2013
Českomoravský cement, a. s.

Společnost Českomoravský cement, a.s. vyhlašuje k 1. 3. 2013 architektonickou soutěž Města bez smogu. Soutěž navazuje na mimořádně úspěšný první ročník, který se uskutečnil v roce 2011. Cílem soutěže Města bez smogu je obeznámit odbornou i širokou veřejnost s možností užití unikátní technologie TX Active ve stavebnictví a podpořit tvorbu studentů a mladých architektů.

Pražské evropské energetické fórum 2013
27.2.2013
Ing. Milan Bechyně, redakce

Tradiční energetická konference se zabývala vnitřním energetickým trhem EU, investiční politikou a technologickými trendy v energetice. Přinesla opět zajímavý střet názorů na budoucnost evropské energetiky. Jedna skupina diskutujících doporučovala „více Evropy“, druhá pak co nejvíce se od evropské energetiky izolovat, popř. i vystoupit z EU.

28.1.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Velkých blackoutů už byla v minulosti celá řada. Kolik jich způsobily obnovitelné zdroje? Skutečně hrozí v důsledku rozvoje OZE několikadenní výpadky elektřiny?

31.12.2012
Ing. Tomáš Bartoš, Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Recenzovaný Srovnání vývoje cen v 8 zemích EU ukazuje velmi zajímavá fakta. Např. pro běžnou českou domácnost se spotřebou 2,5-5 MWh/rok vzrostla cena elektřiny v roce 2011 na 229 % ceny roku 2001. Zatímco pro stejnou německou domácnost jen na 115 %. Přičemž současné ceny se velmi přiblížily (ČR 3,07, Německo 3,50 Kč/kWh).

27.12.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Expremiér Mirek Topolánek se vrátil ke své původní profesi a aktivně vstupuje do diskuzí o směřování energetiky. Přitom jeho názory např. na problematiku energetické bezpečnosti jsou v mnohém směru kontroverzní a nerespektující skutečnost, že Česká republika je součástí jednotného energetického trhu.

16.12.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Už jste zaregistrovali ve sdělovacích prostředcích tuto zkratku a také nevíte co znamená? Začal ji používat Energetický regulační úřad a označuje Podporované Zdroje Energie.

Chystá se nové zdanění fotovoltaiky
13.12.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje nové zdanění fotovoltaiky po roce 2013. Chce tak vyřešit na úkor provozovatelů fotovoltaických elektráren problém, který způsobila předchozí vláda.

10.12.2012
Ing. Imrich Lencz, DrSc.

Analytická studie podrobně zkoumá možnosti nasměrování rozvoje evropské energetiky. Cestovní mapa má podat pomocnou ruku při hledání vlastních cest členských zemí k udržitelnému, ekonomicky životaschopnému a environmentálně přijatelnému energetickému hospodářství.

10.12.2012
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady o energetické náročnosti budov z roku 2010 ukládá členským státům Evropské unie mj. za povinnost, aby nové budovy od roku 2018 (veřejné budovy) resp. 2020 (všechny budovy) byly budovami s téměř nulovou spotřebou energie. Uvedená skutečnost se týká prakticky všech technických systémů budov. Článek prezentuje možnosti řešení větrání a klimatizace ve zmíněných budovách a předkládá úvahy o možném vývoji odvětví s ohledem na požadavek snižování spotřeby energie.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.