logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická politika
Archiv článků od 5.4.2012 do 21.7.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.7.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Zásadně rozdílný pohled na zvyšování energetické efektivity provozu budov v ČR a v sousedním Německu potvrzuje i rozhodnutí vlády o rozdělení výnosů z prodeje emisních povolenek. Zatímco Němci poskytnou pro rozvoj tohoto odvětví 100 % předpokládaných výnosů, naše vláda jen 37,5 %.

12.7.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

"... Regulátor při vzniku "kauzy fotovoltaika" neplnil svoji úlohu. Kdyby využil všech svých možností v oblasti regulace, problém neúměrně dotované elektřiny z fotovoltaických elektráren by nevznikl..." řekla ve svém úvodním referátu předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

3.7.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

V sobotu 30. 6. 2012 byla v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze slavnostně zakončena 19. výroční konference EAERE 2012. V průběhu závěrečného ceremoniálu byla předána ocenění za nejlepší poster, vynikající publikaci a nejvýznamnější praktický úspěch.

2.7.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podle formulací v českých masových médiích by mohl vzniknout dojem, že německý ústup od jaderné energetiky je hysterickou reakcí na havárii jaderné elektrárny Fukušima Daiiči. Ve skutečnosti se jedná o návrat k původní dohodě vyjednané s provozovateli jaderných elektráren.

30.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Konference environmentálních ekonomů EAERE 2012 pokračovala druhým dnem přednášek. V hlavní přednášce William D. Nordhaus, profesor na Yale University v USA, přednášel na téma Modely pro integrované posuzování v oboru ekonomie a změna klimatu. Navazovalo hodnocení konference o ochraně klimatu Rio+20.

29.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Konference environmentálních ekonomů EAERE 2012 pokračovala ve čtvrtek 28. 6. 2012 přednáškami, které byly zaměřeny na jednotlivé aspekty environmentální ekonomie. Po prvním bloku přednášek byla zařazena hlavní přednáška dne věnovaná ohodnocení ekosystémových služeb v Británii.

28.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Má smysl investovat do ochrany životního prostředí i v době ekonomické recese? Může trh sám vyřešit problémy životního prostředí? Má smysl zabývat se environmentálními problémy, které ovlivní až budoucí generace? Odpovídají účastníci konference Evropské asociace environmentálních ekonomů (EAERE), která probíhá do 30. června v Praze.

26.6.2012
redakce dle materiálů pořadatele Business FORUM, s.r.o.

Připravují se mj. podklady pro posuzování variant zvýšení efektivnosti energetických výrobních zdrojů a hledají se přínosy nových technologií. Bude cena elektřiny vyrobená ve FV elektrárnách dále klesat? O kolik mohou náklady klesnout, v jakém časovém horizontu a jaký význam budou FVE mít z hlediska SEK.

24.6.2012

Výroční konference Evropské asociace environmentálních ekonomů a ekonomů přírodních zdrojů se již uskuteční podevatenácté. Tentokrát přední světoví environmentální ekonomové zavítají do Prahy na konci června 2012, aby diskutovali aktuální environmentální témata týkající se změny klimatu, rozvoje zelených technologií, udržitelného čerpání zdrojů a omezování znečištění.

Going Green logo
22.6.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Anglickou frázi „Going Green“ bychom mohli přeložit jako „zelenání se“. Zástupci byznysu, státní správy, mezinárodních institucí, průmyslu a výzkumu představili své vize i konkrétní kroky ke snížení spotřeby a ochraně klimatu.

13.6.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Nový dotazníkový průzkum společnosti SC&C boří mýtus, že Češi jsou proti obnovitelným zdrojům energie. Tři čtvrtiny lidí navíc preferují útlum těžby hnědého uhlí před masivními exporty elektřiny.

11.6.2012
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Po rozpadu SSSR převzala RF veškeré diplomatické závazky směrem k Evropě. Nový vztah mezi Ruskou federací a Evropskou unií nevyvíjel zpočátku jednoduše a do dnešní podoby dospíval v postupných krocích. Jednání po roce 2000 problematizovala situace kolem uznání Kosova či rusko-gruzínský konflikt (2008).

16.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Návrh 20 senátorů ke zrušení dodatečného zdanění fotovoltaiky se zamítá. Ústavní soud v podstatě konstatoval, že právo 10 mil. občanů je nadřazeno nad práva investorů a občané mají právo na přiměřenou cenu elektrické energie.

2.5.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Šéfredaktor časopisu All for Power svolává energetiky do "poslední bitvy" proti obnovitelným zdrojům. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu chce podporu OZE zcela zastavit. Mohou obnovitelné zdroje, a solární energie zvlášť, fungovat bez dotací?

30.4.2012
Jan Hodač, Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Energetická charta má nyní 53 členů, z neevropských zemí například Austrálie, Japonsko, Kazachstán nebo Uzbekistán. Evropskou unii v Chartě zastupují Evropská společenství a Euratom. Dále existuje sekce 24 pozorovatelských států (například Kanada, Írán, Nigérie, Katar, USA nebo Venezuela) a 11 institucionálních pozorovatelů.

CZT
24.4.2012
Dr. Ing. Josef Vlach, DrSc.

Teplárenství je nemocné a musí se léčit, v tomto duchu se nesou publikované zprávy. Teplárenství je ovšem jen částí, byť v mnoha ohledech nejvýznamnější, zásobování teplem. Je-li nemocné teplárenství, musí být nutně rozkolísaná i druhá část systému – zásobování teplem lokální a individuální.

23.4.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Kolébkou energetických družstev je Skandinávie. Družstevní princip v energetice využívá rovněž Německo, začíná se prosazovat v Austrálii, USA, Kanadě, ve Velké Británii a dalších zemích. V Dánsku bylo družstevní vlastnictví jedním z klíčových faktorů úspěšného rozvoje obnovitelné energie v této zemi.

16.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

O oxidu uhličitém se v současnosti nejčastěji hovoří jako o obtížném odpadu, kterého je třeba se nějak zbavit. Jedná se přitom mnohdy o diskutabilní návrhy (například CCS) spojené s vysokými náklady a nejistým efektem. Racionální přístup v duchu moderních trendů však představuje snaha o jeho materiálové využití. První část článku se zabývá základnmí vlastnostmi a přehledem tradičních možností technického využití oxidu uhličitého.

Elektřina z fotovoltaiky a větru v Německu 2012
5.4.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v Německu přesáhl 20 %. I v mrazivých měsících se významně podílejí na pokrytí spotřeby energie.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.