logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám je dotační program pro úspory energií v rodinných a bytových domech v celé České republice. Z programu Nová zelená úsporám lze získat podporu na zateplení až 1300 Kč/m² fasády rodinného domu a 1400 Kč/m² fasády bytového domu. Zároveň je možné získat podporu až 4900 Kč/m² při výměně oken nebo vstupních dveří.

Podporována je rovněž výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, a to částkou 535 tisíc korun, a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností částkou 150 tisíc korun na bytovou jednotku.

Program Nová zelená úsporám podporuje dále výměnu zdroje tepla za kotel na biomasu, kamna na biomasu, tepelné čerpadlo, tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou a napojení na soustavu zásobování teplem u rodinných domů. Lze získat dotaci 40 až 140 tisíc korun na rodinný dům. U bytových domů jsou podporovány kotle na biomasu, tepelná čerpadla, napojení na soustavu zásobování teplem a kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Získat lze dotaci 15 až 60 tisíc korun na bytovou jednotku. U bytových domů vlastněných obcemi a veřejnoprávními organizacemi je podpora ještě vyšší.

Dalšími podporovanými oblastmi jsou příprava teplé vody solárním termickým ohřevem, fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem, dále fotovoltaika pro výrobu elektřiny, systémy řízeného větrání s rekuperací, systémy využití tepla z odpadní vody, instalace stínicí techniky, zelené střechy, využití dešťové a vyčištěné odpadní vody jako užitkové vody nebo pro zálivku, instalace dobíjecí stanice pro elektromobily a u bytových domů také výsadba stromů. Podporována je také projektová příprava vyjmenovaných opatření. Při splnění daných podmínek a při kombinaci vybraných opatření lze navíc získat dotační bonus.

Ve výzvě Nová zelená úsporám pro rodinné domy s názvem Oprav dům po babičce lze kombinovat podporu pro rodinné domy s výhodně úročenými úvěry od stavebních spořitelen. Tato část programu je určena pro ekonomicky aktivní majitele starších rodinných domů připravující komplexní rekonstrukci rodinného domu. Motivovat má k opravám domů před rozšiřováním obcí výstavbou nových objektů.

Nová zelená úsporám Light podporuje opatření pro úspory energií u nízkopříjmových domácností. Určena je pro starobní a invalidní důchodce a pro osoby pobírající příspěvek na bydlení. V rámci programu Nová zelená úsporám Light jsou podporována opatření na rodinných domech nebo na stavbách určených pro rodinnou rekreaci využívaných k trvalému rodinnému bydlení. Podporováno je zateplení obálky budovy, výměna oken, vstupních dveří a instalace solárního nebo fotovoltaického systému pro ohřev vody. Získat lze dotaci např. 6 tisíc korun na metr běžný fasády, 120 tisíc korun na zateplení střechy, 12 tisíc korun na 1 kus okna. Na solární systém lze získat dotaci 90 tisíc korun.

Podrobnější informace včetně přesných podmínek jednotlivých výzev naleznete v následujících odkazech.


Mohlo by vás zajímat


7.6.2024Martin Kubín, redakce
Ministerstvo životního prostředí představilo nové podmínky a parametry, které budou od června letošního roku platit pro rekonstrukce bydlení. Protože finanční zdroje stávajícího programu byly 22. května vyčerpány, byl příjem žádostí pozastaven. Opět otevřen bude v aktualizované podobě 25. června s alokovanou částkou 3 miliardy korun.
1.6.2024MŽP, SFŽP ČR
Od června 2024 začnou platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dostanou nově žadatelé až čtvrt milionu korun na zateplení domu a podpora přesněji cílí na nejzranitelnější domácnosti. Program Oprav dům po babičce s více než 50% podporou na komplexní renovace domů zmírní požadavek na vlastnictví pouze jedné nemovitosti a bude tak nově dostupný pro více domácností.
Uliční zástavba rodinných domů © TZB-info
31.5.2024redakce
Podpora je určena pro ekonomicky aktivní majitele starších rodinných domů. Podporovány jsou rekonstrukce domů. Kromě dotace Nová zelená úsporám mohou žadatelé využít i výhodně úročený úvěr od stavební spořitelny a financování rekonstrukce takto kombinovat. Příjem žádostí běží od 26. září 2023.
31.5.2024redakce
TZB-info doporučuje V programu Nová zelená úsporám Light lze získat dotaci na zateplení, výměnu oken a vchodových dveří rodinných domů nebo trvale obývaných domů pro rekreaci. Podporována je také instalace solárního ohřevu vody. Finanční prostředky lze čerpat i předem – zálohou.
29.5.2024KNAUF INSULATION, spol. s r.o.
Foukaná izolace Knauf Supafil LOFT 045 se stává klíčovým hráčem na poli zateplení domů. S její schopností minimalizovat tepelné mosty a eliminovat sesedání poskytuje majitelům domů spolehlivé a efektivní řešení pro dlouhodobou úsporu energie.
26.5.2024Martin Kubín, redakce
Program Nová zelená úsporám Light, který byl spuštěn v lednu 2023, zaznamenal od svého začátku mimořádný úspěch. O vyhrazených 9 miliard korun na rychle a snadno realizovatelné renovace rodinných domů si již požádalo 79 tisíc domácností. Aktuálně je však pozastaven.
14.5.2024SCHLIEGER, s.r.o.
Podobně jako každá nemovitost vyžaduje pravidelnou údržbu i fotovoltaická elektrárna na ni instalovaná. Především samotné fotovoltaické panely je vhodné kontrolovat a čistit minimálně jednou ročně. Pomáhá to udržet celý systém v optimálním stavu a prodlužuje to jeho životnost. Konkrétně v ČR teď navíc začíná období, kdy z fotovoltaické elektrárny můžeme získat maximum energie.
26.4.2024Wienerberger s.r.o.
Společnost Wienerberger, největší výrobce keramických stavebních materiálů v Česku, pořádá první online konferenci Wienerberger fórum roku 2024. Již 16. května od 9 hodin se ve virtuálním prostoru World of Wienerberger představí experti z oblasti stavebnictví a architektury. Účastníky čeká sedm přednášek doplněných trendy a novinkami ze světa Wienerberger. Workshop je přístupný odkudkoliv, pro účast stačí registrace ve WIP zóně a následné přihlášení ke streamu.
Příprava na rekonstrukci. Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny
23.4.2024Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
Dotace od státu na zelené rekonstrukce mohou pokrýt až polovinu celkových nákladů. Na druhou polovinu lze využít zvýhodněné úvěry od stavebních spořitelen. Stavební spořitelna České spořitelny nově nabízí úvěr Oprav dům po babičce s Buřinkou.
16.4.2024PKS okna a.s.
Český výrobce výplní stavebních otvorů z plastu, dřeva a hliníku, společnost PKS okna, uvedl na trh novou variantu výrobkové řady Plastové okno 76 z německého profilového systému aluplast.
8.4.2024Ing. Zuzana Rácová, Ph.D., Ing. Aneta Libecajtová, Ph.D.
Recenzovaný Ve vícedílném seriálu představíme principy osazení otvorových výplní. Tento článek je zaměřen na problematiku osazení okenních výplní v obvodových stěnách a jejich zakreslení v souladu s normou ČSN 01 3420 pro kreslení výkresů stavební části. Upozorňuje na neaktuálnost předchozích řešení z pohledu současných požadavků na energetickou náročnost budov a technologický pokrok ve stavebnictví. Konkrétně se zaměřuje na principy osazení otvorových výplní včetně tepelně technických požadavků a technologických aspektů. Ukazuje se, že zohlednění nových technologických postupů a požadavků na energetickou náročnost vyžaduje promítnutí těchto změn také do projektové dokumentace. Dále se článek věnuje zakreslování současných řešení stavební praxe v souladu s normou ČSN 01 3420 v měřítku 1:50 a 1:20.
5.4.2024Wienerberger s.r.o.
V rámci dotačního programu Oprav dům po babičce nově Státní fond životního prostředí nabízí investorům, kteří nemají dostatečně naspořeno na komplexní renovaci bydlení, možnost zvýhodněného úvěru. Plní tak slib, který dal již před startem programu, a pomáhá nastartovat zatím nenaplněný potenciál. Wienerberger se i nadále snaží pomoci investorům k maximálnímu využití dotace, nyní i za pomoci zvýhodněného financování. V rámci unikátní služby nabízí odhad výše podpory, doporučení projektanta a energetického specialisty a výhodné podmínky na pořádný stavební materiál.
1.4.2024STIEBEL ELTRON spol. s r.o.
Celkem 75 % Čechů uvažuje nad kvalitou vzduchu ve svých domácnostech. Jak správně v domácnosti větrat ví poté 79 % lidí. O zdravotních rizicích vysoké hladiny CO2 obsažené ve vzduchu v domácnosti ví však pouze třetina české společnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. O kvalitu vzduchu v domácnosti Češi typicky pečují pomocí čističky či zvlhčovače vzduchu.
Kampaň Baumit Dvojitá dotace – vizuál
29.3.2024Baumit, spol. s r.o.
Renomovaný výrobce stavebních materiálů Baumit se po roce opět vrací k podpoře majitelů rodinných domů, jejichž záměrem je zateplení fasády. Letošní kampaň s názvem „Zatepli s dvojitou dotací“ odstartuje 1. dubna a ukončena bude 31. prosince tohoto roku.
Petr Bohuslávek, TZB-info a Jiří Mervart ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory. Zdroj: estav.tv
20.3.2024redakce
Úspora energií je dána zejména vysokou účinností zpětného získávání tepla. Tu zajišťuje rekuperační výměník, který je součástí každé rekuperační jednotky. Kvalita vnitřního vzduchu je dána přísunem dostatečného množství větracího vzduchu a jeho filtrace přes aktivní filtrační články, zachycující pyl a i nejjemnější částice prachu. O nuceném větrání s rekuperací jsme hovořili s Jiřím Mervartem ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.
Obr.1 Instalace jednotky SAVE VSR 400
19.3.2024Systemair, a.s.
Oblíbená řada rekuperačních jednotek SAVE byla rozšířena o další velikosti ve variantě s horizontálním připojením. Jednotky SAVE VSR 400 a SAVE VSR 700 s rotačním regeneračním výměníkem tak doplňují již tak bohatou řadu jednotek.
18.3.2024IP Polná s.r.o.
Co to je plíseň? Plísně jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Při růstu vytvářejí reprodukční orgány, ze kterých uvolňují do okolního ovzduší velké množství spor (rozmnožovací částice, které často také obsahují mykotoxiny). Ty jsou velmi malé a lehké, a tak jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.