logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám je dotační program pro úspory energií v rodinných a bytových domech v celé České republice. Z programu Nová zelená úsporám lze získat podporu na zateplení až 1300 Kč/m² fasády rodinného domu a 1400 Kč/m² fasády bytového domu. Zároveň je možné získat podporu až 4900 Kč/m² při výměně oken nebo vstupních dveří.

Podporována je rovněž výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, a to částkou 535 tisíc korun, a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností částkou 150 tisíc korun na bytovou jednotku.

Program Nová zelená úsporám podporuje dále výměnu zdroje tepla za kotel na biomasu, kamna na biomasu, tepelné čerpadlo, tepelné čerpadlo v kombinaci s fotovoltaikou a napojení na soustavu zásobování teplem u rodinných domů. Lze získat dotaci 40 až 140 tisíc korun na rodinný dům. U bytových domů jsou podporovány kotle na biomasu, tepelná čerpadla, napojení na soustavu zásobování teplem a kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Získat lze dotaci 15 až 60 tisíc korun na bytovou jednotku. U bytových domů vlastněných obcemi a veřejnoprávními organizacemi je podpora ještě vyšší.

Dalšími podporovanými oblastmi jsou příprava teplé vody solárním termickým ohřevem, fotovoltaikou nebo tepelným čerpadlem, dále fotovoltaika pro výrobu elektřiny, systémy řízeného větrání s rekuperací, systémy využití tepla z odpadní vody, instalace stínicí techniky, zelené střechy, využití dešťové a vyčištěné odpadní vody jako užitkové vody nebo pro zálivku, instalace dobíjecí stanice pro elektromobily a u bytových domů také výsadba stromů. Podporována je také projektová příprava vyjmenovaných opatření. Při splnění daných podmínek a při kombinaci vybraných opatření lze navíc získat dotační bonus.

Ve výzvě Nová zelená úsporám pro rodinné domy s názvem Oprav dům po babičce lze kombinovat podporu pro rodinné domy s výhodně úročenými úvěry od stavebních spořitelen. Tato část programu je určena pro ekonomicky aktivní majitele starších rodinných domů připravující komplexní rekonstrukci rodinného domu. Motivovat má k opravám domů před rozšiřováním obcí výstavbou nových objektů.

Nová zelená úsporám Light podporuje opatření pro úspory energií u nízkopříjmových domácností. Určena je pro starobní a invalidní důchodce a pro osoby pobírající příspěvek na bydlení. V rámci programu Nová zelená úsporám Light jsou podporována opatření na rodinných domech nebo na stavbách určených pro rodinnou rekreaci využívaných k trvalému rodinnému bydlení. Podporováno je zateplení obálky budovy, výměna oken, vstupních dveří a instalace solárního nebo fotovoltaického systému pro ohřev vody. Získat lze dotaci např. 6 tisíc korun na metr běžný fasády, 120 tisíc korun na zateplení střechy, 12 tisíc korun na 1 kus okna. Na solární systém lze získat dotaci 90 tisíc korun.

Podrobnější informace včetně přesných podmínek jednotlivých výzev naleznete v následujících odkazech.


Mohlo by vás zajímat


Ing. Jiří Svoboda, jednatel a ředitel české společnosti Master Therm tepelná čerpadla s.r.o. v reportáži ČT
Aktuální dotační tituly ovlivňují poptávku po materiálech i technologiích. Rok 2022 byl z pohledu tepelných čerpadel a fotovoltaiky rekordní, v letošním roce hrálo roli také až zářijové spuštění dotací. Dotace je podporou pro investory, přesto např. dotace Oprav dům po babičce přilákala zatím jen 319 žadatelů.
Uvažujete o vlastní fotovoltaické elektrárně, která pokryje potřeby vaší domácnosti a bude finančně dostupná? Právě pro vás, nebo třeba pro vašeho souseda, tetičku a strejdu, jsme připravili akční nabídku fotovoltaiky. Modelový set s výkonem 6,3 kWp a bateriovým úložištěm o kapacitě 7,1 kWh je naší nejprodávanější variantou vhodnou pro běžnou rodinu.
Podle dat ministerstva průmyslu a obchodu obliba tepelných čerpadel v tuzemsku rok od roku stoupá. Největší zájem je o tepelná čerpadla typu vzduch-voda, jejichž nabídku letos rozšířila společnost Panasonic. Nová čerpadla řady Aquarea L jsou ideálním řešením pro rekonstruované domy, a navíc se vyrábí v ČR. V plzeňském závodě se produkují vnitřní i venkovní jednotky nejen pro Česko, ale celý evropský trh!
Ještě tišší, kompaktnější a účinnější. Bosch Compress 7400i AW je jedno z nejtišších tepelných čerpadel na trhu díky aktivnímu tlumení pomocí integrovaného hlukového difuzoru. Maximální účinnost a úspora nákladů na energii díky SCOP (sezónní topný faktor) až 5,1. Jednoduchá obsluha i servis díky aplikaci.
Vytápění bytových jednotek tepelnými čerpadly vzduch-vzduch s integrovaným ohřevem TV. Všechny byty jsou vytápěny pomocí tepelných čerpadel ukrytých na střechách. Každá bytová jednotka má vlastní tepelné čerpadlo vzduch-vzduch s ohřevem TUV. To je doplněno bivalentním zdrojem a nadřazenou regulací.
Má-li být elektroenergetika v budoucnu postavená na obnovitelných zdrojích energie, bez chytrých řešení se neobejde. Jak je česká energetika připravená na výzvy, které před ní staví požadavek dekarbonizace? Pod záštitou společnosti Huawei proběhl 26. září 2023 v Lobkowiczkém paláci summit zaměřený na stav moderní energetiky v České republice.
Čeká vás řehole v podobě kompletní rekonstrukce staršího domu? Taková oprava představuje nákladný proces, od kterého krom jiného očekáváte zejména úsporu za provoz domu a jeho vytápění. V první fázi vás nemine pořízení nových oken a zateplení fasády, následuje ale také výměna topného systému. Dejte si záležet na výběru vhodného systému pro váš dům.
Na veletrhu FOR ARCH 2023 představila společnost SCHLIEGER nový hybridní asymetrický střídač a modulární stohovatelné baterie (LiFePo4 třetí generace). Doplnila tak vlastní „A.I. Ready“ produktové portfolio pro FVE, které bude od příštího roku řízeno prostřednictvím umělé inteligence. Miniaturní počítač SCHLIEGER SMART A.I. BOX si každý zákazník bude moci pořídit v průběhu roku 2024.
Zima se blíží a klesající venkovní teploty pomalu ale jistě začínají oznamovat začátek topné sezony. Pokud však zájemci o izolaci svých obydlí chtějí stihnout zateplit ještě v letošním roce, spolehnout by se měli především na tzv. foukanou minerální vatu. Její aplikace je totiž velmi rychlá.
Program Nová zelená úsporám má od září 2023 nové podmínky. Jednou z nich je i použití schválených fasádních odstínů v případě žádosti o příspěvek na zateplení fasády. Odstíny vychází z Natural Colour System a měly by přispět k vyšší estetice zástavby.
DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dovozce tepelných čerpadel NIBE, zahájil nedávno spolupráci s novým partnerem – renomovanou italskou společnost Argoclima. Stal se tak dovozcem cenově výhodných tepelných čerpadel Argo iM ve třech výkonových variantách (8, 11 a 14 kW), která dosahují třídy energetické náročnosti A++. Ta tvoří po propojení s vlastní dražickou vnitřní jednotkou (hydromodulem HM09A) funkční a efektivní systém pro vytápění, chlazení a přípravu teplé vody.
Pořízení řízeného větrání s rekuperací tepla, ať už do novostavby, rekonstrukce, ale i bytového domu, podpoří Nová zelená úsporám. O dotační příspěvky až do výše 50 % uznatelných nákladů, lze žádat za nových podmínek od 23. září. Na podmínky jednotlivých kategorií NZÚ vztažených k řízenému větrání se podíváme s odborníkem na systémy komfortního větrání Zehnder.
S ohledem na rostoucí ceny energií a vytápění hledáme způsoby, jak snížit náklady na provoz budov. Prvním a nejčastějším krokem je výměna nebo montáž izolace. Zatímco nové budovy mají moderní izolační systémy, starší budovy nemají izolaci vůbec nebo je použité řešení málo účinné. Zateplení je proto nezbytné pro úsporu energie a zvýšení komfortu bydlení.
TZB-info doporučuje Zveme vás, vážení čtenáři portálu TZB-info, zástupce SVJ, bytových družstev, členy samospráv a projektanty na konferenci, která vám přinese klíčové informace pro efektivní rekonstrukci a provoz bytových domů. Konference TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2023 se stane platformou pro výměnu znalostí a zkušeností, které vám pomohou zvýšit úspory a komfort vašich bytových domů. Těšíme se na vás 1. listopadu v Praze.
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.