Reforma energetického poradenství byla představena na setkání energetických konzultantů se zástupci MPO a MŽP v Kravařích ve Slezsku.
Výstavba fotovoltaických elektráren (FVE) není jednoduchým procesem v Česku. Velkou výzvou mohou být složité a zdlouhavé administrativní postupy stavebního řízení. Proto zatím výstavba nových velkých FVE stagnuje. Situace by se však měla změnit od 1. 1. 2025, kdy je předpokládáno, že nabude účinnosti nový Zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie.
V dobách mimořádných situací, jako jsou povodně nebo extrémní počasí, je klíčové zajistit energetickou soběstačnost a efektivitu. Ostrovní dům, který není připojený k distribuční síti a funguje pouze na vlastní zdroje energie, představuje výzvu, zejména během deštivých dní, kdy je nedostatek slunečního světla. Několik rad, jak tedy v takových situacích co nejlépe využít dostupnou energii, připravili Jiří Šizling a Lukáš Caldr, vývojáři aplikace Infigy na řízení energií z fotovoltaiky v rodinných domech.
Všechny modely ohřívačů a zásobníků teplé vody, prodávané v Evropské unii, podléhají nařízení Evropské komise č. 812/2013: tzv. ekodesignu. To ukládá výrobcům za povinnost označovat tato zařízení dvěma základními typy energetických štítků, které uvádějí buď statickou ztrátu výrobku, nebo jeho zátěžový/vytáčecí profil. První varianta je určená pro nepřímotopné ohřívače/zásobníky vody, ta druhá pro modely s elektrickým ohřevem. Čím se obě verze liší, popisuje společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, na svých nových produktech: nepřímotopném zásobníku OKC NTR/HR a průtokovém ohřívači vody PTO-T.
Viega Smartloop Inliner je systém pro cirkulaci teplé vody, který zajišťuje, že teplá voda je dostupná tzv. na vyžádání, a to bez zbytečných časových prodlev a energetických ztrát. Hlavní inovací je integrovaný systém cirkulace přímo v rozvodech teplé vody, což eliminuje potřebu samostatných cirkulačních vedení.
S přijetím nového stavebního zákona také souvisí otázky ohledně možnosti využití současných projektových dokumentací, vlivu nového zákona na již získaná povolení a změny na úrovni územního plánování. Všechna uvedená témata budou předmětem školení 26. 9. 2024, ve kterém se zaměříme na praktické dopady nového stavebního zákona týkající se vlastníků již existujících staveb.
Energeticky úsporné a pasivní domy kladou nové požadavky i na komínové systémy. Prakticky každá novostavba je v dnešní době navrhována jako stavba těsná, bez tepelných a difuzních mostů, u velké části staveb je zvýšený požadavek z hlediska těsnosti domu. Tento nový standard klade automaticky požadavky na komínové těleso, které prochází z interiéru do exteriéru a prochází obálkou budovy.
V dnešním rychle se měnícím světě je zajištění pohodlného a energeticky efektivního domova důležitější než kdy jindy. Danfoss nabízí moderní a inteligentní řešení jak pro vytápění s radiátory, tak pro teplovodní podlahové vytápění samostatně nebo v kombinaci s radiátory. Danfoss Ally™ a regulace Danfoss Icon2™ pro podlahové vytápění přinesou do vaší domácnosti vytoužený tepelný komfort.
TZB-info doporučuje Od 1. 7. 2024 vstoupil plně v účinnost nový stavební zákon (zákon č. 283/2021 Sb.). Sliboval revoluci v rámci povolování staveb, zejména výrazné zrychlení samotného povolovacího procesu. Změnil také některé povinnosti žadatelů o povolení záměru nebo stavebníků. Co nového stavební zákon přinesl nejen facility managerům a vlastníkům budov, se dozvíte na praktickém školení, které TZB-info pořádá 26. 9. 2024. Přednášet budou Mgr. Martin Mládek a Mgr. Pavel Kubíska, právníci z advokátní kanceláře INVICTA, specializovaní na stavební právo a energetiku.
Recenzovaný TZB-info doporučuje Rozúčtování nákladů v bytovém domě upravuje zákon č. 67/2013 Sb. a zákon č. 89/2012 Sb. – Nový občanský zákoník. Náklady na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům se rozúčtují podle vyhlášky č. 269/2015 Sb., která byla naposledy novelizována vyhláškou č. 274/2023 Sb. Novela je účinná od 1. ledna 2024 a přináší významné změny.