logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Osvětlení

Osvětlení (myšleno umělé) můžeme z technického úhlu pohledu kromě jiného charakterizovat jako soubor technických zařízení a prostředků pro osvětlování. Umělé osvětlení není přirozenou složkou životního prostředí – používá se k vytvoření příznivého světelného klimatu pro dobu, kdy přirozené denní osvětlení není dostatečné, nebo je nelze plnohodnotně využít. Osvětlení umělými světelnými zdroji musí vytvořit podmínky pro zrakovou pohodu – jeho charakteristickou vlastností je (relativní) stálost v čase. Mezi základní výhody řadíme možnost jeho variabilní nastavitelnost (umělé osvětlení zajištěné osvětlovací soustavou může být: odstupňované, místní, náhradní, nouzové, protipanické, přímé, smíšené, nepřímé směrované, rozptýlené, plošné, bodové atd.). Jednou z mála nevýhod se jeví odlišnost jeho spektrálního složení od denního světla a s tím související odlišné vnímání barev.

Základem dobré „osvětlovací“ praxe je splnit kromě požadované osvětlenosti další kvalitativní a kvantitativní požadavky, které jsou dány uspokojením tří základních lidských potřeb: zrakové pohody, zrakového výkonu a bezpečnosti.

Osvětlení viditelným světlem (elektromagnetické záření v rozmezí vlnových délek 380–760 nm) dělíme na problematiku: denního (přirozené a přírodní) světla, umělého světla a sdruženého osvětlení.

Umělý světelný zdroj (legislativou daný ekvivalent anglického termínu „lamp“ ): zdroj optického záření, zpravidla viditelného. Poznámka: termín „lamp“ se někdy používá pro některá svítidla – např. petrolejová lampa, důlní lampa atp.
(ČSN EN 12665 , článek 3.3.1)

Osvětlovací soustava (lighting system): osvětlovací zařízení nebo řešení osvětlení (světelné zdroje, předřadníky, svítidla a ovládání) požadované pro osvětlení, jeho instalaci a provoz během jeho života.
(ČSN EN 12665 , článek 3.5.58)

Zraková pohoda: subjektivní stav zrakového pohodlí vyvolaný světelným prostředím. Zrakovou pohodou se myslí příjemný psychofyziologický stav, potřebný pro účinnou práci i odpočinek, splňující hygienické požadavky, který závisí především na intenzitě a jakosti osvětlení, na architektonických vlastnostech prostoru (barvy, tvary, poměry atd. v daném prostoru) a na stavu zraku.
(ČSN 73 0580-1 , článek 3.1.10)


Mohlo by vás zajímat


17.12.2024KRONIUM s.r.o.
Představte si situaci: Jste elektrikář uprostřed náročné instalace, v prostoru bez přirozeného osvětlení, a vaše práce závisí na spolehlivém světelném zdroji. Právě v těchto chvílích se profesionálové spoléhají na špičkové LED svítilny a čelovky Fenix – moderní řešení, které poskytne kvalitní osvětlení pro váš pracovní výkon.
31.10.2024HDL Automation s.r.o.
Společnost HDL Automation s.r.o., která na trhu automatizace budov zastupuje řadu značek, rozšiřuje nabídku o přístroje KNX značky GVS. Jejich motto „To make life smart, and smart simple!“ skvěle zapadá do strategie HDLA nabídnout chytrá, a současně jednoduchá řešení s maximálním ohledem na bezpečnost.
9.10.2024ENIKA.cz
ENIKA.cz nabízí široké spektrum produktů a služeb, které pokrývají potřeby jak průmyslových, tak i komerčních klientů. Mezi hlavní oblasti působnosti firmy patří systémová řešení (řízení osvětlení a stínění), monitoring spotřeby energií, elektrokomponenty, svítidla. Velký důraz je kladen na zákaznický servis a technickou podporu.
Zdroj: SNAGGI Lighting s.r.o.
7.10.2024Michal Randa, redakce
I u svítidel platí, že jednou ze zásadní chyb při rozhodování o novém osvětlení je dívat se jen na pořizovací náklady. Výsledkem pak obvykle je skutečnost, že si za méně peněz pořídíme méně světla a všechna přislíbená pozitiva zůstávají jen na papíře. Když se následně snažíme takovouto situaci napravit, dostaneme se na vyšší provozní náklady a kratší životnost.
6.10.2024ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
Mezi důležité požadavky na moderní světlení patří flexibilita, přizpůsobování světla biorytmům lidského těla, účinné potlačení oslňování a v neposlední řadě udržitelnost reprezentovaná maximální energetickou hospodárností a principem cirkularity při využívání materiálů.
Daniel Černý a Bořivoj Žák, ZG Lighting Czech Republic
25.9.2024ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
Skupina Zumtobel Group, globální lídr v oblasti komplexních osvětlovacích řešení, oznámila klíčové změny ve vedení své české pobočky ZG Lighting Czech Republic s.r.o. Bořivoj Žák byl jmenován Country Managerem a Daniel Černý se ujímá pozice obchodního ředitele. Oba manažeři, známí svými bohatými zkušenostmi a odborností, významně posilují top management společnosti, která se zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej inovativních světelných řešení, komponentů a souvisejících služeb. Společnost je známá díky svým značkám Thorn a Zumtobel, které jsou preferovanou volbou architektů, developerů a investorů.
25.6.2024SNAGGI Lighting s.r.o.
Roční úspora za spotřebu energie pro osvětlení u středně velké firmy může dosáhnout stovek tisíc korun,“ říká Jiří Snášel, obchodní ředitel společnosti Snaggi, která patří mezi nejúspěšnější české výrobce úsporného průmyslového osvětlení. Snaggi má za sebou už zhruba tisícovku instalací průmyslových hal, venkovních prostor i kanceláří. „Firmy v poslední době hodně zvažují náklady nejen na pořízení, ale i na následující provoz. A zjišťují, že levnější produkty se často nevyplatí,“ vysvětluje Jiří Snášel.
13.6.2024SNAGGI Lighting s.r.o.
Čím víc svítíte, tím víc šetříte. Přijde vám taková rovnice zvláštní? U moderních průmyslových svítidel jednoznačně platí. Při výběru osvětlení pro průmyslové haly, venkovní prostory i kanceláře by proto firmy neměly brát v úvahu jen pořizovací náklady na nová LED svítidla, ale i veškeré náklady za celou dobu jejich životnosti. Jedním z nejúspěšnějších českých výrobců úsporného průmyslového osvětlení je společnost Snaggi.
Sauna © TZB-info ESZAV.tv
13.5.2024Martin Kubín, redakce
Víte, že u saunování pro někoho existuje i jeho čtvrtý i pátý rozměr? Které druhy dřeva jsou v saunách zákazníky nejčastěji preferovány a proč? Jak se světlo do sauny liší od běžného osvětlení? Jak se liší skla do sauny od těch běžných? Podívejte se na druhý díl našeho povídání o saunách.
Desigo – moderní řešení automatizace budov
19.4.2024Siemens, s.r.o.
Desigo je vlajková loď společnosti Siemens v oblasti řídicích systémů pro individuální projekty automatizace budov a HVAC aplikací. V roce 2021 došlo k radikální změně v přístupu k rozvoji sítě systémových integrátorů, což přináší řadu novinek, které bychom vám rádi představili.
Foto: Blanka Triščová
8.4.2024ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
Společnost Zumtobel dodala kompletní systém osvětlení pro nově zrekonstruovanou městskou stodolu v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku. Autoři projektu Ing. Milan Šraml a Arch. Veronika Olič proměnili dlouhodobě nevyužívaný a zchátralý objekt v pozoruhodnou multifunkční budovu, v níž lze provozovat volnočasové aktivity i pořádat společenské, sportovní a kulturní akce. V exteriéru i interiéru nalezla uplatnění široká škála moderních a hospodárných svítidel značky Thorn.
Energeticky úsporný projekt v Nemocnici Na Homolce. Zdroj: estav.tv
4.4.2024ENESA a.s.
V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z největších komplexních energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Nemocnice se rozhodla nutnou výměnu dosluhujících zařízení a celkovou modernizaci energetického hospodářství řešit formou EPC, která zaručuje měřitelné výsledky a kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí, jinak musí rozdíl doplatit. Dodavatel, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO, garantuje minimální roční úsporu 4 200 MWh elektřiny a 8 700 MWh plynu, což při současných cenách činí více než 30 mil. korun ročně. Investice má i ekologický rozměr a znamená roční pokles emisí CO2 o 5 823 tun.
11.2.2024Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) ČR
Asociace poskytovatelů energetických služeb letos již po třinácté vyhlašovala výsledky soutěže o nejlepší připravovaný energeticky úsporný projekt roku. První místo si odnáší město Havířov, druhé připadlo Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov a třetí příčku obsadila hanácká metropole Olomouc. Čestné uznání bylo přiznáno za již druhý energeticky úsporný projekt, který vzniká v Hustopečích.
21.1.2024ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
Prostředí, v němž probíhá výuka, se mění od analogového k digitálnímu. Vzdělávací prostory se tomuto trendu musí přizpůsobit, aby si i v budoucnosti zachovaly efektivitu a udržitelnost. Měnící se vzdělávací koncepce přitom vyžadují prostory, které bude možné přizpůsobovat rozmanitým požadavkům, a to včetně správného osvětlení, které bude přívětivé pro děti i vyučující.
15.1.2024Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc., doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, Ing. Ondřej Horák
Odborný Od 1. ledna 2023 se pro budovy a zóny s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie provádí výpočet energetické náročnosti s intervalem jedné hodiny. Předmětem příspěvku je porovnání výsledků v měsíčním a hodinovém kroku.
26.11.2023ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
Společnost Zumtobel vyvíjí své produkty podle pravidel cirkulárního designu. Cílem je prodloužit životnost výrobků a již při výrobě řešit jejich údržbu a opětovné využití. Zumtobel tím chce přispět k lepší udržitelnosti v oblasti osvětlení. Jeho odborníci přitom spolupracují s poradenským institutem EPEA Switzerland a designérským studiem EOOS. První svítidla Zumtobel splňující nejpřísnější standardy udržitelnosti se na trhu objevila již letos.
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.