Stovky milionů lidí po celém světě pracuje v kancelářích. Mnoho z nich není spokojeno s okolními podmínkami, ve kterých pracují. Nejčastějším důvodem jsou stížnosti na tepelnou pohodu, která často souvisí s kvalitou vzduchu v místnosti.
V případě aktivního ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména pak invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou výhody a nevýhody všech tří řešení? Jak si stojí z hlediska možných úspor? A umí případně zužitkovat i odpadní energii? Nejen na tyto otázky odpovídá následující článek.
ZIEHL-ABEGG má pro datová centra ventilátory speciálně navrženy tak, aby dosáhly primárního cíle chlazení datových center snížením spotřeby energie a minimalizací rizika prostojů a poškození. Datová centra vyžadují spolehlivé a bezchybné větrání. Potřebují také účinná řešení z energetického hlediska, jelikož se jedná o trvalý provoz.
Klimatický modul Zehnder ComfoClime díky dochlazování nebo dohřevu vzduchu zabezpečuje společně s komfortní větrací jednotkou Zehnder ComfoAir Q v rodinném domě trvale čerstvý čistý vzduch s optimalizovanou teplotou. Tento integrovaný klimatický systém větrání zároveň přispívá k získání lepší kategorie PENB – průkazu energetické náročnosti budovy.
Panasonic Heating & Cooling Solutions rozšiřuje řadu rezidenčních klimatizací Etherea o model s názvem Graphite Grey. Tato grafitově šedá klimatizace se nachází v nejvyšší energetické třídě A+++, nabízí velmi tichý provoz (hluk pouhých 19 dB) a navíc vestavěnou technologii nanoe™X. Ta pomocí nanočástic čistí vzduch v domácnosti od různých typů škodlivin včetně virů, pylů či plísní.
Vlhkost zdiva se často objevuje v objektech všeho druhu – rodinných domech i komerčních prostorách. Možná se stačí projít po náměstí a tyto problémy uvidíte i zvenčí. Ale pokud je zeď nedostatečně odizolovaná, nasává vlhkost z ulice i z okolí domu a může způsobit vážné poškození obvodového zdiva i zdravotní problémy – pokud se vlhkost dlouhodobě neřeší a přetrvává. Spóry plísní mohou být i neviditelné.
S hygienicky doporučenou intenzitou větrání 0,3 m3/h, resp. 0,5 m3/h, je jednotka Vitovent 300-W při plném výkonu 225 m3/h vhodná pro větrání prostorů o objemu až do cca 750 m3, resp. 450 m3, a to představuje orientačně obytnou plochu 170 m2 až 290 m2. Typické využití se předpokládá pro obytnou plochu 160 m2 s účinností rekuperace tepla až 92 %.
Recenzovaný Predkladaný príspevok sa zaoberá hodnotením kvality vnútorného prostredia (IEQ) v dvoch apartmánových jednotkách nachádzajúcich sa v rôznych štádiách interiérových úprav – v štádiu holobytu a vo finálnom štádiu zariadeného bytu. Výsledky monitoringu IEQ potvrdili minimálne rozdiely medzi holobytom a kompletne zariadeným bytom z hľadiska tepelno-vlhkostnej mikroklímy. Priemerné koncentrácie tuhých častíc dvoch reprezentatívnych frakcií (PM2,5 a PM10) boli vyššie v prípade holobytu. Naopak vyššie koncentrácie celkových prchavých organických zlúčenín (TVOC) boli zaznamenané v prípade zariadeného bytu.