Oblíbená řada rekuperačních jednotek SAVE byla rozšířena o další velikosti ve variantě s horizontálním připojením. Jednotky SAVE VSR 400 a SAVE VSR 700 s rotačním regeneračním výměníkem tak doplňují již tak bohatou řadu jednotek.
Předsudky týkající se řízeného větrání zahrnují několik oblastí, z nichž je často diskutovanou ta zahrnující zdravotně-hygienické aspekty – plísně, nečistoty, špatná kvalita vzduchu, skvrny na fasádě, hluk a přeslechy mezi místnostmi. Právě na tuto oblast se zaměříme společně s odborníky ze společnosti Zehnder, kteří vysvětlí, čím jsou tyto předsudky způsobeny, a jak je řízené větrání ve skutečnosti zdraví prospěšné.
Proč vybavujeme domy řízeným větráním s rekuperací? Především proto, abychom zajistili dostatečný přívod čerstvého vzduchu a současně odvedli vlhkost a škodliviny, které se v domě tvoří. Vyšší intenzita větrání nám v interiéru zajistí kvalitní a čerstvý vzduch s nízkou úrovní CO2, ale v mrazivých zimních dnech povede s vysokou pravděpodobností k vysoušení vzduchu a nízké vlhkosti v interiéru. Zajištění odpovídající kvality vzduchu a současně omezení problému s nízkou vlhkostí vyžaduje více opatření. Firma Brink má v tomto ohledu dlouhodobé zkušenosti a její systém větrání se vzduchotechnickým rozvodem Air Excellent se snaží tento problém řešit komplexně od samého počátku.
Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.
Manuální větrání okny je sice lepší než nevětrat vůbec, nicméně kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací tepla se nedokáže vyrovnat, a to jak ze zdravotního hlediska, tak i z toho finančního. Na tom nic nezmění ani předsudky, které o řízeném větrání stále ještě panují. V této druhé části se se švýcarskou značkou Zehnder zaměříme na předsudky týkající se právě oblasti financí a nákladů.
V moderních energeticky úsporných budovách je více než 50 % tepelných ztrát způsobeno větráním. V současnosti se staví dokonale utěsněné budovy, ve kterých nedochází k výměně vzduchu a přirozenému proudění skrz samotnou konstrukci domu. Aby se místnost řádně vyvětrala, je nutné několikrát denně otevírat okna. Zatímco v létě toto větrání klade vyšší energetické nároky na výkon klimatizace, v zimě teplo uniká otevřenými okny. U systémů nuceného větrání v obytných budovách jsou k dispozici různé možnosti snížení tepelných ztrát, přičemž největší potenciál úspor energie má rekuperace tepla.
Společnost Zehnder, přední dodavatel designových otopných těles, stropních sálavých panelů pro vytápění a chlazení a větrání s rekuperací tepla, 9. listopadu 2023 slavnostně otevřela své nové sídlo a školicí centrum Zehnder Climate Center. Vznik centra následuje příklady školicích center Zehnder ve Švýcarsku a Německu. Budovou nás provedl pan Ing. Jiří Štekr, vedoucí zastoupení Zehnder Group pro Česko a Slovensko.
Veletrh MCE – Mostra Convegno Expocomfort, globální obchodní platforma pro firmy z oborů HVAC+R, obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti a vodního hospodářství, se připravuje na svůj 43. ročník. Ten se bude konat v tradičním jarním termínu od 12. do 15. března 2024 na výstavišti Fiera Milano. MCE patří k největším evropským veletrhům v oboru TZB, jehož minulého ročníku se zúčastnilo 1 581 vystavovatelů z 53 zemí, z toho 17 firem z ČR, a 90 739 návštěvníků ze 131 zemí.
Máte velkou halu, spravujete obchodní centrum nebo jakkoli zabezpečujete velké prostory, u nichž vás zajímá ideální řešení pro kvalitní vzduch? Elektrostatické filtry (ESP) jsou velmi účinné při zachytávání škodlivých látek v ovzduší a díky systému fungování dochází také k velkým úsporám elektrické energie.
Na Slovensku vznikla nová nadnárodní skupina firem v oblasti TZB, zastřešená holdingem GreMi Investment Group. Tvoří ji slovenské firmy GreMi KLIMA, DAS a Univent a české firmy Luwex, G&G filtration a Bohemia Klima. Všechny jsou vlastnicky propojeny osobou žilinského podnikatele Miloše Gregora, který udává trendy v odvětví. Celkový objem tržeb skupiny s 350 lidmi za rok 2022 dosáhl 65 milionů eur.
Náklady na novostavby i rekonstrukce rodinných domů v poslední době výrazně vzrostly. Renomovaný švýcarský výrobce Zehnder se proto rozhodl podpořit zdravé a komfortní bydlení a na osvědčené ekonomické i nejnovější systémy řízeného větrání s rekuperací tepla připravil podzimní akci. Od 21. září do 20. prosince tak lze vybrané systémy pořídit za výhodnějších podmínek, a to bez ztráty možnosti požádat o dotaci až 50 % nákladů na pořízení a instalaci.
Vysoké náklady spojené s bydlením, omezený prostor a neustále rostoucí požadavky na zdravý životní styl, komfort a kvalitu bydlení. Tři problémy, s nimiž se denně setkávají majitelé domů i nájemníci. Renomovaný švýcarský výrobce Zehnder přichází s novinkou, která toto vše řeší zároveň – plochou větrací jednotkou Zehnder ComfoAir Flex s vynikajícím výkonem a minimálními prostorovými i časovými nároky na instalaci.