Přinášíme Vám podrobnosti k technickým řešením TZB v Hale Sazka a zveme Vás k další netypické návštěvě Chrámu zasvěceného hrám. Vstupné je u nás zdarma.
Při návrhu všech druhů osvětlení (umělého, denního i sdruženého) se zpravidla za jediný bod zadání považuje vytvoření příznivých světelných podmínek pro uživatele prostor. Zapomíná se ale, že všechny druhy světla a osvětlení působí na člověka a na živé organismy vůbec i jinými vlivy. Ty jsou velmi důležité pro tělesnou i psychickou pohodu člověka a mohou velmi významně ovlivňovat jeho zdravotní stav.
Pražská energetika se rozhodla finančně podpořit komplexní rekonstrukci osvětlení v mateřské škole v Poznaňské ulici v Praze - Bohnicích. Jedná se o projekt, který uživateli objektu, městské části Praha 8, přinese jak úsporu elektrické energie, tak především zkvalitnění prostředí pro hraní a pobyt dětí.
Cílem instalace nebo rekonstrukce osvětlovací soustavy, která se vyznačuje vysokým uživatelským komfortem, je dostatečná osvětlenost tam, kde je světlo třeba, přiměřená rovnoměrnost osvětlení a dostatečné omezení oslnění při co nejnižších provozních nákladech a nenáročné obsluze. Bohužel, ve mnoha případech nepovažují elektroinstalační firmy "světelnou" část své práce za klíčovou, i tato často zásadním způsobem rozhoduje o konečné spokojenosti zákazníka s bydlením.
Článek informuje o základních požadavcích hygieniků na umělé osvětlení v bytové, občanské a průmyslové výstavbě, o používaných zdrojích umělého osvětlení (jejich charakteristice a vlivu na zrakový výkon a vytvoření zrakové pohody), definuje pojmy a jednotky, používané ve světelné technice a uvádí soupis právních předpisů.
V řízení energetického hospodářství budov se pro dosažení úspor energie dají uplatnit i jednoduché principy. Jedním z nich je i fakt, že většina zařízení je výkonově dimenzována pro nejhorší možný případ - např. ventilátory VZT jednotek mohou být vypnuty na 10 minut každou hodinu, aniž by se to projevilo na kvalitě prostředí.