logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Osvětlení
Archiv článků od 21.1.2004 do 22.10.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.8.2007
Ing. Miloš Lain, Přemysl Liška

Tepelná zátěž osvětlení hraje výraznou roli při dimenzování klimatizačního zařízení zejména pro kanceláře. Hodnoty uvedené v ČSN 730548 odpovídají době vzniku této normy a pro nově budované nebo rekonstruované kanceláře jsou již zastaralé. V článku jsou uvedeny aktualizované hodnoty tepelné zátěže od svítidel.

5.3.2007
Ing. Pavel Rubáš, PhD., Technický a zkušební ústav stavební Praha s.p. - laboratoř fyzikálních faktorů

Denní osvětlení a přímá sluneční radiace ovlivňují naše životy a jsou fyziologicky nezbytnými složkami našeho životního prostředí, proto je nutné zabývat se jejich působením zvláště v oblasti výstavby staveb pro bydlení. Článek přináší informace a zásady k výpočtům proslunění a osvětlení bytů.

14.2.2007
Ing. Tomáš Maixner, Institut pro rozvoj měst a obcí, IRMO, Siteco Lighting, s. r. o.

Jedním z podceňovaných zdrojů možných úspor provozních i investičních nákladů je údržba osvětlovacích soustav. Následný článek uvádí několik cest vedoucích k těmto úsporám.

31.1.2007
Siemens, s.r.o.

Siemens reaguje na požadavky trhu v oblasti automatizovaného řízení rodinných domů a bytů a přichází s bezdrátovým řídicím systémem Synco living. Systém je primárně určen pro nezávislé řízení teploty v jednotlivých místnostech, ale umí také automaticky ovládat osvětlení, rolety, žaluzie, domácí spotřebiče a zabezpečení objektu.

22.1.2007
Ing. Jiří Vlček

Optoelektronika je hraniční obor mezi elektronikou a optikou. Zabývá se využitím přeměny zářivé energie v elektrickou a naopak v technických zařízeních pro přenos, záznam a zpracování informace. Základní představě a pojmům z této oblasti je věnován následující článek.

29.9.2006
STP - Společnost pro techniku prostředí

Cílem semináře je seznámit účastníky s připravovanými nebo již platnými změnami v normách v oblasti denního a sdruženého osvětlení. U norem připravovaných mohou účastníci semináře uplatnit svoje připomínky a zkušenosti s uvedenou problematikou a ovlivnit tak dopracování těchto norem.

23.6.2006
Ing. Radim Otýpka - technický poradce

Vhodné osvětlení dokáže z běžné místnosti udělat místnost nesrovnatelně atraktivnější. A moderní doba přináší nové technologie.

1.6.2006
Karel Sedláček

Jeden z tradičních a největších výrobců svítidel na světě slaví 100 let. Dne 17. dubna 1906 byla značka OSRAM zanesena do análů Císařského patentního úřadu v Berlíně a od té doby se na trhu světelné techniky stala skutečným pojmem. Nyní se její roční obrat pohybuje kolem 4,3 miliard eur.

28.2.2006
Lightway s.r.o.

Firma Bitumen & Plastic, s.r.o. předala největší jednorázovou dodávku Lightway světlovodů v množství 151 kusů. Světlovody Lightway jsou použity v odbavovací hale nového terminálu sever na letišti Praha-Ruzyně.

28.2.2006
Doc. Ing. Jiří Plch, CSc., Ing. Jitka Mohelníková, Ph.D.

Tubusové světlovody umožňují osvětlení prostorů bez přímého denního světla.

11.10.2005
Colt International, s.r.o., Ing. Dagmar Kopačková, z tiskové konference a firemních materiálů

Firma Colt nabízí komplexní služby v oblasti návrhu, dodávek, montáže, servisu a údržby zařízení pro větrání, klimatizaci, chlazení, rekuperaci, čištění vzduchu, osvětlení, fasádních prvků a MaR. Článek přináší informace z tiskové konference u příležitosti založení nového českého zastoupení včetně výběru z diskuse.

20.9.2005
, Ing. Richard Kaloč

Dne 24.6.2005 byla provedena první zatěžkávací zkouška nově otevřené liberecké Tipsport arény vybudované firmou Syner. Úryvky z muzikálu Tři mušketýři tak začaly psát novodobou historii tohoto moderního centra sportu a zábavy v Liberci. O vhodnou světelnou atmosféru se postaral moderní systém Xcomfort od firmy Moeller.

27.5.2005
Ing. Radek Panchartek, Enika spol. s r. o.

Zajímavé řešení osvětlení je použito v novém plaveckém areálu ve Znojmě. Nejedná se o žádné převratné novinky, ale o vhodné a architektonicky vkusné použití dostupných svítidel. Příklad ukazuje jak může vhodný návrh osvětlení utvářet příjemnou atmosféru veřejných míst.

16.5.2004
ELEKTRO BRNO MANAGEMENT, spol. s r. o., Petr Smital

Mistrovství světa skončilo, Sazka Arena zůstává. Následující článek je zajímavý právě nyní, když se mnozí ptají - co bude s halou dál? Ze dne na den se z bouřlivého kotle pro hokejový zápas může proměnit v koncertní síň, kterou lze vzápětí přestavět na atletický stadion, autosalón, dějiště motokrosu, nebo zasedací sál velkého mezinárodního kongresu.

14.5.2004
Ing. Vladimír Jirka, CSc., Ing. Jozef Korečko, ENKI, o.p.s., Ing. Jiří Čáp, Ph.D., ČVUT-FSI, Praha, Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Za finanční podpory Grantové agentury České republiky probíhal v posledních třech letech další vývoj lineárních optických rastrů pro stavebnictví a architekturu, který byl započat na počátku 80. let vývojem a výrobou lineární Fresnelovy čočky ze skla. Optickým rastrem je pro naše účely míněn lineární opakující se geometrický vzor, nanesený za tepla na skleněnou tabuli metodou kontinuálního lití.

25.4.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Otevření šampionátu v Hale Sazka je za námi a my Vás zveme na další (tentokrát již třetí) návštěvu TZB. Použití PE o průměru 500 mm na vnitřní kanalizaci je v ČR naprostým unikátem.

24.4.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Přinášíme Vám podrobnosti k technickým řešením TZB v Hale Sazka a zveme Vás k další netypické návštěvě Chrámu zasvěceného hrám. Vstupné je u nás zdarma.

21.1.2004
Ing. arch. Jiří Matoušek

Při návrhu všech druhů osvětlení (umělého, denního i sdruženého) se zpravidla za jediný bod zadání považuje vytvoření příznivých světelných podmínek pro uživatele prostor. Zapomíná se ale, že všechny druhy světla a osvětlení působí na člověka a na živé organismy vůbec i jinými vlivy. Ty jsou velmi důležité pro tělesnou i psychickou pohodu člověka a mohou velmi významně ovlivňovat jeho zdravotní stav.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.