logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 3.12.2020 do 20.7.2021

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

ČEZ ESCO získala firmu EP Rožnov, specialistu na čisté prostory, foto ČEZ
20.7.2021
ČEZ, a. s.

Projektování a realizace čistých prostor v elektrotechnickém a automobilovém průmyslu, ve farmacii, v optice, ve výrobě zdravotnické techniky, ve zdravotnictví i ve vědě a výzkumu – takové jsou oblasti, které nově rozšíří portfolio společnosti ČEZ ESCO.

24.6.2021
Český plynárenský svaz

K rozšíření využití stlačeného zemního plynu ve formě CNG pro pohon automobilů pomáhají domácí plničky. V provozu jich je v Česku asi 150. Mohou zásadním způsobem a velmi rychle doplnit síť cca 220 veřejných plnicích stanic.

15.6.2021
redakce

Valdická věznice nyní prochází řadou rozsáhlých změn, které zefektivní fungování energetického hospodářství a sníží náklady na energie. Energetický projekt za 115 milionů korun realizuje společnost ENESA z ČEZ ESCO.

8.6.2021
Asociace energetických auditorů - energetických specialistů, z.s.

Potřebujete průkaz energetické náročnosti budov, energetický posudek nebo energetický audit? Potřebné informace získáte na webináři, který je určen pro stavební úřady, ale také pro vlastníky, společenství vlastníků, stavebníky a správce budov.

6.6.2021
Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství

Jak využít dohromady obnovitelné zdroje energie a zelené technologie tak, aby šlo o ekonomické a tím pádem i atraktivní řešení? Na tuto otázku chce odpovědět mezinárodní projekt RESHeat.

ilustrační foto: Main Point Karlín © TZB-info
30.4.2021
Ing. Zuzana Mrňová, VUT FAST Brno, Ústav stavební ekonomiky a řízení

Recenzovaný Další z článků z konference JUNIORSTAV představuje nejčastější certifikace budov. Zodpovědný přístup k životnímu prostředí se netýká pouze podnikové ekologie, ale stále častěji se promítá i do oblasti projektování a výstavby stavebních objektů, s čímž úzce souvisí pojem udržitelná výstavba budov. S rozvojem udržitelné výstavby vyvstala potřeba hodnocení budov a jejich dopadů na životní prostředí. Z tohoto důvodu byly vytvořeny environmentální certifikace budov, které hodnotí to, jak budova ovlivňuje své okolí v průběhu životního cyklu. Článek si klade za cíl zjistit, jaké environmentální certifikace ve světě existují, a které z nich se používají v České republice nejčastěji. Na závěr jsou certifikace porovnány a popsány jejich hlavní rozdíly.

© fotolia.com
8.4.2021
Ing. Miroslav Mareš, ASOCIACE ENERGETICKÝCH AUDITORŮ

Odborný Dne 31. 3. 2021 byly ve Sbírce zákonů publikovány dvě důležité vyhlášky; vyhláška č. 140/2021 Sb. o energetickém auditu a vyhláška č. 141/2021 Sb. o energetickém posudku, které provádějí povinnosti stanovené v § 9 a § 9a zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, ve znění zákona č. 3/2020 Sb. Tím byl dovršen proces zásadních změn hlavních nástrojů k identifikaci příležitostí ke zvýšení hospodárnosti užití energie, tj. energetických auditů a energetických posudků. Obě nové vyhlášky jsou platné od 1. dubna 2021.

31.3.2021
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Energetický management je prostředkem pro dosažení uhlíkové neutrality. Optimalizace provozu spotřebičů a nabíjení a vybíjení energetických úložných kapacit v domě ve vztahu k aktuálnímu výkonu fotovoltaického systému, přesunem odběru elektřiny ze sítě do doby nízkého tarifu atd. maximalizuje spotřebu energie vyrobené vlastní elektrárnou a minimalizuje náklady na odběr elektřiny ze sítě.

22.3.2021
Ing. Libor Šteffek, Ph.D., Ing. Jiří Kalánek, Ph.D., prof. Ing. Milan Ostrý, Ph.D.

Recenzovaný Velikost solárních zisků transparentními plochami obálky budovy je závislá především na velikosti a orientaci zasklení a celkové propustnosti slunečního záření g. Velké prosklené plochy zajišťují tedy při vhodné orientaci velké solární zisky, jsou ale také nejslabším místem tepelněizolační obálky budovy. Pomocí počítačové simulace byl vypočítán vliv kombinace součinitelů prostupu tepla zasklení Ug a celkové propustností slunečního záření g na měrnou potřebu tepla na vytápění vybraného energeticky pasivního domu. Příspěvek pojednává o energetické bilanci okenních výplní pro různé kombinace parametrů zasklení v souvislosti s jejich orientací.

11.1.2021
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Na vyhlášku č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, která nabyla účinnosti 1. září 2020, navazuje řada technických norem, které jsou postupně novelizovány. Článek informuje o změnách ČSN 730331-1 Energetická náročnost budov – Typické hodnoty pro výpočet – Část 1: Obecná část a měsíční výpočtová data.

6.12.2020
UCEEB, ČVUT v Praze

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) na základě své studie navrhlo změny kritérií pro podporu novostaveb s vysokou konstrukční výškou v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.