Návratnost projektů se zkracuje i navzdory dvoucifernému zdražení technologií i komponent, hlásí Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).
Odborný Ukazatel připravenosti budovy pro chytrá řešení (SRI) vychází z nové evropské směrnice o energetické náročnosti budov. V článku je popsán princip vyhodnocení ukazatele, koncept virtuálního průkazu energetické náročnosti budovy a test na datech sbíraných v rámci nízkoenergetického rodinného domu.
Odborný První část článku popisuje reálné průběhy vytápění a spotřeby elektřiny sálavými panely dvou rodinných domů s odlišným přístupem k jejich užívání. V druhé části budou domy porovnány z pohledu parametrů svého vnitřního prostředí ve vazbě na měřenou spotřebu energie a jejich energetické náročnosti.
Vytápění, vzduchotechnika a klimatizace představují zhruba 40 % energií spotřebovaných v kancelářských budovách. Náklady na tyto energie bývají často vysoké a v mnoha firmách dochází k jejich plýtvání. Což má vliv nejen na uhlíkovou stopu, ale i na náklady firmy. A o to větší, při rostoucích cenách energií v posledních měsících. Níže najdete několik tipů, které mohou spotřebu a finanční zátěž snížit.
Desigo je řešení pro automatizaci technologií v budovách od společnosti Siemens. Díky svým vlastnostem pokrývá všechny typy a velikosti aplikací – od malých předávacích stanic, přes kotelny, výměníkové stanice nebo strojovny vzduchotechniky až po komplexní automatizaci komerčních budov, kancelářských budov a budov občanské vybavenosti.
Tepelné čerpadlo Compress 5000 AW vzduch-voda s regulací HPC 300, které je vhodné zejména pro bytové domy a komerční objekty, dokáže řešit složité více okruhové soustavy s různými bivalentními zdroji a potřebou výkonu od 2,9 kW do 150 kW. Propojení tepelného čerpadla s jednookruhovou otopnou soustavou vyřeší akumulační modul BH 300 P – Hydraulická věž.
Recenzovaný Stavebný priemysel je primárny zdroj environmentálnych vplyvov, najmä uhlíkovej stopy. Hodnotenie životného cyklu (LCA) sa používa na hodnotenie vplyvu skúmanej budovy na životné prostredie. Náklady na životný cyklus (LCC) z pohľadu cirkulárnej ekonomiky vytvárajú ekonomický model uprednostňujúci opätovné použitie a recykláciu. Cieľom tohto príspevku je posúdiť rezidenčnú budovu z hľadiska uhlíkovej stopy pomocou analýzy LCA a cirkulárnej ekonomiky pomocou analýzy LCC. Rezidenčná budova spôsobuje 1 756 ton CO2e , čo predstavuje 41,35 kg CO2e/m2/rok. Celkové odhadované náklady životného cyklu budovy v nominálnom vyjadrení sú 1 694 699,61 €. Priemerné celkové náklady životného cyklu 1 995,21 €/m2.
TZB-info doporučuje 5. ročník konference TZB-info Energetická náročnost budov (středa 1. 12. 2021) je zaměřen na nové požadavky a podmínky energetického hodnocení od ledna 2022. Hovořit budeme o referenčních parametrech, započítání nestandardních zdrojů, chlazení nebo institutu opravných mechanismů ze zákona 406.