Celková úspora elektrické energie 44 %, návratnost 37 měsíců, úspora CO2 více než 52 t/rok. S ventilátory ebm-papst realizovala retrofit firma AHU-tech.
Spojení fotovoltaiky, tepelného čerpadla, rekuperace, a ohřevu teplé užitkové vody (TUV) – tedy cesta k vytvoření moderního inteligentního rodinného domu, přináší zásadní výhody, díky nimž proměníte svůj dům v energetickou pevnost, ale u vzájemně oddělených technologií jen těžko dosahují. Trendem dnešní doby je proto úsilí o vytvoření jednotného komplexního systému s jednotným řízením. Podívejme se společně na výhody takového komplexního systému, ale zároveň i na výzvy, které s sebou vzájemné propojení jednotlivých zařízení přináší.
Průmyslové chlazení je klíčovým prvkem mnohých průmyslových aplikací, od potravinářského po automobilový průmysl. Pro řadu výrobních procesů je použití účinné chladicí technologie nezbytné pro udržení jejich kvality a bezpečnosti. Vysoká účinnost chladicích systémů rovněž výrazně přispívá ke snižování energetické náročnosti a emisí skleníkových plynů.
Na první pohled se mohou různé typy zasklení jevit jako prakticky totožné, nenechte se ale mýlit – rozdíly mezi jednotlivými typy zasklení mohou být obrovské, aniž by byly pouhým okem vidět. „Zdánlivé detaily rozhodují nejen o komfortu užívání, ale rovněž o energetické a tím i ekonomické náročnosti provozu celé budovy,“ vysvětluje Petr Stejskal, obchodní ředitel společnosti HELUZ IZOS, největšího výrobce izolačních a dalších opracovaných skel pro stavebnictví na tuzemském trhu.
TZB-info doporučuje Zveme vás, čtenáře portálu TZB-info, zástupce SVJ, bytových družstev, členy samospráv a projektanty na konferenci TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2024. Důležitou součástí programu bude diskuse o plnění nových legislativních povinností pro bytové domy, jak se mění rozúčtování a jak v praxi probíhají kontroly otopných systémů. Inspirujte se příklady úspor z realizací a jak na rekonstrukce s dotací. Těšíme se na vás 31. října v Praze.
Výstavba fotovoltaických elektráren (FVE) není jednoduchým procesem v Česku. Velkou výzvou mohou být složité a zdlouhavé administrativní postupy stavebního řízení. Proto zatím výstavba nových velkých FVE stagnuje. Situace by se však měla změnit od 1. 1. 2025, kdy je předpokládáno, že nabude účinnosti nový Zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie.
V dobách mimořádných situací, jako jsou povodně nebo extrémní počasí, je klíčové zajistit energetickou soběstačnost a efektivitu. Ostrovní dům, který není připojený k distribuční síti a funguje pouze na vlastní zdroje energie, představuje výzvu, zejména během deštivých dní, kdy je nedostatek slunečního světla. Několik rad, jak tedy v takových situacích co nejlépe využít dostupnou energii, připravili Jiří Šizling a Lukáš Caldr, vývojáři aplikace Infigy na řízení energií z fotovoltaiky v rodinných domech.
Všechny modely ohřívačů a zásobníků teplé vody, prodávané v Evropské unii, podléhají nařízení Evropské komise č. 812/2013: tzv. ekodesignu. To ukládá výrobcům za povinnost označovat tato zařízení dvěma základními typy energetických štítků, které uvádějí buď statickou ztrátu výrobku, nebo jeho zátěžový/vytáčecí profil. První varianta je určená pro nepřímotopné ohřívače/zásobníky vody, ta druhá pro modely s elektrickým ohřevem. Čím se obě verze liší, popisuje společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, na svých nových produktech: nepřímotopném zásobníku OKC NTR/HR a průtokovém ohřívači vody PTO-T.
Viega Smartloop Inliner je systém pro cirkulaci teplé vody, který zajišťuje, že teplá voda je dostupná tzv. na vyžádání, a to bez zbytečných časových prodlev a energetických ztrát. Hlavní inovací je integrovaný systém cirkulace přímo v rozvodech teplé vody, což eliminuje potřebu samostatných cirkulačních vedení.
S přijetím nového stavebního zákona také souvisí otázky ohledně možnosti využití současných projektových dokumentací, vlivu nového zákona na již získaná povolení a změny na úrovni územního plánování. Všechna uvedená témata budou předmětem školení 26. 9. 2024, ve kterém se zaměříme na praktické dopady nového stavebního zákona týkající se vlastníků již existujících staveb.
Energeticky úsporné a pasivní domy kladou nové požadavky i na komínové systémy. Prakticky každá novostavba je v dnešní době navrhována jako stavba těsná, bez tepelných a difuzních mostů, u velké části staveb je zvýšený požadavek z hlediska těsnosti domu. Tento nový standard klade automaticky požadavky na komínové těleso, které prochází z interiéru do exteriéru a prochází obálkou budovy.