logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 12.4.2022 do 31.1.2023

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Novinky v programu Energie 2023
31.1.2023
doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních staveb

Nová verze programu Energie pro hodnocení energetické náročnosti budov podle vyhlášky č. 264/2020 Sb. umožňuje provést výpočet s hodinovým krokem v souladu s ČSN EN ISO 52016-1. Přednáška doc. Dr. Ing. Zbyňka Svobody zazněla na konferenci Energetická náročnost budov 2022.

23.1.2023
doc. Ing. Ondřej Šikula, Ph.D., Ing. Josef Plášek

Recenzovaný TZB-info doporučuje Ve zkoumaném nezatepleném domě se šetří cca 8 % tepla při 8hodinovém nočním útlumu o 2 stupně. O úspoře tepla a udržení přijatelného komfortu rozhoduje stupeň zateplení, regulace, chování obyvatel a jiné.

18.1.2023
redakce

Výpočet dodané energie pro hodnocení energetické náročnosti budovy s intervalem jedné hodiny bylo hlavní téma 6. ročníku konference Energetická náročnost budov, kterou pořádal portál TZB-info.

7.1.2023
redakce

Odborný TZB-info doporučuje Energetická náročnost budov se hodnotila ve 12 měsíčních krocích jednoduchou bilancí zisků a ztrát s přibližným odhadem vlivu akumulace. Přednáška Vás provede principem výpočetního algoritmu s hodinovým krokem, který platí od 1.1.2023.

6.1.2023
redakce

Odborný TZB-info doporučuje Od 1. 1. 2023 se výpočet dodané energie pro hodnocení energetické náročnosti budovy provádí s intervalem jedné hodiny, a to v budovách nebo zónách s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie dle § 4 odst. 1 vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov.

Průkaz energetické náročnosti © Silvano Rebai – Fotolia.com
21.11.2022
redakce

Konference se koná 1. prosince v Praze. Hovořit budeme v celém bloku o výpočtu energetické náročnosti v hodinovém kroku, dále o hodnocení systémů klimatizace, novém programu NZÚ Light, realizacích fotovoltaiky a první uhlíkově a energeticky pozitivní škole v ČR.

8.11.2022
redakce

Každý dům má svoji energetickou náročnost vepsanou již od svého vzniku. Zlepšit ji lze samozřejmě revitalizacemi a rekonverzemi objektu. Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nepotřebuje. A jak efektivně a ekonomicky pracovat s technologiemi, které zajistí ten zbytek energií, bez kterých se neobejde?

12.9.2022
redakce podle tiskové zprávy

S novým školním rokem se studenti a učitelé pražské střední školy SOŠ – COP a G v Českobrodské ulici mohou těšit na atraktivní, moderní, chytré a zároveň energeticky úsporné místo pro výuku. V rámci komplexní rekonstrukce, která nemá na území ČR obdoby, byla původní školní budova přestavěna na chytrou, bezpečnou a trvale udržitelnou. Jde o zcela unikátní projekt, jehož výsledkem je první energeticky a uhlíkově pozitivní školní budova v ČR. Tato stavba, která je jedinečná i v kontextu EU, reprezentuje zcela nový přístup ke školským budovám.

20. letní škola TZB právě probíhá, foto redakce
8.9.2022
redakce

Program včera zahájily přednášky o novinkách, které mohou být inspirací pro studenty ve workshopech. Na řadu přišla tepelná čerpadla, chlazení, větrání, rekuperace, otopná tělesa i potrubí a TZB-info a estav.tv jako informační podpora.

29.8.2022
Ing. Ondřej Kaňka, Ing. Josef Hodboď

Odborný Tepelné čerpadlo země-voda plní kritéria energetické náročnosti pro průkaz energetické náročnosti PENB bez nutnosti kombinace s dalšími technickými zařízeními, jako je řízené větrání s rekuperací, tepla, fotovoltaická elektrárny, kamna na dřevo, pelety, tepelný solární systém atp.

20.7.2022
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Energetickými štítky jsou povinně vybavena TČ od 26. 9. 2015 do jmenovitého tepelného výkonu 70 kW a souběžně od tohoto data musí nové výrobky splňovat minimální hodnoty sezónní energetické účinnosti vytápění, které jsou závazné pro TČ do jmenovitého tepelného výkonu až 400 kW.

Bytové domy na Jižním městě v Praze (Foto J. Hodboď)
20.6.2022
Ing. Veronika Dokoupilová, doc. Ing. Petr Horák, Ph.D.

Recenzovaný Zpřísňování kritérií ENB a snaha o prosazení komplexního pohledu, nejen potřeby energií spojených s bydlením, ale i místem bydlení, způsobem dopravy atp. ukazují, že současný stav není systémově vyřešený. Splnit nová kritéria i ve stávajících budovách, z nichž mnohé neprošly ani základním zateplením, bude velmi náročné, i když nutné.

10.6.2022
redakce

Před námi stojí velká výzva a tou je digitalizace hydronického vyvažování a regulace. Díky neustálému sběru dat máme k dispozici aktuální informace o průtoku, teplotách a výkonu. Na základě těchto dat můžeme nejen přesně řídit distribuci tepla a chladu, ale také tato data použít pro řízení zdrojů (kaskáda, bivalentní zdroje) nebo řízení další prvků jako např. oběhových čerpadel. Shromažďování dat z provozu je důležité i pro odhalování úniků energie a také pro diagnostiku případných provozních problémů. Poskytování cloudových služeb na základě sběru a vyhodnocování dat bude do budoucna využíváno právě provozovateli soustav HVAC.

14.5.2022
Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS)

Na 63 % Čechů plánuje v letošním roce malé či větší úpravy svého stávajícího bydlení. Do rekonstrukce se pouštějí nejčastěji proto, že jejich nemovitost je již stará a potřebuje obnovit, z důvodu rostoucích cen energií je to jen 12 %.

6.5.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

TZB-info doporučuje V lednu roku 2022 začaly platit nové energetické požadavky na novostavby a větší rekonstrukce, plynoucí z vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov. Ty motivují při projektování ke komplexnějšímu přístupu při energetickém a architektonickém řešení budov.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.