logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Archiv článků autora: Vlastimil Růžička


22.8.2009
redakce, Vlastimil Růžička

Podle údajů European Wind Energy Association (EWEA) by se pomocí větru mohlo v roce 2020 vyrábět v Evropské unii 12 % elektřiny. V současnosti je to asi 4 %. V případě Česka se jeví podíl větrné energie jako naprosto marginální. Za poslední dva roky se však kapacita větrníků výrazně zvýšila. Zásluhu na tom má vstřícný přístup Evropské unie i Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE).

4.8.2009
Vlastimil Růžička, redakce

Jak ukazují aktuální výsledky výzkumu společnosti CEEC Research, situace v českém stavebnictví se podstatně zhoršuje. Vyplývá to rozhovorů s představiteli třiasedmdesáti velkých, středních a malých stavebních firem.

25.7.2009
Vlastimil Růžička, redakce

Inteligentní budovy jsou středem zájmu mnoha akademických pracovišť. Stavební fakulta ČVUT Praha dokonce otevřela za tímto účelem speciální laboratoře. Systém inteligentního řízení budov "Kobra systém", který dodává společnost ADP CZ,.a.s., a který je významnou součástí vybavení laboratoře popisuje v rozhovoru ing. Kamil Arnošt, obchodní a marketingový ředitel společnosti.

7.7.2009
Vlastimil Růžička, redakce

Dopady ekonomické krize na trh technických zařízení budov jsou zřejmé. Asociace odborných velkoobchodů oborů plyn, voda, topení, vzduchotechnika pořádala na toto téma konferenci a řečníci shrnuli evropský vývoj na trhu TZB do několika základních bodů. Hovořilo se o internacionalizaci a koncentraci v průmyslu i v distribuci, zmíněna byla i výroba, která se až dosud přesouvala ze západní Evropy za levnější pracovní silou. Jako podstatné lze označit také to, že uvědomění spotřebitelů se podle průzkumů podstatně zvyšuje a kvalitní produkty kupuje více zákazníků ze střední třídy s ohledem na životní prostředí a ekologii.

30.4.2009
Vlastimil Růžička, redakce

Evropský parlament schválil v minulém týdnu pozměňovací směrnici o energetické náročnosti budov. Původní návrh Komise totiž neobsahoval žádná konkrétní data pro zavedení energeticky neutrálních budov a blíže nespecifikoval průběžné národní cíle. Komise má v úmyslu zavést společnou metodologii výpočtu energetické účinnosti a vypracovat detailní evropskou definici budov s nulovou čistou spotřebou energie.

11.4.2009
Vlastimil Růžička, redakce

7. dubna byl představen dlouho očekávaný program Zelená úsporám. Program přinesl celou řadu novinek v oblasti podpory úspor energie a nízkoemisních zdrojů pro vytápění. Přestože se jedná o ojedinělý a poměrně velkorysý projekt, jenž nabízí celou řadu výhod, má i své odpůrce.
V rozhovorech jsme oslovili Marka Bláhu, ředitele společnosti Tepelná čerpadla IVT, a Richarda Richtermoce ze společnosti Thermoil, tedy muže, kteří dotace ministerstva dlouhodobě sledují. 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.