Město Olomouc je majitelem zajímavě řešené nízkoenergetické budovy vzdělávacího centra obecně prospěšné společnosti Sluňákov se zaměřením na rozvoj vztahu člověka a přírody. Stavba byla oceněna hlavní cenou Grand Prix architektů 2007.
Výzkumné centrum s názvem CENTEM vzniká při vysokoškolském ústavu Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni. Zaměří se na vývoj fotovoltaických článků, laserové technologie, polymerní kompozity a nové materiály, které lze využít ve fotovoltaice, mikrosystémové technice, ve stavebnictví, strojírenství a energetice.
Společnost pro techniku prostředí, odborná sekce Osvětlení, pořádala v polovině ledna seminář na téma aktuální problémy osvětlení a oslunění budov. Záměrem pořadatelů bylo setkání odborníků, kteří se touto oblastí zabývají a řeší dané problémy na bázi praktické i legislativní. Odborným garantem semináře byl doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., z Katedry konstrukcí pozemních staveb ČVUT v Praze.
V rámci doprovodného programu veletrhu Aqua-therm 2011 se uskutečnila v pátek 25. listopadu konference s názvem Facility Management v praxi. Garantem byla česká pobočka mezinárodní organizace IFMA (International Facility Management Association), která se od roku 2000 snaží o prosazování zásad moderního FM také v ČR.
Již 8. ročník mezinárodních Dnů pasivních domů proběhl o víkendu 11. až 13. listopadu 2011. Pro širokou veřejnost se otevřely dveře pasivních staveb v celé České republice i v Evropě. Návštěvníci se mohli zúčastnit exkurzí a seminářů a navíc také vyhrát v soutěži dovolenou svých snů. Akci hodnotí v rozhovoru pro TZB-info Ing. Michal Čejka, projektový manažer společnosti PORSENNA.
Mezinárodní konference NANOCON 2011 pořádaná Českou společností pro nové materiály a technologie a firmou TANGER byla první tuzemskou konferencí v České republice zaměřenou na nanomateriály, na jejich výzkum, aplikace a vliv na životní prostředí a zdraví lidí. Mluvilo se také o aplikacích ve stavebnictví.
CERPAD (Centrum regenerace panelových domů) je nezávislá instituce, která se zabývá současným stavem a budoucností bydlení v domech postavených panelovou i nepanelovou technologií. Sdružení právnických osob provádí poradenství, technická řešení a dodávky komplexních systémů pro opravy a rekonstrukce panelových domů. V průběhu semináře o novém Memorandu CERPAD jsme oslovili prezidenta tohoto sdružení, Ing. Tomáše Fendrycha.
Sdružení CERPAD ve spolupráci se Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB) uspořádalo na počátku měsíce setkání se zástupci státní správy, politiky a podnikateli a vydalo memorandum, které bylo zasláno orgánům státní správy a zákonodárcům. Z diskuse jednoznačně vyplynulo, že v přístupu státní správy k politice bydlení je celá řada rozporů.
V neděli 25. září se zavřou brány veletrhů For Arch a For Therm 2011. Pět dní jsme Vám nepřetržitě připravovali aktuality z veletrhu. Dnes přinášíme zejména videa zachycující zajímavé praktické ukázky a oceněné výrobky. Vedle toho se konala druhá část semináře o pasivních domech. Vše včetně fotogalerie naleznete v našem článku.
Přinášíme zajímavosti z doprovodného programu druhého dne veletrhu For Arch 2011. Nabízíme např. informace o tom, jak nová ČSN 73 0540-2 definuje nulové domy. Navštívili jsme také konferenci Dřevěné stavění, seminář Obnovitelné zdroje energie a workshop Bezbariérové užívání staveb. Naše postřehy a nejdůležitější prezentace ke stažení jsou k dispozici v následujícím článku.
Včera byl zahájen veletrh For Arch 2011. Hned první den veletrhu přinesl v rámci doprovodného programu několik zajímavých seminářů. S redakcí jsme nevštívili semináře o tepelných čerpadlech, obnovitelných zdrojích energie, nekonvenčních zdrojích elektrické energie a seminář Programy podpory bydlení pro obce.
Letošní ročník soutěže Energy Globe Award ČR se rozrostl do sedmi bohatě zastoupených kategorií, přihlášeno bylo podle informací pořadatele 221 projektů. Porota složená z odborníků vybere tři nejlepší a oznámí je veřejnosti. Server TZB-info požádal o rozhovor jednoho z porotců inženýra Romana Šubrta z českobudějovického sdružení Energy Consulting.
Seminář o problematice provádění ocelových a hliníkových konstrukcí podle řady norem ČSN EN 1090 se konal v druhé polovině června v pražském hotelu ILF. Byly představeny povinnosti značení stavebních výrobků, certifikace systému řízení výroby ve srovnání se stávajícími normami, jejichž platnost končí 31. 8. 2011 a také konkrétní příklady zavádění do praxe.