Ústředním tématem letošního ročníku konference Izolace, pořádaným společností A.W.A.L., byly šikmé střešní pláště. Téma nadmíru aktuální v době, kdy razantně přibývá případů jejich poruch.
Tradiční konference s názvem Zkoušení a jakost ve stavebnictví se uskutečnila na začátku měsíce října v prostorách brněnské stavební fakulty. Náplní sedmého ročníku nebyly pouze příspěvky s tématy využití zkušebních metod pro hodnocení jakosti stavebních materiálů, ale zaznělo takřka vše, co tento interdisciplinární obor propojuje, včetně nejrůznějších inovací.
V polovině července se na půdě pražské fakulty architektury ČVUT uskutečnil seminář na téma Veřejná podpora v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Seminář byl organizován Technologickou agenturou České republiky ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a s Evropskou komisí – Generálním ředitelstvím pro hospodářskou soutěž.
Neznamená to, že by studenti a pedagogové Vyšší odborné školy ve Volyni byli pasivní. Naopak – vedení známé instituce otevírá nový akreditovaný vzdělávací program s názvem Nízkoenergetické a pasivní objekty a rozšiřuje prostory pro vzdělávání i praxi. Informoval o tom zástupce ředitele školy Ing. Petr Červený.
Druhá polovina září patří již tradičně odborné konferenci Podlahy a povrchové úpravy ve stavebnictví. Letošní sedmý ročník se nesl ve znamení aplikace nových norem a přímých zkušeností z každodenní praxe. První den konference se hovořilo převážně o povrchových úpravách a podlahách obytných budov, druhý den o průmyslových podlahách.
Dvě velké akce měsíce září – veletrh stavebnictví FOR ARCH v Praze a MSV v Brně. To že strojírenství je oborem s velkým přesahem, dokazují každoročně vystavovatelé a pořadatelé strojírenského veletrhu. Své místo tady mají i stavebnictví a úspory energie.
ČVUT Praha vydalo oficiální zprávu o prvním obytném souboru certifikovaném metodikou SBToolCZ. „Byla zahájena výstavba první etapy nové čtvrti Úval Hostín, ve které je certifikováno ve fázi návrhu 12 rodinných domů a 22 bytů ve třech bytových domech,“ uvedl v tiskovém prohlášení Ing. Martin Vonka, Ph.D.
Dlouho diskutovaná potřeba řešení problémů s českými výtahy se projevila naplno při semináři pražského STUDIA AXIS dne 14. června 2012. Setkali se zde zástupci bytových družstev, majitelé a provozovatelé výtahů, s projektanty a dodavateli, aby posoudili technické normy a směrnice, zejména z hlediska konstrukční a také požární bezpečnosti. Program semináře, jehož garantem byla Unie výtahového průmyslu v ČR, nabízel i doprovodné akce, které se týkaly financování či aktuálních technických novinek v oboru Výtahy.