logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme plynem
Archiv článků od 10.1.2023 do 29.5.2023

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

logo Nová zelená úsporám
29.5.2023
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo detaily zářijových změn v programu Nová zelená úsporám a její varianty Light. Podpora bytových domů bude rozdělena na tři výzvy podle vlastníka domu. V programu budou zvýhodněny nízkopříjmové domácnosti. Zavede se podpora výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Veškeré dotace Nová zelená úsporám budou nabízet bonifikaci 10 % pro znevýhodněné obce s rozšířenou působností (ORP). Pro získání dotace nebude třeba dokládat faktury.

28.4.2023
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Bude vodík vhodný pro vytápění nebo nebude? To je časté téma diskuzí jak mezi odborníky, tak laiky. Na jedné straně úvahy, řeči, na druhé straně funkční příklady. Příklady, které mají dokázat, že vodík je vhodný i pro vytápění. O tom, co se prokazatelně osvědčí, již nelze pochybovat. Proto jsou velmi důležité pilotní projekty. O některých z probíhajících informuje tento článek.

24.4.2023
Dr. Ing. Libor Čapla, RWE Gas Storage CZ, s. r. o., doc. Ing. Václav Koza, CS.c.

Recenzovaný Složení zemního plynu v distribuční soustavě ČR se markantně změnilo během roku 2022, kdy došlo k omezení dodávek plynu z Ruska a k jeho náhradě za LNG. V souvislosti s tím se článek zabývá změnami složení zemního plynu distribuovaného v ČR.

10.4.2023
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Zdeněk Lyčka, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

TZB-info doporučuje Podle chystané novely nařízení komise o ekodesignu by od 2029 měly být uváděny na trh pouze kotle, jejichž sezónní účinnost je vyšší jak 115 %. Tuto podmínku by však splnily jen tzv. hybridní zdroje, které novela nařízení definuje.

6.4.2023
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V dotačních programech Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light nastanou v roce 2023 změny. Zjednoduší se administrace, přibydou podporovaná opatření. Jak se vyznat ve změnách, jež byly avizovány na konci března, jsme se v exkluzivním rozhovoru zeptali Petra Valdmana, ředitele Státního fondu životního prostředí.

4.4.2023
MND Energie a.s.

S jarní nabídkou MND mohou tento trend využít noví i stávající zákazníci MND a nechat si ceny plynu a elektřiny klesnout také – nyní navíc se slevou 3 000 Kč při sjednání nové smlouvy online. Přechodem na Ceníky se stropem, které MND nabízí se smlouvou na dobu neurčitou bez fixace ceny, mohou zákazníci díky vývoji cen ušetřit i tisíce korun ročně.

10.3.2023
TOMEGAS s.r.o.

Manipulace s materiálem se málokde obejde bez manipulační techniky, respektive bez vysokozdvižných vozíků. Není žádným překvapením, že i do tohoto oboru proniká elektrifikace. Jenže spousta firem posuzuje kritéria výběru jen na základě módních tvrzení a nakonec si koupí vozík, který je v jistém směru „in“, je třeba levný, ale na servisu pak „prodělá kalhoty“.

Foto ©peteri - Fotolia.com
26.2.2023
Mgr. Saskie Krejčířová, Rödl & Partner

V rámci spolupráce s portálem epravo.cz jsme připravili právní rozbor vládní pomoci velkým podnikům na zvýšené náklady cen energií (zastropování cen energií a dotační program). Dnem 1. ledna 2023 totiž nabylo účinnosti nařízení vlády č. 442/2022 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 298/2022 Sb., o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci, ve znění nařízení vlády č. 343/2022 Sb. („Nařízení“). Novela Nařízení rozšiřuje kategorii zákazníků s maximální stanovenou cenou elektřiny a plynu o velké podniky.

Thermona slaví 33 let od svého založení a představujeme nové logo
22.2.2023
THERMONA, spol. s r.o.

Každý rok přinášíme řadu novinek v sortimentu, vylepšujeme naše služby, a proto jsme v loňském roce rozhodli o redesignu značky. Rok 2023 se zapíše do historie firmy, jako rok, který přináší novou firemní identitu, jednotný vizuální styl a nové logo.

15.2.2023
GasNet, s.r.o.

„Plynařinu jsem vystudoval, protože jde o technologicky zaměřené řemeslo, jehož budoucnost je v obnovitelných plynech: vodíku a biometanu,“ říká mladý plynař Radim Dvořák, absolvent Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy. Žáci z této a dalších čtyř středních škol budou v březnu bojovat o titul Plynaře roku 2023.

24.1.2023
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Pro stávající plány snižování emisí CO2 je přechod na LNG místo transportu zemního plynu potrubím nepříjemný. Pokud by byly zahrnuty všechny externality od vrtů až po využití plynu u spotřebitelů, muselo by se počítat se zvýšením emisí CO2. Svědčí o tom údaje z Německa.

10.1.2023
Ing. Jiří Buchta, CSc., předseda sekce plyn ČSTZ soudní znalec - technické obory různé se specializací plynové zařízení (topné a technické plyny), CTI ČR

Odborný TZB-info doporučuje Podklady pro zahájení prací, informace pro základní rozhodnutí, okamžité úkony při narušení pevnosti plynových zařízení při zemních pracích strojů v blízkosti potrubí.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2023, všechna práva vyhrazena.