„Způsob transformace vytápění domácností státní správa komunikuje jen s vybranými neziskovými organizacemi, které mají stejný názor jako zainteresovaní státní úředníci,“ říká APTT. Dokládá to i odpovědí na otevřený dopis zaslaný premiérovi.
Řada nových průmyslových provozů vzniká na zelené louce, byť v těsné blízkosti měst, ale ne zas natolik, aby významně zasahovaly do městské aglomerace. Většina z nich řeší důležitý problém a tím je zdroj energie pro svoji výrobu, případně pro vytápění objektů. Pokud tomu nepřeje zrovna náhoda, tak v místě obvykle chybí přípojka zemního plynu, což do značné míry eliminuje možnost výběru energie, pokud investor zohledňuje v prvé řadě ekonomiku provozu.
Výrobna biometanu v Mladé Boleslavi začala dodávat první kubíky obnovitelného biometanu domácnostem. Ke své distribuční soustavě ji připojil největší český distributor plynu, skupina GasNet. V areálu bioplynové stanice, kterou provozuje společnost COMPAG Mladá Boleslav, navíc stojí i plnička stlačeného biometanu pro dopravní prostředky. Je to první výrobna biometanu, která vedle distribuce dodává plyn i v oblasti čisté mobility.
Rekordně nízká byla v prvním čtvrtletí tohoto roku spotřeba zemního plynu. Hodnota 2 522 mil. m³ (27 396 GWh) je nejnižší od roku 2001, kdy začal Energetický regulační úřad (ERÚ) statistiky zpracovávat. Meziročně se pak jedná o pokles o 14,4 %. V zásobnících bylo na konci března 1 696 mil. m³ plynu, což odpovídá takřka čtyřnásobku loňského stavu zásob ze stejného období.
V loňském roce došlo v distribuční síti GasNet ke 502 případům narušení plynárenského zařízení. Nejčastější příčinou narušení byly neodborně prováděné stavební a zemní práce. Takových případů bylo loni 409. Ohroženo bylo nejen zdraví lidí, ale i okolní majetek. Přitom jde takovým situacím zabránit vytyčením sítí, apeluje na stavebníky největší český distributor plynu, skupina GasNet.
Elektrofúzní svařování se stává stále populárnějším způsobem spojování polyethylenových potrubí ve vodárenství a plynárenství. Využití digitálních technologií v elektrofúzním svařování ho dělá ještě přesnějším, spolehlivějším a efektivnějším. Umožňují řídit, monitorovat na dálku a sledovat a dokumentovat každý krok svařovacího procesu. To následně usnadňuje plánování údržby a snižuje riziko chyb. Vylepšený svařovací proces vede ke zlepšení kvality svaření a snížení počtu vad v potrubí. Možnost monitorovat a řídit proces na dálku z jiné lokality zásadně snižuje náklady na dopravu a zvyšuje efektivitu.
Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo detaily zářijových změn v programu Nová zelená úsporám a její varianty Light. Podpora bytových domů bude rozdělena na tři výzvy podle vlastníka domu. V programu budou zvýhodněny nízkopříjmové domácnosti. Zavede se podpora výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. Veškeré dotace Nová zelená úsporám budou nabízet bonifikaci 10 % pro znevýhodněné obce s rozšířenou působností (ORP). Pro získání dotace nebude třeba dokládat faktury.