V červnu začne ČEZ Energo ve spolupráci s Jabloneckou energetickou (JE) budovat přístavbu pro novou kogenerační jednotku a akumulační nádrž jako součást stávající kotelny v Mechové ulici v Jablonci nad Nisou.
V roce 2022, v době energetické krize a s počátkem války na Ukrajině, skokově narostla cena plynu a panovaly obavy z jeho nedostatku. Zájem o tepelná čerpadla tehdy narostl hned několikanásobně. Vyrojilo se mnoho nezkušených i nekvalitních dodavatelů, kteří instalovali tepelná čerpadla nízké kvality, často i v kombinaci se špatným návrhem čerpadla a nízkou úrovní služeb. Díky příznivějším cenám plynu dnes mnoho domácností opět vidí v tomto fosilním palivu cestu jak ušetřit za vytápění. Co kdyby ale bylo možné oba zdroje nakombinovat? Bylo by to efektivní? Ukážeme si to na dvou modelových situacích (pro dům s tepelnou ztrátou 14 kW).
Změna klimatu a nutnost snižování emisí uhlíku kladou nové výzvy na rozšiřování a modernizaci distribučních sítí. Aktuálně je potřeba provést kontrolu všech plynovodních potrubí, zdali splňují požadavky na rozvody vodíku, klíčového prvku budoucího energetického mixu. V kontextu boje se suchem je také nezbytné minimalizovat úniky vody z vodovodních systémů.
V minulém roce byla publikována rozsáhlá studie věnující se měření absorpčních tepelných čerpadel v průměrných klimatických podmínkách pro středně teplotní aplikace. Práce vznikla pod záštitou Katedry mechaniky a strojnictví na Technické fakultě ČZU a ve spolupráci s firmou ROBUR. Jde o jednu z nejrozsáhlejších aplikačních studií, která se dané technologii věnuje. Výsledky byly publikovány v prestižním vědeckém časopise „Energy and Buldings“. Práce poskytuje řadu odpovědí na otázky, s kterými se setkáváme v běžné praxi. Právě tyto informace Vám stručně představíme v následujícím článku.
Plynárenská skupina GasNet spojila síly s evropským lídrem ve vodíkových technologiích využívajících plazmu, německou společností Graforce. Plynaři podepsali s kolegy z Berlína společné memorandum o spolupráci v oblasti výroby vodíku prostřednictvím plazmové pyrolýzy. Ta je cestou, jak z dostupných surovin vyrábět čistý vodík za konkurenceschopnou cenu.
Nedávno se v médiích objevila zpráva, že se chystá zákaz plynových kotlů. To pochopitelně vyvolává mezi lidmi paniku, nebo alespoň řadu otázek, protože vytápění domů plynovými kotly patří stále mezi nejrozšířenější. A to i přesto, že v posledních dvou letech došlo mezi dodavateli zemního plynu doslova k zemětřesení. Pozor, to se však netýkalo propanu, který není, nebyl a nebude závislý na dodávkách plynu z Ruska.