Z Česka se Německo s politikou Energiewende jeví jako premiant. Poměr prodaných plynových kotlů k tepelným čerpadlům však máme lepší. Německá čísla poukazují na rozpory mezi oficiálními názory a jednáním Němců, kteří si pořizují nový zdroj tepla.
Trh s energiemi je v současné době dramaticky rozkolísaný a tak není divu, že řada firem, obcí nebo provozovatelů nejrůznějších budov a technologií zvažuje přechod z původního energetického zdroje na jiný. Cena elektrické energie prudce stoupla a dodávky zemního plynu jsou nejisté. Jenže mnoho variant nezbývá, pokud se nebudeme vracet k uhlí, což by ale pošramotilo náš environmentální přístup. Ačkoliv slovo „plyn“ může v současné době vyvolat na první pohled pochybnosti, na druhý už nemusí. Tedy pokud budeme hovořit o propanu.
Skupina GasNet, která je největším českým distributorem plynu, apeluje na stavebníky a stavební firmy, aby si před zahájením zemních prací nechali vytyčit umístění plynárenského zařízení na staveništi. Vyhnou se tak zbytečným problémům. V minulém roce došlo během stavební sezony k 585 případům narušení plynárenských zařízení, jejichž škody dosáhly řádu miliónů korun.
TZB-info doporučuje Již dnes musí každý odběratel zemního plynu zvažovat, jak se vyrovná nejen s růstem ceny, ale razantním útlumem jeho využití. Pro některé domácnosti může být přechod na jiný zdroj tepla finančně neúnosný nejen z hlediska nákladů na investici, ale i z hlediska budoucích provozních nákladů.