Modernizační fond nově pomůže domácnostem se snižováním spotřeby energií díky 55 miliardám, které se budou rozdělovat přes program Nová zelená úsporám. Ten se ještě více zjednoduší a otevře širšímu okruhu domácností.
Mezi českými domácnostmi masivně roste zájem o vytápění dřevními palivy. Domácí výrobci hlásí zvýšení prodejů kotlů na dřevo nebo dřevní pelety o 50 %. Výroba pelet v České republice vzrostla v prvním čtvrtletí 2022 oproti stejnému období loňského roku o rekordních 11 procent. České peletárny od ledna do března 2022 vyrobily 141 tisíc tun dřevních pelet.
Česká vláda přišla s opatřením, které by mělo snížit ekonomickou náročnost domácností po zvýšení ceny tepla. Podpora se ale týká jen domácností využívajících k vytápění elektřinu nebo plyn. Vláda v tomto případě zcela opomněla domácnosti, které topí tuhými palivy, jako je například dřevo, dřevní pelety nebo uhlí. Přitom například v Polsku vláda tento typ vytápění v souvislosti s aktuální energetickou krizí výrazně podporuje.
Návrat českých spotřebitelů k tuhým palivům pro vytápění s sebou nese i rostoucí poptávku po krbových vložkách zajišťujících kompletní ohřev vody v domácnosti. Po těchto teplovodních systémech sahají zejména rodinné domy s minimálními tepelnými ztrátami, a to zhruba v 80 procentech. U rekreačních staveb se objevují pouze v případě, že v nich lidé tráví delší časové úseky. Nárůst poptávky se přitom propisuje i do dalších způsobů vytápění dřevem, oproti minulým rokům je letos zájem výrazně vyšší i mimo topnou sezonu.
TZB-info doporučuje Podíl nákladů na vytápění v rozpočtech domácností a podniků roste rychleji než jejich příjmy. O to významnější je každé opatření, které tyto náklady zafixuje, aby se s nimi dalo dopředu počítat. Jednou možností je uzavřít smlouvu na dodávku elektrické energie s fixací její ceny na jeden až tři roky.