logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 8.9.2020 do 21.12.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.12.2020
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Odborný Český dřevozpracující průmysl se rychle proměňuje. Kůrovcová kalamita naplno ukázala, jak málo dokážeme zhodnotit národní bohatství českých lesů. Stát přichází o desítky miliard, když vyvážíme za hranice neopracovanou kulatinu, místo abychom dřevo pořezali a zpracovali doma.

7.12.2020
Ing. Jiří Ryšavý, Ing. Jiří Horák, Ph.D., Jiří Kremer, Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Lenka Kuboňová, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Oleksandr Molchanov, VŠB-TUO, CEET, Výzkumné energetické centrum

Recenzovaný Tato studie byla zaměřena na pozorování zděného komína s izostatickou vložkou, určeného pro odvod spalin ze spalovacího zařízení malého tepelného výkonu spalujícího pevná paliva, s ohledem na výskyt kondenzace.

7.12.2020
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Určit objem akumulační nádoby ke kotli s cílem optimalizovat jeho provoz lze více způsoby. V článku je odkaz na několik výpočetních pomůcek, které lze pro orientační výpočet využít. Jak pro pevná, tak plynná i kapalná paliva

2.12.2020
Ing. Zdeněk Lyčka, Ing. Miloslav Modlík

Zvyšující se tlak na postupné nahrazování uhelných paliv jinými zdroji energie se začíná projevovat také v sektoru vytápění domácností. Oproti roku 2015 se spotřeba tohoto paliva při vytápění domácností snížila téměř o 20 %.

1.12.2020
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Podíl z desítek miliard českých korun na přechod tepláren spalujících uhlí na zemní plyn si každá z nich nezaslouží. Některé by měly být nahrazeny decentralizovaným zásobováním teplem, které nabízí zvýšení účinnosti využití energie ze zemního plynu a pomáhá tak splnit klimatický závazek České republiky.

Marek Řebíček, ředitel Waldera s.r.o., foto redakce
1.11.2020
Waldera s.r.o., Marek Řebíček

Na podzim 2022 začne v ČR platit zákaz topení tuhými palivy v kotlích I. a II. emisní třídy. To bude mít obrovský dopad zejména na obce bez plynofikace. Žije v nich přitom cca milion obyvatel. Dřevěné pelety jsou schopny plně nahradit všechno uhlí spalované v malých zdrojích na české vesnici.

22.10.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

České domácnosti využívají pro vytápění, přípravu teplé vody, či vaření minimálně 700 tisíc kotlů a 500 tisíc kamen, krbů a sporáků na pevná paliva. I když neustále sílí tlaky na náhradu pevných paliv v domácnostech jinými zdroji tepla, je zřejmé, že v dohledné budoucnosti budou mít v tomto energetickém sektoru pevná paliva stále své nezanedbatelné a pevné místo.

18.10.2020
redakce

Do konce minulého století byly členy Asociace podniků topenářské techniky především české firmy. V současnosti sdružuje již všechny významné hráče působící na českém trhu, včetně zahraničních. To zvyšuje význam asociace při jednáních o nové legislativě, význam a dopad informací, které sumarizuje od svých členů.

18.10.2020
Česká peleta, z.s.p.o.

Nové trendy ve vytápění sleduje každý rok časopis Komfortní teplíčko. Letošní číslo je už desáté v pořadí! Zjistili jsme, jak strašně levně se vyváží české dřevo do zahraničí (a v jakém obrovském množství!). Kůrovcová kalamita za to tak úplně nemůže – jen naplno ukázala, jak špatně hospodaří stát. Českých dřevařů, ale taky ministrů jsme se pak zeptali, co by se s tím dalo dělat.

13.10.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Pro více jak 300 tisíc starých, ručně přikládaných teplovodních kotlů na pevná paliva, by měla být právě začínající topná sezóna sezónou maximálně předposlední. Od 1. září 2022 mají být podle zákona o ochraně ovzduší provozovány pouze kotle, které plní minimální emisní požadavky, odpovídající třídě 3. Končí všechny kotle vyrobené před rokem 2000 a „samovýroba“.

5.10.2020
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Odborný TZB-info doporučuje S nabytím účinnosti vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, se mění způsob hodnocení energetické náročnosti nových budov. Článek na případové studii rodinného domu přibližuje přístup ke koncepci technických systémů nových rodinných domů z pohledu současných a budoucích požadavků (od 1. 1. 2022) na energetickou náročnost budov.

5.10.2020
Ing. Zdeněk Lyčka

Více jak 41 % veškeré energie, která byla u nás v roce 2019 získána z obnovitelných zdrojů, bylo vyprodukováno v lokálních zdrojích tepla spalujících biomasu, které jsou určeny pro vytápění domácností. Dle statistických údajů MPO množství energie produkované těmito zdroji dlouhodobě roste.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.