logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 13.8.2022 do 9.11.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.11.2022
redakce

TZB-info doporučuje Za co, kdy a za kolik vyměnit starý kotel na pevná paliva? Inspirujte se na webináři – ve videích v článku a využijte poradnu na prosincové konferenci Energetická náročnost budov v Praze.

5.11.2022
Ing. Zdeněk Lyčka

V pokračování měření vlhkosti štípaného palivového dřeva při jeho postupném vysychání se mimo jiné dozvíte, co je mez hygroskopicity a jaký význam má právě pro palivové dřevo.

27.10.2022
OPOP s.r.o.

Kotle na pevná paliva od OPOP se vyrábějí ve Valašském Meziříčí už víc než 60 let a v posledních měsících se výroba doslova nezastaví. Jak vybrat kotel do novostavby? Jaké palivo zvolit a kdy můžete mít objednaný kotel doma? Zeptali jsme Ing. Romana Boczka, který má v OPOP na starost obchod a servisní síť.

27.10.2022
Ing. Zdeněk Lyčka

Obecně je přijímáno pravidlo, že vlhkost palivového dřeva by neměla být vyšší jak 20 %. Rychlost vysychání významně urychlíme rozřezáním na délku podle topeniště a rozštípeme na menší kusy.

17.10.2022
Ing. Zdeněk Lyčka

Mnoho domácností, které nově instalovaly kotel nebo kamna na dřevo nemá zkušenosti s tím, jak douho musí mokré dřevo vysychat. Zúčastněte se pokusu, který potřebnou dobu ukáže. Buď pasivně sledováním výsledků nebo i aktivně svým odhadem potřebné doby.

15.10.2022
Ing. Vladimír Stupavský, redakce TZB-info, Klastr Česká peleta

Situace na trhu s dřevními palivy je nyní stabilizovaná, pelet je pro domácí zákazníky aktuálně dostatek, trápí nás však stále vysoké ceny a v některých regionech i delší termíny dodávek.

4.10.2022
OPOP s.r.o.

Topení dřevem bylo vždy tím nejklasičtějším a nejjistějším způsobem, jak se ohřát. Uplatní se v přírodě, na chatě i v obcích, kde není plynofikace. V posledních měsících na vytápění dřevem spoléhá i mnohem víc domácností, které dříve využívali plyn nebo elektřinu. Podle čeho vybírat kotel, který se jednoduše ovládá a dobře udržuje?

15.9.2022
Česká peleta, z.s.p.o.

Mezi českými domácnostmi masivně roste zájem o vytápění dřevními palivy. Domácí výrobci hlásí zvýšení prodejů kotlů na dřevo nebo dřevní pelety o 50 %. Výroba pelet v České republice vzrostla v prvním čtvrtletí 2022 oproti stejnému období loňského roku o rekordních 11 procent. České peletárny od ledna do března 2022 vyrobily 141 tisíc tun dřevních pelet.

30.8.2022
Česká peleta, z.s.p.o.

Česká vláda přišla s opatřením, které by mělo snížit ekonomickou náročnost domácností po zvýšení ceny tepla. Podpora se ale týká jen domácností využívajících k vytápění elektřinu nebo plyn. Vláda v tomto případě zcela opomněla domácnosti, které topí tuhými palivy, jako je například dřevo, dřevní pelety nebo uhlí. Přitom například v Polsku vláda tento typ vytápění v souvislosti s aktuální energetickou krizí výrazně podporuje.

25.8.2022
HOXTER a.s.

Návrat českých spotřebitelů k tuhým palivům pro vytápění s sebou nese i rostoucí poptávku po krbových vložkách zajišťujících kompletní ohřev vody v domácnosti. Po těchto teplovodních systémech sahají zejména rodinné domy s minimálními tepelnými ztrátami, a to zhruba v 80 procentech. U rekreačních staveb se objevují pouze v případě, že v nich lidé tráví delší časové úseky. Nárůst poptávky se přitom propisuje i do dalších způsobů vytápění dřevem, oproti minulým rokům je letos zájem výrazně vyšší i mimo topnou sezonu.

24.8.2022
OPOP s.r.o.

Zájem o kotle na biomasu je v posledních měsících enormní a je jasné, že poptávka zákazníků jen tak neopadne. Kotle na dřevo jsou jasnou volbou pro ty, kdo preferují dlouhodobě výhodné a ekologické palivo.

24.8.2022
Ing. Zdeněk Lyčka

Od 1. 9. 2022 nabývá účinnosti, podle zákona o ochraně ovzduší, zákaz provozu kotlů na pevná paliva o příkonu do 300 kW emisních tříd 1 a 2. V první fázi zákaz platí pro kotle vytápějící nebytové prostory, plošný zákaz pro všechny kotle nižších tříd začne platit od 1. září 2024.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.