logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 11.5.2004 do 14.11.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.11.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Rozhovor s Ing. Petrem Cankařem z firmy Atmos přináší odpovědi na otázky okolo spalování dřeva a biomasy, které si nyní klade mnoho majitelů rodinných domů i starostů. Například komu se vyplatí zapomenout na nedávnou plynofikaci, jaký vliv má kvalita peletek, co se stává hitem poslední doby nebo co s kotlem na dřevo v zatepleném domě.

8.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek

Úvodní článek k seriálu na téma snižování energetické potřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů. Cílem je vytvoření databáze schématických zapojení s technickým popisem užití a uvedením výhod a nevýhod jednotlivých aplikací v otopných soustavách.

18.7.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Třetí článek věnovaný problematice výpočtu a použití denostupňů uvádí konkrétní příklad použití denostupňů stanovených z databáze průměrných denních teplot. Posuzuje přepočet spotřeby tepla pro budovu střední školy jako část úkonů spojených s provedením energetického auditu.

12.1.2005
Energy Centre České Budějovice

Cílem závěrečného workshopu BFCNet je představit výsledky výzkumu na poli technologie palivových článků a fermentace biomasy a prodiskutovat jejich význam pro další vývoj.

3.1.2005
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Znečišťující látky ve spalinách z různých paliv, porovnání s emisními limity a příklady výpočtu předpokládané koncentrace.

3.1.2005
Ing. Milan Bechyně

Obec Písečná u Jablunkova v Moravskoslezském kraji získala od roku 2001 samostatnost. Žije zde 815 obyvatel, kteří bydlí asi v 200 rodinných domech. Každý z domů byl vybaven ústředním vytápěním a jednoduchým klasickým kotlem (často vlastní konstrukce), spalujícím většinou uhlí a dřevo, což se velmi nepříjemně projevovalo na místním mikroklimatu. A právě problémy s čistotou ovzduší, způsobené emisemi z komínů rodinných domů, motivovaly starostu a obecní zastupitelstvo k činu.

27.12.2004
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Druhá část příspěvku upozorňuje na novou legislativu se zaměřením na spalovací zdroje, v přehledných tabulách jsou uvedeny sazby pro zpoplatněné látky a emisní limity podle druhu paliva.

20.12.2004
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Příspěvek je rozdělen na tři články, první část je zaměřena na popis hlavních znečisťujících látek vznikajících při spalování, vysvětlení pojmů a mechanizmu vzniku emisí, působení imisí a obsahuje i souhrnnou přehlednou informaci o nové legislativě v ochraně ovzduší se zaměřením na malé zdroje.

5.11.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Po vstupu České republiky a dalších 9 států do Evropské unie se mění i jejich národní legislativa v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí. Jak tyto změny probíhají, jak a kdy se musí měnit národní legislativa a jaké konkrétní změny náš vstup do EU v oblasti energetiky a životního prostředí přinesl? To všechno bude předmětem diskusí na konferenci EEBW: Energy Efficiency Business Week 2004, konané ve dnech 9.-10.11.2004 v Kongresovém centru Praha.

1.11.2004

Plánujete výměnu stávajícího zdroje, nebo Vás rozhodnutí jakým zdrojem vytápět ještě čeká? Nabízíme Vám tipy vystavovatelů na úspory v provozu Vašeho domu a bytu.

29.10.2004
prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc., Ing. Pavel Charvát, Ph.D., FSI VUT Brno

Článek představuje experimentální dům, který měl původně sloužit pouze ke zkoumání hybridního větrání v podmínkách České republiky. Nakonec vznikl demonstrační rodinný dům pro širokou odbornou i laickou veřejnost jako ukázkový projekt implementace řízeného větrání v našich podmínkách.

15.10.2004
RNDr. Petr Čížek

Tepelná čerpadla jsou užitečná zařízení, která odebírají teplo tam, kde ho nepotřebujeme, a odevzdávají tam, kde neškodí, anebo kde je možné ho lépe využít. Chytří Američané, kteří je v pouštních státech už drahnou dobu používají ke klimatizaci, přišli na nápad, že by ho mohli namísto vypouštění do vzduchu odložit do země a v zimě ho vrátit zase tam, odkud přišlo – do svých domů a kanceláří. A protože se takové vytápění skutečně osvědčilo, vzniklo rozsáhlé průmyslové odvětví, které se v devadesátých letech rozpřáhlo přes oceán.

8.10.2004
Progres Partners Advertising, s.r.o., Alexander Lukeš

Doprovodný program doplňuje novou sekci veletrhu Nízkoenergetická výstavba. Pokračováním založené tradice je Konference TZB-2004, která probíhá od úterý 23.11. do pátku 26.11.2004. TZB-info je nejen hlavním mediálním partnerem, ale opět i jedním z pořadatelů. Konference TZB-2004 je letos nově zařazena i do Programu celoživotního vzdělávání ČKAIT.

29.9.2004
Tomáš Chmelík

Jak již bylo bezpočtukrát v předchozích měsících řečeno a napsáno, implementace systému obchodování s emisemi skleníkových plynů představuje asi nejvýznamnější výzvu pro environmentální politiku posledních let. Rozhodně však představuje výzvu nejkontroverznější. Důvodů je hned několik.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.