logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 20.12.2004 do 27.11.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Pro dimenzování vrtů vytvořila skupina švédských a německých výzkumných a univerzitních pracovníků software Earth Energy Designer. Jeden ze vstupních parametrů pro tento software je tepelná vodivost hornin. Jejím určením se zabývá tato část seriálu o vrtech do horninového masivu.

20.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Důležitým parametrem pro dimenzování vrtů je celkový teplotní odpor Rb vrtu vůči přestupu tepla z hornin do nemrznoucí směsi proudící v kolektoru. Z hlediska efektivního přestupu tepla z hornin do kolektoru je žádoucí, aby Rb byl co nejnižší.Dimenzování vrtů je téma dnešního dílu.

8.11.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Ve svém třetím pokračování se seriál o tepelných čerpadlech zabývá zdroji tepla pro jejich využití. V následujícím článku je učebnicově propracována grafika jednotlivých systémů využívající nízkopotenciální tepelné energie vody, vzduchu případně zeminy či horniny.

23.10.2006
Ing. Jiří Ryška, CSc.

Recenzovaný Nový seriál o tepelných čerpadlech přináší ve svém úvodu ucelený pohled na problematiku u nás již obecně známou a popsanou. Ve své druhé části je pak zaměřen na méně publikované dimenzování vrtů do horninového masívu. Tématem prvního dílu je základní otázka - Proč vytápět pomocí tepelných čerpadel?

29.3.2006
Břetislav Koč

Stoupající ceny energií, elektřiny, topných olejů i zemního plynu způsobují návrat k topení pevnými palivy, bohužel v nemálo případech se topí nejen jimi, ale také vším, co hoří, což má negativní dopad na ovzduší v mnohých obcích. Článek pojednává o možnostech využití biopaliv, jako jsou např. topné brikety z obilí, slámy, energetického šťovíku apod.

3.3.2006
Ministerstvo životního prostředí

Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) je informačním zdrojem pro veřejnost, ale i pro stát, např. při rozhodování v oblasti politiky životního prostředí nebo pro koncepci environmentálního vzdělávání. Veřejná kontrola umožňuje působit na odpovědnější ekologické chování jednotlivých podniků.

14.11.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Rozhovor s Ing. Petrem Cankařem z firmy Atmos přináší odpovědi na otázky okolo spalování dřeva a biomasy, které si nyní klade mnoho majitelů rodinných domů i starostů. Například komu se vyplatí zapomenout na nedávnou plynofikaci, jaký vliv má kvalita peletek, co se stává hitem poslední doby nebo co s kotlem na dřevo v zatepleném domě.

8.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek

Úvodní článek k seriálu na téma snižování energetické potřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů. Cílem je vytvoření databáze schématických zapojení s technickým popisem užití a uvedením výhod a nevýhod jednotlivých aplikací v otopných soustavách.

18.7.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Třetí článek věnovaný problematice výpočtu a použití denostupňů uvádí konkrétní příklad použití denostupňů stanovených z databáze průměrných denních teplot. Posuzuje přepočet spotřeby tepla pro budovu střední školy jako část úkonů spojených s provedením energetického auditu.

12.1.2005
Energy Centre České Budějovice

Cílem závěrečného workshopu BFCNet je představit výsledky výzkumu na poli technologie palivových článků a fermentace biomasy a prodiskutovat jejich význam pro další vývoj.

3.1.2005
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Znečišťující látky ve spalinách z různých paliv, porovnání s emisními limity a příklady výpočtu předpokládané koncentrace.

3.1.2005
Ing. Milan Bechyně

Obec Písečná u Jablunkova v Moravskoslezském kraji získala od roku 2001 samostatnost. Žije zde 815 obyvatel, kteří bydlí asi v 200 rodinných domech. Každý z domů byl vybaven ústředním vytápěním a jednoduchým klasickým kotlem (často vlastní konstrukce), spalujícím většinou uhlí a dřevo, což se velmi nepříjemně projevovalo na místním mikroklimatu. A právě problémy s čistotou ovzduší, způsobené emisemi z komínů rodinných domů, motivovaly starostu a obecní zastupitelstvo k činu.

27.12.2004
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Druhá část příspěvku upozorňuje na novou legislativu se zaměřením na spalovací zdroje, v přehledných tabulách jsou uvedeny sazby pro zpoplatněné látky a emisní limity podle druhu paliva.

20.12.2004
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Příspěvek je rozdělen na tři články, první část je zaměřena na popis hlavních znečisťujících látek vznikajících při spalování, vysvětlení pojmů a mechanizmu vzniku emisí, působení imisí a obsahuje i souhrnnou přehlednou informaci o nové legislativě v ochraně ovzduší se zaměřením na malé zdroje.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.