logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 12.10.2013 do 31.3.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.3.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

1. dubna 2014 bude zahájen příjem žádostí o dotace na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám. Ukončení příjmu žádostí je avizováno na poslední říjen 2014 nebo při vyčerpání finančních prostředků. Oblasti podpory, nejdůležitější podmínky přidělení dotace a výše podpory jednotlivých opatření přinášíme v následujícím článku.

18.3.2014
VERNER a. s.

Díky současnému, téměř jarnímu počasí nastává ideální čas na výměnu starého kotle za nový, mnohem modernější a hlavně úspornější. Navíc nový zákon o ochraně ovzduší českým domácnostem nařizuje, aby do budoucna využívaly pouze kvalitní a nízkoemisní kotle.

13.3.2014
Ing. Petr Kotek, Ph.D., EnergySim s.r.o., Ing. Zdeněk Ročárek, Ing. František Duda, Ing. Jan Antonín

Třicet reprezentativních projektů rodinných domů s velmi nízkou potřebou tepla na vytápění - 19 dřevostaveb a 11 staveb zděných s různými zdroji tepla na vytápění a přípravu teplé vody. Jak uspěly s žádostí o podporu v minulé výzvě NZÚ?

4.3.2014
BENEKOVterm s.r.o.

Díky projektu kotlíkových dotací se hitem posledních dvou let v celé ČR staly automatické kotle na tuhá paliva. Nejmodernější modely těchto kotlů nabízí zákazníkům obrovské úspory v nákladech na topení a zároveň nabízí tak vysokou míru pohodlí, která je při spalování uhlí pro řadu lidí stále nepředstavitelná.

10.2.2014
Ing. Zdeněk Lyčka

V poslední době výrazně vzrostl zájem o malé automatické teplovodní kotle na pevná paliva pro vytápění domácností. Nebývale narostl počet nových automatických kotlů s litinovým výměníkem, a mezi veřejností se tak „rozhořel“ spor o to, co je výhodnější. Zda Ocel nebo Litina.

5.2.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Lze povzbudit české stavebnictví pomocí prostředků veřejné podpory? Je tato podpora účinná a efektivní? Zkušenosti s jejím dosavadním průběhem v ČR stejně jako trendy a očekávání v této oblasti byly tématem konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané k soutěži Building efficiency awards (BEFFA).

20.1.2014
Ing. Vladimír Valenta

Pro provoz plynových kotlů je třeba zajistit přívod spalovacího vzduchu a v kotelně musí být také zajištěno dostatečné větrání prostoru. Zde budou uvedeny vztahy pro určování průtoku spalovacího i větracího vzduchu pro plynové kotle typu B a v závěru i pro uhelné kotle.

13.1.2014
KOVARSON s.r.o., Ing. Jan Valčík

Nebaví Vás chodit do kotelny a neustále přikládat do kotle? Chcete topit ekologicky a levně? V poslední době jsou toto čím dál častější otázky uživatelů, kteří topí klasickými kotli na tuhá paliva 1. a 2. třídy, u kterých je velmi nízká účinnost spalování (asi 50 %) a musí se ke kotli každé 3 až 4 hodiny, aby bylo doma teplo.

13.1.2014
Romotop s.r.o., Ing. Vladimír Krajíček, projektový a inovační manažer

Systém triple pass vyvinutý firmou Romotop zásadně zvyšuje účinnost výměníku krbových vložek a krbových kamen. Triple pass využívá mnohem efektivněji vnitřní teplosměnné plochy trubek výměníku. Při trojnásobně delší cestě dokáže výměník odebrat spalinám mnohem více tepla, než výměník standardního řešení. Rozdíl v celkové účinnosti topidla je až 10 %.

6.1.2014
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Akční plán pro biomasu počítá disponibilní plochu ve 3 variantách vzhledem k míře soběstačnosti ČR v potravinách. Plocha rychle rostoucích dřevin stabilně roste, z pohledu celkové energetické produkce je zapojení mizivé. Registrací popelů podle zákona je lze vyjmout z kategorie odpadů a následně mohou být aplikovány jako hnojivo.

23.12.2013
Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, Ing. Lubomír Martiník

Krbová kamna představují vítaný doplňkový a často i hlavní zdroj tepla pro rodinné domy nebo rekreační objekty během chladného období. Cílem tohoto článku je přiblížit čtenáři testování, přesněji řečeno proces certifikace výrobku v notifikované zkušební laboratoři.

jaderná a fotovoltaická elektrárna
16.12.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podpoří kotlíkové dotace, Novou Zelenou úsporám, energetickou efektivnost obecně i rozvoj chytrých sítí (Smart Grid), ale na druhou stranu i další pokračování diskuse o územně ekologických limitech těžby uhlí, a pokud to bude ekonomicky výhodné i výstavbu nových bloků v Temelíně.

Kouřící komíny na vesnici
1.12.2013
prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc.

Produkce škodlivých emisí z malých zdrojů je problém, který minulosti nikoho moc netížil. Teprve po opakovaných smogových situacích a i díky výsledkům práce Výzkumného energetického centra při VŠB Ostrava se tento problém dostal do povědomí veřejnosti. Autor, který stál u zrodu totoho pracoviště se v časovém rozpětí 3 roků zamýšlí nad účinností dosud provedených opatření.

28.10.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Podle nové zprávy Mezivládního panelu o změně klimatu (IPCC) se pravděpodobnost, že aktivity lidstva jsou největším příspěvkem ke změně klimatu, zvýšila na 95 %. V pořadu ČT24 Turbulence komentovali možnosti eliminace s CO2 mimo jiné Bronislav Bechník a Vladimír Stupavský.

komíny chrlící kouř
12.10.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Nejnovější Pátá hodnotící zpráva IPCC přináší nová zjištění Mezivládního panelu pro změnu klimatu, která posilují hypotézu, že lidské aktivity jsou hlavní příčinou změny klimatu. Nejvýznamnější je příspěvek emisí CO2 ze spalování fosilních paliv, následují emise CO2 způsobené změnou využívání půdy.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.