logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 16.1.2012 do 11.1.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.1.2013
Česká peleta, z.s.p.o.

Zima i topná sezona jsou v plném proudu, a tak je čas podívat se na zkušenosti českých domácností, které se letos rozhodly spolehnout se na kotel na dřevěné pelety. Pelety se drží cenově dlouhodobě níže než plyn a elektřina, a proto se koupě nového kotle vyplatí.

11.11.2012

Ceny tepla pro domácnosti se při zachování dnešní 14% DPH zvýší od 1. ledna 2013 nejčastěji v rozmezí od 2 do 7 %. V některých případech může být nárůst i vyšší (zejména v uhelných teplárnách), naopak některé plynové teplárny mohou při zavedení kogenerace i zlevnit.

kondenzační kotle thermona
5.11.2012
THERMONA, spol. s r.o.

Kotel THERM 45 KD získal jako první plynový kotel na českém trhu ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek udělenou Ministerstvem životního prostředí. Teplovodní kondenzační kotel THERM 45 KD na zemní plyn splnil veškerá kritéria stanovená Technickou směrnicí Ministerstva životního prostředí 65-2011 pro kategorii Kotel na plynná paliva pro ústřední topení.

13.9.2012
ENBRA, a.s.

Stovky tisíc českých domácností čeká výměna kotle na tuhá paliva za nový, vyhovující přísnějším ekologickým normám. Důvodem je novela zákona o ochraně ovzduší, která vstoupila v platnost 1. září 2012. Na to, co čeká majitele kotlů na tuhá paliva, odpovídá Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá technickým zařízením budov.

3.9.2012
GAS KOMPLET s.r.o.

Kolem 640 tisíc domácností topí v kotlích na tuhá paliva. Kde není přístup k plynové přípojce anebo je vytápění plynem či elektrickou energií ekonomicky nevýhodné, tam ostatně jiná šance nebývá. Platí to pro většinu starších anebo pouze částečně zrekonstruovaných budov, pracujících s vysokým tepelným spádem. Topit tuhými palivy se dá ovšem vysoce efektivně, ekonomicky i ekologicky. Stačí zvolit kotel s automatickým podáváním!

Reakce na rozdělení peněz z prodeje emisních povolenek
3.8.2012
redakce

Vláda 19. 7. 2012 jednala o osudu výnosů z prodeje emisních povolenek. Ve hře je odhadem 80 miliard Kč. Požádali jsme firmy, které se prezentují na TZB-info, o krátký komentář navrženého dělení: část do státní kasy, část teplárnám a zpracovatelskému průmyslu a 1/3 Státnímu fondu životního prostředí.

Tisková zpráva CZ Biom k rozhodnutí vlády o výnosech z prodeje emisních povolenek
3.8.2012
CZ Biom – České sdružení pro biomasu

České sdružení pro biomasu důrazně nesouhlasí s rozhodnutím Vlády České republiky o rozdělení výnosů z emisních povolenek. Průmysl má své vlastní dotační zdroje, veřejné budovy jiné dotační tituly. Nekoncepčnost a plané sliby okolo Zelené úsporám poškozují české výrobce a prodejce tepelné techniky.

30.7.2012
ENBRA, a.s.

Kvůli zpřísnění norem na provoz a složení emisí čeká majitele starších kotlů na tuhá paliva nutnost investice do modernějších zařízení. Podle odhadů čekají investice do dražšího kotle s nižšími emisemi v nadcházejících deseti letech investovat až půl milionu českých domácností. V roce 2014 skončí prodej kotlů nevyhovujících novým normám. O 8 let později s nimi již prakticky nebude možné ani topit.

28.6.2012
Ing. Robert Wawerka, Brno University of Technology, Faculty of Civil Engineering, Institute of Building Services, doc. Ing. Jiří Hirš, CSc.

Příspěvek se zabývá velmi aktuálním tématem energetického hodnocení, certifikace a zelenými budovami ve specifické oblasti jihovýchodní Asie. K podrobnějšímu zkoumání byla vybrána Malajsie, která má jako jedna z mála zemí tohoto regionu se zelenými budovami a certifikací větší zkušenosti a v neposlední řadě i díky praktickým výzkumným zkušenostem Ing. Roberta Wawerky, který je v současnosti v této lokalitě na stáži v rámci rozvojového projektu MŠMT Free-mover.

30.4.2012
Ing. Karel Bušta, Ing. Zdeněk Wagner, CSc.

Druhá část článku popisuje nové možnosti využití oxidu uhličitého, zejména jeho aplikaci jako suroviny pro moderní chemické syntézy i substance pro akumulaci energie z obnovitelných zdrojů. Vyjadřuje se rovněž skepticky k efektu ukládání CO2 do geologických struktur.

dotace na zateplení
18.4.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V posledních dnech média vydala zprávu, že peníze z emisních povolenek nebudou určeny k dosahování energetických úspor v rezidenčních budovách. Na pondělním semináři iniciativy Šance pro budovy zástupce MŽP uvedl, že 50 % peněz by MŽP připadnout mělo, věc je ale stále předmětem budoucího rozhodnutí Vlády ČR. SFRB připravuje nový projekt úvěrů na zateplování a opravy domů.

8.3.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Většina poslanců souhlasila s plánem, aby podniky od roku 2016 nemusely platit za vypouštění síry, oxidů dusíku a těkavých látek. Od roku 2022 by pak měly přestat platit i za prachové částice.Rozhodnutí poslanců ovšem vyvolalo ohromnou kritickou odezvu.

Recenzovaný Pravidelná kontrola řeší stav kotle a kouřovodu, jeho příslušenství, zabezpečení a regulace. Článek uvádí příklad kontroly tepelné soustavy se staršími atmosférickými plynovými kotli v rodinném domku bez zateplení. Technické detaily z kontroly jsou doplněny i závěrečnou zprávou jako výsledkem kontroly.

30.1.2012
podle podkladů firem Testo AG, CO2 online GmbH upravil Ing. Josef Hodboď

Kontrola otopné soustavy běžného RD trvá asi 1 hod, hodnotí se 7 kritérií. Výsledkem je bodové ohodnocení, ze kterého je zřejmý vliv jednotlivých kritérií na celkovou efektivitu soustavy a barevně jsou znázorněny části otopné soustavy od optimální až po zvláště neefektivní. Postup hodnocení je v Příručce pro kontrolu tepelné soustavy.

30.1.2012
Ing. Renata Straková, Ing. Josef Knob, Entech-Group s.r.o.

Pravidelná kontrola řeší stav kotle a kouřovodu, jeho příslušenství, zabezpečení a regulace. Kromě technického stavu a údržby se kontrolují i dokumentace, provozní předpisy, návody a další dokumenty. Vyčísluje se celková účinnost kotle z výsledku měření, stanovuje se referenční resp. minimální účinnost kotle a navrhují se případná opatření.

16.1.2012
Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum

Dlouhodobá imisní data získaná v oblastech zasažených znečištěním z velkých průmyslových zdrojů, vykazují v průběhu topné sezóny pozoruhodné změny, které ukazují na nezanedbatelný podíl malých zdrojů na zhoršené kvalitě ovzduší. Obyvatelé a jejich kotle se nemalým dílem podílejí na znečištění ovzduší.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.