Dlouhodobým trendem ve vývoji kotlů na všechny druhy paliv je snižování provozních nákladů a zvyšování pohodlí obsluhy. Tento trend je všeobecný a je vidět i v jiných segmentech, například u aut nebo u běžných domácích spotřebičů.
Zatímco u nás právě běží Nová zelená úsporám a kotlíkové dotace, ve Velké Británii přišli s celosvětově unikátním programem RHI. Chápou, že pro efektivní dodavatelské řetězce není možné dotační programy otevírat a zase uzavírat. Jedinou podmínkou je test energetické efektivity domu. Jeden dům může získat pouze 1 dotaci.
Majitelé rodinných domů, kteří přemýšlí o výměně starého kotle za nový, mohou od 1. dubna využít nový dotační program Nová zelená úsporám. Pokud se rozhodnou z vytápění tuhými palivy nebo lehkými topnými oleji přejít na propan nebo zemní plyn, mohou na nový kotel získat od státu příspěvek ve výši až 18 tisíc korun.
Na portálu TZB-info patří mezi nejvyhledávanější nástroje Porovnání nákladů na vytápění a Ceny paliv a energií. Nový přehled se zaměřuje na aktualizované ceny pelet, stabilní dodavatele a rozlišuje kvalitu pelet.
Energetická účinnost kotlů je klíčovým technicko-ekonomickým parametrem. Její stanovení je relativně komplikovanou záležitostí a postupy stanovení a výpočtů jsou předmětem mnoha technických norem. Obecně existují dva základní přístupy pro stanovení účinnosti kotlů. Jedním je přímá metoda stanovení účinnosti a druhým je nepřímá metoda stanovení účinnosti.
1. dubna 2014 bude zahájen příjem žádostí o dotace na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám. Ukončení příjmu žádostí je avizováno na poslední říjen 2014 nebo při vyčerpání finančních prostředků. Oblasti podpory, nejdůležitější podmínky přidělení dotace a výše podpory jednotlivých opatření přinášíme v následujícím článku.
Díky projektu kotlíkových dotací se hitem posledních dvou let v celé ČR staly automatické kotle na tuhá paliva. Nejmodernější modely těchto kotlů nabízí zákazníkům obrovské úspory v nákladech na topení a zároveň nabízí tak vysokou míru pohodlí, která je při spalování uhlí pro řadu lidí stále nepředstavitelná.
Lze povzbudit české stavebnictví pomocí prostředků veřejné podpory? Je tato podpora účinná a efektivní? Zkušenosti s jejím dosavadním průběhem v ČR stejně jako trendy a očekávání v této oblasti byly tématem konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané k soutěži Building efficiency awards (BEFFA).