logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Vytápíme pevnými palivy
Archiv článků od 11.11.2012 do 9.9.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

9.9.2013
Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Společný program na podporu výměny kotlů, tzv. Kotlíková dotace, se rozšiřuje do různých krajů ČR. Cílem Kotlíkových dotací je snížení znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů na tuhá paliva. Týká se tzv. lokálních topenišť do tepelného výkonu 50 kW. Dotace je poskytována na různé typy kotlů a platí pouze pro výměnu stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové efektivní nízkoemisní zdroje.

6.9.2013
BENEKOVterm s.r.o.

V Moravskoslezském kraji vytápí svou domácnost kotlem na tuhá paliva více než 50 tisíc domácností. Většina těchto zdrojů jsou staré kotle 1. nebo 2. třídy. Krajští zastupitelé společně se SFŽP proto již dva roky aktivně podporují výměnu těchto zastaralých technologií a snaží se motivovat k přechodu na nové, tzv. nízkoemisní spalovací zdroje, do kterých patří kotle 4. třídy.

2.9.2013
TESTO, s. r. o.

Ochrana klimatu a snižování emisí – to jsou procesy, které musí jít ruku v ruce. Každý, kdo chce dnes vytápět ekologicky, volí jako zdroj tepla často kotel na spalování dřeva. Na jedné straně snižuje zatížení životního prostředí emisemi plynu CO2, ale na druhé straně zvyšuje emise prachových částic, jejichž projevem je zdraví škodlivá zátěž ovzduší.

kotel FB2 Automat Dakon na uhlí a pelety
29.8.2013
redakce

Novinka je určena pro zákazníky, kteří měli DAKON mnoho let, byli s ním spokojeni a nyní potřebují ekvivalent, který odpovídá aktuálním požadavkům. Ale věříme, že komfortní řízení a automatický provoz osloví i nové zákazníky. Důležitou úlohu hraje možnost kombinace s dalšími zdroji tepla, například se solárními panely nebo tepelnými čerpadly.

8.7.2013
Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku

Obchodování s povolenkami na emise CO2, je v krizi. Nabídka dlouhodobě převyšuje poptávku, cena je pod motivační hranicí, ale členské státy zatím váhají nad řešením navrženým Evropskou komisí. Kromě rychlé intervence, odebrání části povolenek z přesyceného systému, je třeba přijmout také zásadní změny.

15.6.2013
Českomoravský cement, a. s.

Ve středu 29. května 2013 se v prostorách brněnského Domu umění uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků druhého ročníku architektonické soutěže Města bez smogu. Vyhlášení spojeného s výstavou soutěžních návrhů se zúčastnili zástupci médií, vysokých škol, soutěžící i široká veřejnost. Vyhlašovatel soutěže společnost Českomoravský cement, a.s. udělil spolu s partnery celkově osm cen.

10.6.2013
Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Ing. Petr Kubesa, Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, Zdeněk Kysučan, Jiří Kremer, Ing. Zuzana Jankovská, Ph.D.

Emisní limity pro emise znečišťujících látek z malých spalovacích zařízení se stále zpřísňují. Dosud, výrobci zařízení úspěšně plnily limity především pomocí primárních opatření, ale do budoucna se dá také očekávat využití sekundárních opatření (např. instalace odlučovačů a katalyzátorů). Tento článek popisuje výhody a nevýhody použití katalyzátorů a prezentuje výsledky dosažené při spalování dřeva v krbových kamnech.

3.6.2013
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Jiří Dvořák, Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, Ing. Zuzana Jankovská, Ph.D., Ing. Vendula Drastichová

Protože při spalování tuhých paliv v lokálních topeništích (krbová kamna, krby, sporáky a kachlová kamna), která jsou používána pro vytápění domácností, dochází k emitování znečišťujících látek, jsou postupně v jednotlivých zemích EU přijímány různé zpřísňující požadavky (emise a účinnost). Požadavky jsou cíleny hlavně na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, kteří musí prokázat jejich splnění při uvedení na trh (certifikaci).

4.5.2013
Českomoravský cement, a. s.

Architektonická soutěž Města bez smogu se otevřela široké veřejnosti. Soutěžící odevzdali přes devadesát soutěžních návrhů, které jsou nyní vystaveny na soutěžní stránce www.bezsmogu.cz. Veřejnost zde může zvolit návrh, který získá Cenu veřejnosti a zúčastnit se tak losování o jednu z hodnotných věcných cen.

18.4.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Evropský parlament odmítl odložit aukci stovek milionů povolenek na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší. To je špatná zpráva pro ČEZ a další energetické společnosti. Levné povolenky jsou ránou i pro Temelín. Naopak zvýhodňují uhelné elektrárny.

21.3.2013
Ing. Libor Hrubý, Centrum pasivního domu

U pasivních domů vytápění tvoří v celkové bilanci sotva třetinu spotřeby energie. Při takto nízké potřebě je vhodné používat jednoduché, levné a účinné zdroje s maximálním využitím obnovitelné energie. Například ze slunce, z biomasy nebo ze země.

18.3.2013
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník, Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Dvořák, Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, Ing. Zuzana Jankovská, Ph.D., Ing. Vendula Drastichová

Protože při spalování tuhých paliv v teplovodních kotlích pro vytápění domácností, dochází k emitování znečišťujících látek, jsou postupně v jednotlivých zemích EU přijímány různé zpřísňující požadavky (emise a účinnost), které tato zařízení musí splnit. Požadavky jsou cíleny jak na výrobce či dovozce spalovacího zařízení, tak také na jejich provozovatele. Cílem tohoto článku je přinést přehled platných a plánovaných požadavků a také provést jejich srovnání.

2.3.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Centrála společnosti Schneider Electric se stala nejekologičtější budovou světa. Jako vůbec první získala nejvyšší ohodnocení „Outstanding“ (tedy česky řečeno mimořádný) mezinárodní komisí udělující certifikát BREEAM. Komise hodnotí kvalitu budovy, jako například dopad na životní prostředí, úspory energií či prostředí uvnitř objektu.

1.3.2013
Českomoravský cement, a. s.

Společnost Českomoravský cement, a.s. vyhlašuje k 1. 3. 2013 architektonickou soutěž Města bez smogu. Soutěž navazuje na mimořádně úspěšný první ročník, který se uskutečnil v roce 2011. Cílem soutěže Města bez smogu je obeznámit odbornou i širokou veřejnost s možností užití unikátní technologie TX Active ve stavebnictví a podpořit tvorbu studentů a mladých architektů.

4.2.2013
Ing. Petr Kubesa, Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., Ing. František Hopan, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, Ing. Zuzana Jankovská, Ph.D., Ing. Lubomír Martiník

Článek má za cíl přiblížit čtenáři problematiku stanovení emisí prachu z malých zdrojů spalující tuhá paliva. V první části článku jsou uvedeny obecné legislativní požadavky, které jsou kladeny na tyto zdroje v rámci Evropy. Podrobněji jsou pak požadavky na prach rozepsány pro Českou republiku a pro některé další evropské státy. V další části jsou popsány metody pro stanovení emisí prachu včetně nastínění problémů, které jsou spojeny s reprezentativním stanovením prachu.

kotel na uhlí
26.1.2013
Česká peleta, z.s.p.o., Ing. Vladimír Stupavský, Česká peleta, z.s.p.o.

Novela zákona o ochraně ovzduší z minulého roku se razantně promítne do běžného života majitelů rodinných domů. Podívejme se blíže na zdroje využívající tuhá paliva a vezměme v úvahu domácnost, která vytápí dům deset let starým kotlem na uhlí nebo na dřevo. Na co se musí připravit a co jim novela ukládá?

14.1.2013
Ing. Jiří Horák, Ph.D., Ing. Petr Kubesa, Ing. František Hopan, Ph.D., Ing. Kamil Krpec, Ph.D., VŠB, TU Ostrava, Výzkumné energetické centrum, Zdeněk Kysučan

Na zkušebně Výzkumného energetického centra bylo provedeno v různých typech kotlů a kamnech více než tisíc spalovacích zkoušek s tuhými palivy. Na základě jejich výsledků se autoři v tomto článku snaží definovat čtyři základní parametry, které nejvíce ovlivní kvalitu spalování a množství emisí znečišťujících látek.

11.1.2013
Česká peleta, z.s.p.o.

Zima i topná sezona jsou v plném proudu, a tak je čas podívat se na zkušenosti českých domácností, které se letos rozhodly spolehnout se na kotel na dřevěné pelety. Pelety se drží cenově dlouhodobě níže než plyn a elektřina, a proto se koupě nového kotle vyplatí.

11.11.2012

Ceny tepla pro domácnosti se při zachování dnešní 14% DPH zvýší od 1. ledna 2013 nejčastěji v rozmezí od 2 do 7 %. V některých případech může být nárůst i vyšší (zejména v uhelných teplárnách), naopak některé plynové teplárny mohou při zavedení kogenerace i zlevnit.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.