Třicet reprezentativních projektů rodinných domů s velmi nízkou potřebou tepla na vytápění - 19 dřevostaveb a 11 staveb zděných s různými zdroji tepla na vytápění a přípravu teplé vody. Jak uspěly s žádostí o podporu v minulé výzvě NZÚ?
Díky projektu kotlíkových dotací se hitem posledních dvou let v celé ČR staly automatické kotle na tuhá paliva. Nejmodernější modely těchto kotlů nabízí zákazníkům obrovské úspory v nákladech na topení a zároveň nabízí tak vysokou míru pohodlí, která je při spalování uhlí pro řadu lidí stále nepředstavitelná.
Lze povzbudit české stavebnictví pomocí prostředků veřejné podpory? Je tato podpora účinná a efektivní? Zkušenosti s jejím dosavadním průběhem v ČR stejně jako trendy a očekávání v této oblasti byly tématem konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané k soutěži Building efficiency awards (BEFFA).
Nebaví Vás chodit do kotelny a neustále přikládat do kotle? Chcete topit ekologicky a levně? V poslední době jsou toto čím dál častější otázky uživatelů, kteří topí klasickými kotli na tuhá paliva 1. a 2. třídy, u kterých je velmi nízká účinnost spalování (asi 50 %) a musí se ke kotli každé 3 až 4 hodiny, aby bylo doma teplo.
Systém triple pass vyvinutý firmou Romotop zásadně zvyšuje účinnost výměníku krbových vložek a krbových kamen. Triple pass využívá mnohem efektivněji vnitřní teplosměnné plochy trubek výměníku. Při trojnásobně delší cestě dokáže výměník odebrat spalinám mnohem více tepla, než výměník standardního řešení. Rozdíl v celkové účinnosti topidla je až 10 %.
Akční plán pro biomasu počítá disponibilní plochu ve 3 variantách vzhledem k míře soběstačnosti ČR v potravinách. Plocha rychle rostoucích dřevin stabilně roste, z pohledu celkové energetické produkce je zapojení mizivé. Registrací popelů podle zákona je lze vyjmout z kategorie odpadů a následně mohou být aplikovány jako hnojivo.
Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL podpoří kotlíkové dotace, Novou Zelenou úsporám, energetickou efektivnost obecně i rozvoj chytrých sítí (Smart Grid), ale na druhou stranu i další pokračování diskuse o územně ekologických limitech těžby uhlí, a pokud to bude ekonomicky výhodné i výstavbu nových bloků v Temelíně.
Produkce škodlivých emisí z malých zdrojů je problém, který minulosti nikoho moc netížil. Teprve po opakovaných smogových situacích a i díky výsledkům práce Výzkumného energetického centra při VŠB Ostrava se tento problém dostal do povědomí veřejnosti. Autor, který stál u zrodu totoho pracoviště se v časovém rozpětí 3 roků zamýšlí nad účinností dosud provedených opatření.
Společný program na podporu výměny kotlů, tzv. Kotlíková dotace, se rozšiřuje do různých krajů ČR. Cílem Kotlíkových dotací je snížení znečištění ovzduší z malých spalovacích zdrojů na tuhá paliva. Týká se tzv. lokálních topenišť do tepelného výkonu 50 kW. Dotace je poskytována na různé typy kotlů a platí pouze pro výměnu stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové efektivní nízkoemisní zdroje.
V Moravskoslezském kraji vytápí svou domácnost kotlem na tuhá paliva více než 50 tisíc domácností. Většina těchto zdrojů jsou staré kotle 1. nebo 2. třídy. Krajští zastupitelé společně se SFŽP proto již dva roky aktivně podporují výměnu těchto zastaralých technologií a snaží se motivovat k přechodu na nové, tzv. nízkoemisní spalovací zdroje, do kterých patří kotle 4. třídy.
Ochrana klimatu a snižování emisí – to jsou procesy, které musí jít ruku v ruce. Každý, kdo chce dnes vytápět ekologicky, volí jako zdroj tepla často kotel na spalování dřeva. Na jedné straně snižuje zatížení životního prostředí emisemi plynu CO2, ale na druhé straně zvyšuje emise prachových částic, jejichž projevem je zdraví škodlivá zátěž ovzduší.
Novinka je určena pro zákazníky, kteří měli DAKON mnoho let, byli s ním spokojeni a nyní potřebují ekvivalent, který odpovídá aktuálním požadavkům. Ale věříme, že komfortní řízení a automatický provoz osloví i nové zákazníky. Důležitou úlohu hraje možnost kombinace s dalšími zdroji tepla, například se solárními panely nebo tepelnými čerpadly.