logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Klimatické změny
Archiv článků od 20.6.2023 do 20.1.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Ing. Michal Zálešák, Ph.D., produktový manažer pro chytré systémy a hospodaření s dešťovou vodou společnosti Pipelife
20.1.2024
redakce

Důležitá je volba vhodné vegetace, která je velkou pomocí s hospodaření s dešťovou vodou, říká v podcastu Ing. Michal Zálešák, Ph.D. a zmiňuje, že do budoucna se struktura vhodné vegetace s ohledem na změnu klimatu změní.

Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024
Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz

Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.

25.12.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Kolik způsobů šetrného zacházení s vodou vymyslíte na svém pozemku nebo hospodářství? Toulcův dvůr je statek v pražské Hostivaři, který slouží jako středisko ekologické výchovy. A možností, jak hospodárně nakládat s vodou, zde mají celou řadu. Podívejte se.

19.12.2023
prof. Ing. Vladimír Kočí MBA, Ph.D.,, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta technologie ochrany prostředí, Ústav udržitelnosti a produktové ekologie

Recenzovaný Stanovení uhlíkové stopy má své nevýhody a není úplně komplexní. Proto je vhodné jej doplnit dalšími metodami posuzování udržitelnosti, jako například Life Cycle Assessment (LCA) vč. použití dalších indikátorů materiálové cirkularity nebo sociálních a ekonomických aspektů hodnocených systémů. V tomto příspěvku jsou diskutovány možnosti a slabiny určování uhlíkové stopy vodárenských organizací. Bude zdůrazněno, že stanovení uhlíkové stopy by mělo být pouze jedním z nástrojů pro hodnocení environmentální udržitelnosti organizace a mělo by být doplněno o další metody posuzování udržitelnosti.

Marcela Bosáčková, Ciur a.s.
6.12.2023
redakce

Důraz na udržitelnost ve stavebnictví, snižování uhlíkové stopy a využití recyklace je patrný u všech velkých hráčů na trhu stavebnictví. Společnost Ciur se z velké části svého byznysu recyklaci věnuje již více než 30 let. O přístupu společnosti Ciur k využívání zdrojů jsme si povídali s paní Marcelou Bosáčkovou z marketingového oddělení společnosti.

17.11.2023
DANFOSS, s. r. o.

Stavební stroje na celém světě vypouštějí ekvivalent emisí z celosvětového letectví, přičemž 50 % těchto emisí pochází pouze z rypadel. Podle nejnovějšího dokumentu společnosti Danfoss je k dosažení globálních klimatických cílů nezbytná okamžitá pozornost věnovaná možnostem snížení emisí z těžkých vozidel, jako jsou stavební stroje.

12.11.2023
Lenka Hlaváčová, vedoucí advokátka, Frank Bold Advokáti

Součástí balíčku Fit for 55 je i revize směrnice o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (směrnice EU ETS). Dosavadní systém tak čekají změny, a to včetně pravidel, podle kterých dochází k bezplatnému přidělování emisních povolenek.

2.11.2023
Wienerberger s.r.o.

Nenechte si ujít druhé Wienerberger fórum roku 2023, které se bude konat 9. listopadu ve virtuálním prostoru World of Wienerberger. Přední odborníci z oblasti stavebnictví a architektury zde představí nové možnosti integrovaných fotovoltaických panelů, poradí s odvětráváním šikmé střechy nebo stavbou akustické příčky. Chybět však nebude ani představení novinek společnosti Wienerberger nebo nastínění možností udržitelného rozvoje měst. V neposlední řadě se můžete těšit i na zdicího robota, který se pochlubí prvními ukázkami své práce v terénu.

28.9.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Odborný Velké kontejnerové, výletní lodě nebo tankery jsou zásadním zdrojem znečištění ovzduší i moří. Stejně tak letadlo má obrovskou spotřebu paliva v porovnání s autem. Pokud jde ale o skleníkový efekt a globální oteplování, přispívají emise lodí a letadel jen zlomkem toho, co vypouští spalovací motory v autech.

28.8.2023
Ing. Vítězslav Novák, Ph.D., Ing. Šimon Baránek, doc. Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Jan Bubeník

Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití zelených stěn a jejich dopadu na životní prostředí, mikroklimatické podmínky a celkový vjem na pocitové pohodlí v interiéru. Zelené stěny, neboli vertikální zahrady jsou žádaným architektonickým prvkem prostorů ať už vnějšího či vnitřního, pro svou estetickou hodnotu a významné schopnosti příznivě ovlivňovat prostředí, ve kterém žijeme. Vertikální zahrady jsou schopny zlepšit akustické parametry prostoru, regulovat vlhkost a teplotu vnitřního prostředí a zachycovat prach. Zelená stěna funguje také jako velmi efektivní tepelný a zvukový izolační systém. Jakákoliv větší zelená plocha zásadně zvyšuje kvalitu mikroklimatu, a tedy i života lidí.

Radim Tolasz, foto © TZB-info
23.8.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Globálnímu oteplování se v ČR nevyhneme. Jaké změny počasí můžeme v nejbližších letech očekávat? Pomůže snižování emisí skleníkových plynů? Podívejte se na rozhovor s Radimem Tolaszem, vedoucím oddělení změny klimatu Českého hydrometeorologického ústavu.

17.8.2023
Adam Bednařík, Ústav výzkumu globální změny AV ČR (Czechglobe)

Odborný Metan, druhý nejvýznamnější skleníkový plyn, má spoustu zásadních vlastností pro zmírňování změn klimatu. V porovnání s CO2 asi třicetkrát intenzivněji zachycuje teplo v atmosféře, zato z ní mizí rychle – už zhruba po deseti letech. I proto omezení jeho emisí přináší rychlé snížení růstu teploty. Asi 40 % emisí vytváří sama příroda. A právě takový metan zkoumají vědci z Czechglobe.

31.7.2023
Anna Michalčáková, Expertní skupina Frank Bold

Emisní povolenky mají pomoci Česku zvládat změnu klimatu a vyrábět více obnovitelné energie, nikoliv krýt díry ve státním rozpočtu. Ministerstvo životního prostředí připravilo transpozici novelizované evropské směrnice o emisních povolenkách, která naplňuje její smysl a napravuje předchozí protiprávní stav. Na jednání vlády však jde s mnoha rozpory, porcovat medvěda chce každé ministerstvo.

20.6.2023
Ing. Marek Petreje, doc. Ing. Michal Sněhota, Ph.D., Ing. Tomáš Chorazy, Ph.D., Mgr. Barbora Rybová, Ing. Petra Hečková, Ing. Michal Novotný

Recenzovaný V rámci projektu byl navržen, sestaven a v experimentálním provozu ověřen provoz nového konceptu kombinace umělého mokřadu a zelené střechy s využitím šedé vody pro závlahu. V souladu s principy cirkulární ekonomiky byl navržen a prvotně experimentálně otestován substrát pro extenzivní zelené střechy s příměsí recyklovaných materiálů na bázi stavebního recyklátu a pyrolizovaného čistírenského kalu ve formě biocharu. Byly stanoveny hydrofyzikální charakteristiky navržených substrátových směsí a dvě byly vybrány pro použití na mokřadně-extenzivních plochách zelených střech. Byla sledována vodní bilance, chemismus vody na odtoku ze zelené střechy a stav vegetace v závislosti na příměsi biocharu.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.