Odborný Přežít zimu bez fosilních paliv není jednoduché. Přesto o to většina vyspělého světa usiluje. Jaké technologie lze využít, aby to nevypadalo jako sci-fi?
Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití zelených stěn a jejich dopadu na životní prostředí, mikroklimatické podmínky a celkový vjem na pocitové pohodlí v interiéru. Zelené stěny, neboli vertikální zahrady jsou žádaným architektonickým prvkem prostorů ať už vnějšího či vnitřního, pro svou estetickou hodnotu a významné schopnosti příznivě ovlivňovat prostředí, ve kterém žijeme. Vertikální zahrady jsou schopny zlepšit akustické parametry prostoru, regulovat vlhkost a teplotu vnitřního prostředí a zachycovat prach. Zelená stěna funguje také jako velmi efektivní tepelný a zvukový izolační systém. Jakákoliv větší zelená plocha zásadně zvyšuje kvalitu mikroklimatu, a tedy i života lidí.
Odborný Metan, druhý nejvýznamnější skleníkový plyn, má spoustu zásadních vlastností pro zmírňování změn klimatu. V porovnání s CO2 asi třicetkrát intenzivněji zachycuje teplo v atmosféře, zato z ní mizí rychle – už zhruba po deseti letech. I proto omezení jeho emisí přináší rychlé snížení růstu teploty. Asi 40 % emisí vytváří sama příroda. A právě takový metan zkoumají vědci z Czechglobe.
Emisní povolenky mají pomoci Česku zvládat změnu klimatu a vyrábět více obnovitelné energie, nikoliv krýt díry ve státním rozpočtu. Ministerstvo životního prostředí připravilo transpozici novelizované evropské směrnice o emisních povolenkách, která naplňuje její smysl a napravuje předchozí protiprávní stav. Na jednání vlády však jde s mnoha rozpory, porcovat medvěda chce každé ministerstvo.
Recenzovaný V rámci projektu byl navržen, sestaven a v experimentálním provozu ověřen provoz nového konceptu kombinace umělého mokřadu a zelené střechy s využitím šedé vody pro závlahu. V souladu s principy cirkulární ekonomiky byl navržen a prvotně experimentálně otestován substrát pro extenzivní zelené střechy s příměsí recyklovaných materiálů na bázi stavebního recyklátu a pyrolizovaného čistírenského kalu ve formě biocharu. Byly stanoveny hydrofyzikální charakteristiky navržených substrátových směsí a dvě byly vybrány pro použití na mokřadně-extenzivních plochách zelených střech. Byla sledována vodní bilance, chemismus vody na odtoku ze zelené střechy a stav vegetace v závislosti na příměsi biocharu.
Wilopark, sídlo nadnárodní technologické skupiny Wilo je futuristickým průmyslovým komplexem a jedním z největších výrobních areálů v Severním Porýní-Vestfálsku i celém Německu. Wilo si zde vytvořilo základnu pro efektivnější výrobu, optimalizovaný tok materiálu a inteligentní logistiku. Park naplňuje koncept průmyslu 4.0, navíc vše v souladu s udržitelností a šetrností k okolnímu prostředí.
Skupina Xella vydala zprávu o udržitelnosti za rok 2022. Společnost Xella, přední evropský výrobce stavebních materiálů – udržitelných, efektivních a cenově dostupných řešení hrubé stavby, publikovala svou zprávu o udržitelnosti za rok 2022. Ve zprávě také oznámila, že své cíle na snížení emisí CO2 do roku 2030 předložila k ověření iniciativě Science Based Targets. S tímto závazkem se Skupina Xella snaží zajistit i snížení emisí z dodavatelského řetězce, tak aby její aktivita byla v souladu s návrhem, který klimatologové uznávají pro omezení nárůstu globální teploty o 1,5 °C. (Pařížská dohoda).
Společnost Siemens zprovoznila výkonnou dobíjecí stanici Unity 90 o výkonu 90 kW s integrovaným bezdotykovým platebním terminálem. Jedná se o první tuzemskou veřejnou dobíjecí stanici s možností přímé platby přiložením bezkontaktní platební karty. Stanice se nachází před vlakovým nádražím ve Strakonicích, provozuje ji společnost E.ON Česká republika.
Aplikace Nesnězeno, obec Hostětín, Domov pro seniory Podhradí nebo naposledy start-up Myco. Všechny tyto projekty se v minulých letech zúčastnily soutěže E.ON Energy Globe, která v Česku hledá a oceňuje inovativní nápady v oblasti ekologie, udržitelnosti a ochrany přírody a uspěly v očích odborné poroty a následně i v hlasování veřejnosti. V letošním roce bude E.ON Energy Globe hledat už svého patnáctého vítěze, který kromě odměny 500 000 korun na svůj další rozvoj získá i možnost zaujmout porotu ve světovém finále. Přihlašování projektů odstartovalo v lednu a potrvá do 28. února. Svůj tip může poslat kdokoliv prostřednictvím emailu nebo webových stránek soutěže.
Nemovitostní skupina Urbanity zahájila realizaci prvního českého komunitního energobloku v příměstském výrobním areálu Urbanity Campus Tachov. Tato komplexní energetická strategie zajistí stabilní dodávky energie pro uživatele samotného výrobního kampusu i pro přilehlou komunitu. Důrazem na komunitní energetiku se skupina Urbanity v souladu se svou ESG strategií aktivně a dlouhodobě podílí na řešení globální enviromentální krize a směřuje tak k uhlíkové neutralitě, dekarbonizaci a energetické soběstačnosti.
Nová bílá kniha společnosti Danfoss zveřejněná u příležitosti zahájení 27. konference smluvních stran (COP27) upozorňuje na naléhavou potřebu řešit rostoucí poptávku po energii. Prezident a generální ředitel společnosti Danfoss Kim Fausing říká, že budování obnovitelných zdrojů energie nebude ani zdaleka dostatečné, pokud neomezíme naši poptávku po energii.